Notikumu kalendārs

    Augusts    

Karjeras izglītība


 

 

Konditora meistarklase Riebiņu vidusskolā

 

2020. gada 9. martā Riebiņu vidusskolā notika viena no KAA pasākumu cikla “Profesiju karuselis” aktivitātēm – konditora meistarklase, kuru apmeklēja 1. – 2. klašu skolēni, bet to vadīja konditore Ingūna Zīmele.

 

Nodarbības sākumā skolēni tika iepazīstināti ar konditora profesiju, viņa amata pienākumiem, priekšrocībām un ēnas pusēm, svarīgākajām darba veikšanai nepieciešamajām prasmēm un zināšanām. Sarunas gaitā tika demonstrēti konditora darbam nepieciešamie instrumenti un aprīkojums, akcentēts, cik svarīgi konditora darbā ievērot higiēnas un drošības noteikumus. Konditore Ingūna atraktīvā veidā demonstrēja savas amata prasmes – pagatavoja zefīru no pašas audzētajiem augļiem un ogām, uzskatāmi norādot uz svarīgākajām niansēm, kas jāievēro, lai gala rezultāts būtu veiksmīgs un garšīgs. Tālāk sekoja pats interesantākais – praktiskā darbošanās. Bērniem tika dota iespēja pašiem precīzi nosvērt sastāvdaļas, tās pareizā secībā pievienot kulšanas traukā un beigās pašiem izveidot un izrotāt savu zefīru.

 

Aktīvi darbojoties, vēlreiz pārrunājot un atgādinot galvenos konditora darba aspektus, analizējot pieļautās kļūdas, pasākumam atvēlētais laiks paskrēja nemanot. Skolēni atzina, ka tas bija interesants, un viņi guva daudz plašāku priekšstatu par konditora profesiju. Pasākums tika īstenots ESF projekta Nr. Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.

 

Lolita Šmukste,

pedagogs karjeras konsultants

 


 

 

Ādas apstrādes radošā darbnīca Riebiņu vidusskolā

 

14. februārī Riebiņu vidusskolas 3.a un 3.b klases skolēniem bija iespēja piedalīties  ādas apstrādes radošajā darbnīcā, kas tika īstenota projekta „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros un iepazīt ādas apstrādes meistara profesiju.

 

Ādas apstrādes meistare Jeļena Petrova iepazīstināja bērnus ar amata veikšanai nepieciešamajām zināšanām un prasmēm, ieinteresēja ar sagatavoto prezentāciju un sava darba paraugdemonstrējumiem. Paradīja, kā var apstrādāt ādu, lai izgatavotu kādus aksesuārus.

 

Nodarbības praktiskajā daļā visi skolēni veidoja rotas no ādas gabaliņiem, kažokādas un krāsainam pērlītēm. Katrs varēja izvēlēties sev patīkamo krāsu, pats salikt un izvedot izstrādājumu. Viens no interesantākajiem posmiem, kad vajadzēja „cept” ādas gabaliņus, lai izveidotu dažādas formas ziedlapiņas. Skolēni bija apmierināti gan ar darba procesu, gan ar rezultātu un devās mājās ar sagatavotām dāvanām.

 

Riebiņu vidusskolas pedagogs karjeras konsultants

Inna Zenovjeva


 

 

Profesiju karuselis

 

2020. gada 24. janvārī Rušonas pamatskolā tika organizēta viena no KAA pasākumu cikla “Profesiju karuselis” aktivitātēm – pavāra meistarklase, kuru apmeklēja 1. – 4. kl. skolēni, un to vadīja pieredzējusi pavāre Ināra Liepiņa. Nodarbība sākās ar interesantu un atraktīvu stāstījumu par pavāra profesiju, viņa amata pienākumiem, priekšrocībām un ēnas pusēm, svarīgākajām darba veikšanai nepieciešamajām prasmēm un zināšanām. Kopīgi tika noskaidrots, ka topošajam pavāram vienlīdz svarīgi ir gandrīz visi mācību priekšmeti – jābūt fiziski spēcīgam, jāprot runāt, rēķināt, jāzina valodas, jābūt māksliniekam, jāievēro higiēnas un drošības noteikumi. Kopīgās pārrunās noskaidroja, ka ēdienam jābūt drošam, garšīgam un skaistam. Lai pagatavotu šādu ēdienu, ļoti svarīgas ir tā sastāvdaļas, tāpēc skolēniem tika dots praktiskais uzdevums – degustējot noteikt augļu salātu sastāvdaļas – ne tikai ar acīm saskatāmās, bet arī tās, kurām jūtama tikai garša. Secināja, ka garša ir viena no svarīgākajām maņām, kas nepieciešama pavāra profesijā. Turpinājumā skolēni iemēģināja roku gan pankūku pildīšanā, gan ēdiena dekorēšanā un pasniegšanā. Kā izrādījās, tas nemaz nav tik vienkārši un viegli, kā izskatās, vērojot pavāra darba paraugdemonstrējumus – ir nepieciešamas zināmas iemaņas, lai to varētu izdarīt veiksmīgi un skaisti. Pagatavotais ēdiens ir jāprot arī skaisti pasniegt, tāpēc skolēniem bija iespēja iejusties arī viesmīļa lomā un profesionāli piedāvāt sagatavotos našķus saviem skolas biedriem. Un protams, neatņemama pavāra profesijas darba sastāvdaļa – tīrības ievērošana un darbavietas, trauku, instrumentu sakopšana pēc darba.

 

Aktīvi darbojoties, pārrunājot galvenos pavāra darba aspektus, analizējot pieļautās kļūdas, pasākumam atvēlētais laiks paskrēja nemanot. Skolēni atzina, ka tas bija interesants, un viņi guva daudz plašāku priekšstatu par pavāra profesiju.

 

Savukārt 28. janvārī Riebiņu vidusskolas 4. klases skolēni apmeklēja bioloģisko z/s “Vilkači”, kur iepazina zemnieku saimniecības īpašnieka profesiju, izzināja saimniecības darbības virzienus, proti, garšaugu, zāļu tēju, augļu, ogu, dārzeņu audzēšana, uzglabāšana, pārstrāde un realizācija. Zemnieku saimniecības īpašniece Skaidrīte Grigale un viņas dēls Valters skolēnus iepazīstināja ar plašo produkcijas klāstu, kas tiek ražota saimniecībā – sulas, sīrupi, ogu rullīši, sukādes, dārzeņu čipsi, utt., nupat uzsākta arī zefīra ražošana. Pārsteidzoši izrādījās tas, ka no arī ķirbjiem un kabačiem var iegūt miltus, kurus vēlāk izmantot mērcēs un biezzupās. Tāpat pārsteigumu sagādāja priežu čiekuru sukādes, kuras ir ne tikai garšīgas, bet arī ļoti veselīgas.

 

Produkcijas klāsts ir patiešām ļoti plašs, to ir nepieciešams novākt, uzglabāt, pārstrādāt un realizēt, un šeit atklājās zemnieku saimniecības darbības specifika – fiziskais darbs uz lauka vasaras un rudens mēnešos, piemērotu telpu ierīkošana produkcijas uzglabāšanai, iekārtas un telpas pārstrādei, gatavās produkcijas iesaiņojums un noformējums, reklāma un noieta tirgus meklēšana. Produktiem ir jābūt arī izskatīgiem un vizuāli pievilcīgiem, lai cilvēki tos vēlētos iegādāties. Par šiem visiem aspektiem skolēniem stāstīja Skaidrīte, savukārt Valters aicināja skolēnus aplūkot tuvākos laukus un jauno siltumnīcu, kura tikko iegādāta un uzstādīta, lai saimniecība varētu izmēģināt jaunu, eksotisku produktu audzēšanu un paplašinātu piedāvātās produkcijas klāstu.

 

Pēc šīs ekskursijas skolēni saprata – ir ļoti daudz jāstrādā, visu laiku jāmācās un nepārtraukti jāseko jaunākajām tirgus tendencēm, lai saimniecība varētu veiksmīgi, pastāvēt, attīstīties un nopelnīt.

 

Pasākumi tika īstenots ESF projekta Nr. Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.

 

Lolita Šmukste,

pedagogs karjeras konsultants


 

 

Karjeras attīstības atbalsta pasākums “Mana nākotne – manās rokās”

 

2019. gada 28. oktobrī Riebiņu vidusskolas jauniešus kopā aicināja karjeras attīstības atbalsta pasākums – personīgās izaugsmes treneres Ingas Bites vadīta interaktīva nodarbība “Mana nākotne – manās rokās”, kas notika ESF projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.

 

Nodarbības laikā trenere, aicinot jauniešus uz diskusiju, prāta vētru, izmantojot dažādas karjeras spēles un citas aktivitātes, uzskatāmi demonstrējot labās un sliktās prakses piemērus, vērsa uzmanību uz komunikācijas, sadarbības prasmju nozīmi, veidojot veiksmīgu dzīvi un profesionālo karjeru. Kopā ar skolēniem tika iezīmēta katram sava karjeras vīzija, apzināti, analizēti un apspriesti šķēršļi, kas jauniešiem traucē veidot veiksmīgu nākotni un uzņemties pašiem atbildību par to. Tika secināts, ka lielākie traucēkļi ir – bailes lielākas nekā ticība, dažādi ārējie apstākļi, apjukums neveiksmju un grūtību priekšā, pārliecības trūkums un nespēja iesākto paveikt līdz galam. Spēlējot spēli “Profesiju sala”, jaunieši vēlreiz pārliecinājās, ka viena no svarīgākajām prasmēm ir prasme komunicēt, rast kompromisu un sadarboties ar klases biedriem, skolas biedriem, partneriem, konkurentiem, utt., jo tieši šīs prasmes trūkums neļāva spēli kvalitatīvi izspēlēt līdz galam.

 

Nodarbības beigās kļuva skaidrs – tikai no katra paša ir atkarīga veiksmīgai nākotnei nepieciešamo prasmju apgūšana un attīstīšana, spēja saņemties un pārvarēt radušās grūtības un šķēršļus.

 

Lolita Šmukste,

pedagogs karjeras konsultants

 


 

 

Nākotnes profesijas meklējumos

 

18. oktobrī Galēnu pamatskolas  5 – 9.  klašu skolēni devās mācību ekskursijā „Nākotnes profesijas meklējumos”, kas tika organizēta ESF projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 ”Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.

 

9. klases skolēni apmeklēja koncerna “Latvijas Finieris” ražošanas uzņēmumu SIA „Verems”, kur uzzināja, kā kokmateriāli pārtop finierī – iepazina finiera ražošanas procesu, kā arī to, ka no ražošanas pārpalikumiem, tos pārstrādājot var iegūt vērtīgu kurināmo – skaidu briketes un arī gūt peļņu. Skolēni apskatīja ražošanas telpas un iekārtas, iepazina uzņēmumā nodarbinātās profesijas, to veikšanai nepieciešamās zināšanas un prasmes, izzināja karjeras iespējas uzņēmumā.

 

Savukārt 5. – 7. klašu skolēni apmeklēja SIA “Zeize”, kas Latgales reģionā ir labi zināms poligrāfijas un reklāmas dizaina uzņēmums. Arī šeit skolēni iepazina uzņēmumu, tā darbības veidus un virzienus, apskatīja gatavo produkciju, izzināja uzņēmumā nodarbinātās profesijas, to darba īpatnības un apstākļus. Pārsteidzoši bija tas, ka ļoti nelielās ražošanas telpās, strādājot ar jaunām, modernām tehnoloģijām un iekārtām, var izgatavot liela izmēra un mēroga produktus. Skolēni iepazina arī šīs iekārtas, vēroja uzņēmuma darbinieku ražošanas procesa paraugdemonstrējumus.

 

Ekskursijas turpinājumā visi kopā apmeklēja Rēzeknes tehnikumu, kur iepazina skolas piedāvātās mācību programmas un apgūstamās specialitātes. Uzmanību piesaistīja estētiskas un moderni aprīkotas nodarbību telpas un laboratorijas. Ar tehnikuma ikdienas dzīvi, ārpusnodarbību laika pavadīšanas, interešu izglītības iespējām iepazīstināja tehnikuma aktīvākie audzēkņi.

 

Kā atzina paši skolēni, ekskursija bija interesanta, izzinoša un pārdomas rosinoša.

 

Lolita Šmukste,

pedagogs karjeras konsultants

 


 

 

 

Mācību ekskursija “Profesiju pasaule: cilvēks – vide”

 

2019. gada 6. jūnijā Galēnu pamatskolas 1. – 4. klašu skolēni devās iepazīt ar vides zinībām un tās apsaimniekošanu saistītu uzņēmumu un tajā nodarbinātās profesijas. Ekskursija tika organizēta ESF projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.

 

Tās laikā skolēni apmeklēja lielāko Ziemeļvidzemes reģiona atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu SIA “ZAAO” CSA poligonu “Daibe”, kur iepazina uzņēmuma darbības specifiku, darba vidi un apstākļus, vēroja ražošanas procesu un iekārtas, rada izpratni par to, kā atkritumu apsaimniekošana ir saistīta ar vide zinātni, kāpēc atkritumu šķirošana un pareiza to apsaimniekošana ir ļoti nozīmīga vides saglabāšanas un kvalitātes uzlabošanas sastāvdaļa. Ekskursijas laikā tika dota iespēja arī izzināt uzņēmumā nodarbinātās profesijas, kuru klāsts ir gana plašs. Šeit strādā ne tikai profesionāļi, kuri tieši iesaistīti atkritumu savākšanā, šķirošanā, noglabāšanā, pārstrādē, bet arī tādas profesijas kā: klientu apkalpošanas speciālisti, loģistikas speciālisti, vides inženieri, laboratorijas darbinieki, grāmatveži un pat pedagogi, kuri izglīto skolu jauniešus par ekoloģijas un vides kvalitātes uzlabošanas jautājumiem.

 

Ekskursijas noslēgumā skolēniem bija iespēja iepazīt Skudras Urdas meža taku un piedalīties radošajā darbnīcā – iejusties laborantu lomā un pagatavot videi draudzīgu vannas bumbu. Radošās darbnīcas laikā noskaidrojās, ka laborantam ir jābūt ļoti precīzam – visas sastāvdaļas ir ļoti precīzi jānomēra ar mērglāzīti un precīzi jāpievieno, jāievēro darbību secība, tikai tad vannas bumba izdodas kvalitatīva un skaista.

 

Mācību ekskursija skolēniem šķita izglītojoša, interesanta un patīkama, kur varētu atgriezties vēlreiz.

 

Lolita Šmukste,

pedagogs karjeras konsultants

 


 

 

Mācību ekskursija “Iepazīstam lauksaimniecības profesijas”

 

2019. gada 22. maijā Galēnu pamatskolas skolēni devās mācību ekskursijā “Iepazīstam lauksaimniecības profesijas”, kas notika ESF projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros. Pasākuma laikā tika apmeklēti uzņēmumi, kas nodarbojas ar lauksaimniecību un tās produkcijas ražošanu – SIA “Latgales dārzeņu loģistika” Kārsavas novadā, ko visi pazīst kā Mežvidu tomātu audzētavu un z/s “Kotiņi” Viļakas novadā, kas nodarbojas ar graudkopību un tās produkcijas ražošanu, kā arī Malnavas koledžu, kur var apgūt dažādas ar lauksaimniecību saistītas profesijas – automehānikas, lauksaimniecības un finanšu jomās.

 

Mežvidu siltumnīcās  skolēni tika iepazīstināti ar uzņēmuma darbības virzienu – tomātu audzēšanu, novākšanu, fasēšanu un realizāciju, uzņēmuma darba specifiku, apstākļiem, darba iekārtām, kā arī uzņēmumos nodarbinātajām profesijām, to veikšanai nepieciešamajām zināšanām un prasmēm.

 

Z/s “Kotiņi”  - liels graudkopības uzņēmums, kura darbības virzieni ir sēklkopība, graudu pārstrāde pārtikai un lopkopībai, ar plašu pārstāvēto profesiju un darbinieku klāstu – daudzi ražošanas iekārtu operatori, lauksaimniecības tehnikas vadītāji un mehāniķi, agronomi, pārtikas tehnologi. u.c. Ekskursijas laikā tika iepazīta z/s darba ikdiena, darba vide, ražošanas, fasēšanas un transportēšanas iekārtas, daudzveidīgais saražotās produkcijas klāsts, izzināti produkcijas realizācijas nosacījumi un iespējas, uzņēmumā nodarbināto profesiju karjeras un izglītības iespējas.

 

Kā izrādās, z/s “Kotiņi” strādā daudzi Malnavas koledžas absolventi, kas ekskursijas laikā arī tika apmeklēta, lai izzinātu piedāvātās mācību programmas un virzienus, izpētītu izglītības iespējas lauksaimniecības profesijās. Skolēni koledžā iepazina ne tikai programmu piedāvājumu, bet varēja ielūkoties arī skolas automehānikas laboratorijās, apskatīt jaudīgu un modernu lauksaimniecības tehniku, kuru vada paši skolas audzēkņi, izzināt jaunās piedāvātās mācību programmas – lopkopības speciālists un mācību telpas, kurās to apgūs jaunie specialisti, iepazīnās ar brīvā laika pavadīšanas iespējām.

 

Lolita Šmukste,

pedagogs karjeras konsultants

 


 

 

Karjeras attīstības atbalsta pasākums “Manas iespējas profesiju pasaulē”

 

2019. gada 8. maijā Riebiņu vidusskolas 11. – 12. klašu skolēni piedalījās karjeras attīstības atbalsta pasākumā “Manas iespējas profesiju pasaulē”, kura laikā izmantoja iespēju apmeklēt Atvērto durvju dienu Valsts pārvaldes iestādēs – apmeklēja Izglītības un zinātnes ministriju, kā arī jauno profesionāļu meistarības konkursu Skills Latvia 2019. Pasākums tika organizēts un īstenots ESF projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.

 

Izglītības un zinātnes ministrijā skolēnus iepazīstināja ar brīvprātīgā darba iespējām Latvijā un Eiropā, par tā nozīmi un lomu turpmākajā karjeras veidošanas ceļā. Skolēni saprata, ka, iesaistoties brīvprātīgajā darbā, tiek veidotas tādas turpmākajam darbam un dzīvei nepieciešamas zināšanas un prasmes kā komunikācija, darbs komandā, spēja pielāgoties apstākļiem, spēja ātri reaģēt neparedzētās situācijās. Sevišķi aizraujoši un motivējoši bija brīvprātīgā darba veicēju pieredzes stāsti, kas vidusskolēnos izraisīja īpašu interesi. Sarunu laikā tika gūta atziņa, ka brīvprātīgais darbs – tā ir iespēja uzkrāt darba pieredzi, kas tik nepieciešamas jaunajiem speciālistiem darba meklējumos.

 

Savukārt, apmeklējot jauno profesionāļu meistarības konkursu Skills Latvia 2019 Ķīpsalas izstāžu centrā, varēja vērot konkursa dalībnieku profesionālo prasmju paraugdemonstrējumus, izmēģināt prasmes sev interesējošā profesijā, tikties ar daudzu profesiju pārstāvjiem, izzināt profesionālo skolu mācību programmu piedāvājumu un karjeras iespējas profesijā. Mūsu skolēni “pielaikoja” zobu higiēnista, rentgenologa, smagās tehnikas apkopes mehāniķa, fotogrāfa, meža tehnikas vadītāja, ugunsdzēsēja, militārās jomas un daudzas citas profesijas.

 

Lolita Šmukste

pedagogs karjeras konsultants

 


 

 

Interaktīvs pasākums “Sāc domāt par savu karjeru jau šodien”

 

18. aprīlī Riebiņu vidusskolā notika interaktīvs karjeras attīstības atbalsta pasākums ”Sāc domāt par savu karjeru jau šodien”, kas tika organizēts ESF projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros un kuru vadīja Latvijas universitātes lektore, pieredzējusī karjeras konsultante Inta Lemešonoka. Pasākumā piedalījās un aktīvi līdzdarbojās 6. – 9. klašu skolēni no Riebiņu vidusskolas, Rušonas, Sīļukalna un Dravnieku pamatskolām.

 

Ar dažādu interesantu un interaktīvu darba metožu (asociatīvās kārtis, karjeras kompass, u. c.), palīdzību skolēni tika atraisīti sarunām par būtiskākajiem karjeras plānošanas jautājumiem. Nodarbības laikā lektore skolēniem palīdzēja noteikt un atklāt savas stirpās puses, intereses un saskatīt iespējas, lai nākotnē varētu pieņemt pareizu, savām interesēm un spējām atbilstošu karjeras lēmumu.

 

Interesants izvētās darbs pāros, kas palīdzēja atklāt klases biedra stirpās puses, kas, savukārt deva iespējas sniegt idejas un ieteikumus par piemērotām profesijām. Strādājot darba lapās, skolēni noteica savu personības tipu un atklāja savam personības tipam piemērotu profesiju piemērus.

 

Taču visinteresantākā aktivitāte izrādījās “Karjeras kompass” jeb karjeras paklājs, kurš palīdz rast atbildes uz dažādiem ar karjeras attīstību un lēmumu pieņemšanu saistītiem jautājumiem, izanalizēt savas vēlmes, spējas un iespējas (gribu – varu – vajag).

 

Nodarbības beigās Inta Lemešonoka visiem skolēniem novēlēja – turpināt veikt pašizpēti, būt atvērtiem, zinātkāriem un izmantot 21. gadsimta sniegtās iespējas.

 

Lolita Šmukste,

pedagogs karjeras konsultants

 


 

Mācību ekskursija VAS “Latvijas dzelzceļš” koncernā Daugavpilī

 

Kā katru gadu, arī šogad SIA “PRAKSE.LV” sadarbībā ar daudziem Latvijas uzņēmumiem aprīlī rīkoja “Atvērto durvju dienas uzņēmumos”, kuru laikā skolēniem ir iespēja iepazīt uzņēmumu darba ikdienu, specifiku, gūt zināšanas par izglītības un darba iespējām daudzās Latvijas tautsaimniecības nozarēs.

 

Izmantojot šo iespēju, 8. aprīlī Sīļukalna pamatskolas un Rušonas pamatskolas 7. – 9. klašu skolēni devās mācību ekskursijā uz VAS “Latvijas dzelzceļš” koncernu Daugavpilī, kur gandrīz četru stundu ilgā nodarbībā iepazina uzņēmuma darbības virzienus, nodarbināto cilvēku daudzumu, profesiju daudzveidību, izzināja uzņēmuma darba vidi, dažādo darbības virzienu specifiku, darba apstākļus, darba veikšanai nepieciešamās zināšanas un prasmes. Klātienē tika aplūkotas lokomotīvju remonta un ražošanas telpas, ko pavadīja uzņēmuma pārstāvja izsmeļošs stāstījums par ražošanas norisēm katrā no cehiem, drošības noteikumu ietvaros tika rādīti arī darba paraugdemonstrējumi. Skolēni tuvāk varēja iepazīt tikko atjaunotu lokomotīvi, iepazīt mašīnista darba vietu.

 

Ne mazāk aizraujošs bija vagonu šķirotavas apmeklējums, kur varēja vērot operatoru darbību un vagonu šķirošanas procesu, apzināt iesaistītās profesijas un darbiniekiem nepieciešamās zināšanas un prasmes, kur svarīgākās – milzīga atbildība un precizitāte.

 

Ekskursijas laikā tika apmeklēts arī dispečeru dienests, kur dispečere uzskatāmi demonstrēja, kā tiek kontrolēta un vadīta visa Latvijas dzelzceļa tīkla loģistika, monitoros varēja vērot visu kustībā esošo vilcienu atrašanās vietas.

 

Noslēgumā tika organizēts konkurss, kura laikā pārbaudīja nupat iegūtās jaunās zināšanas par koncerna darbību un izspēlētas piemiņas balvas. Jāpiebilst, ka skolēni visu bija uzmanīgi vērojuši un klausījušies, jo neviens uzdotais jautājums nepalika neatbildēts.

 

Mācību ekskursija tika organizēta ESF projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.

 

Lolita Šmukste,

pedagogs karjeras konsultants


 

 

Izglītības iespēju izstāde “Izglītība un Karjera 2019”

 

Arī šogad jau par tradīciju kļuvusī reģionālās profesionālās un augstākās izglītības iestāžu izstāde “Izglītība un Karjera 2019”, ko rīko Rēzeknes Uzņēmēju biedrība, 29. martā piedāvāja 8. – 12. klašu skolēniem un citiem interesentiem kopā ar skolu pārstāvjiem iepazīties un uzzināt vairāk par profesionālās un augstākās izglītības iespējām, satikties ar uzņēmējiem, kā arī kopā izvēlēties savu iespējamo nākotnes profesiju un mācību vietu.

 

 

ESF projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros šo izstādi apmeklēja Riebiņu vidusskolas, Rušonas pamatskolas, Galēnu pamatskolas un Dravnieku pamatskolas 8. – 10. klašu audzēkņi, lai iepazītu dažādu profesionālās un augstākās izglītības iestāžu piedāvājumu, satiktu to pārstāvjus – audzēkņus, studentus un pasniedzējus, iepazītu piedāvātās mācību un studiju programmas, iegūstamās specialitātes un uzņemšanas nosacījumus, saņemtu atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem. Izstādes apmeklētājiem arī bija iespēja noskatīties pārstāvēto skolu prezentācijas, piedalīties dažāda veida konkursos, kā arī vērot un klausīties hip hopa apvienības „Latgaļīšu reps” uzstāšanos. Mūsu novada skolu audzēkņi ar interesi pētīja izglītības iestāžu piedāvājumu, uzdeva jautājumus skolu pārstāvjiem, kā arī piedalījās rīkotajos konkursos.

 

Lolita Šmukste,

pedagogs karjeras konsultants

 


 

 

 

“Ātrais randiņš ar profesionāli”

 

Šī gada 21. martā 5. un 6. klases skolēni piedalījās karjeras attīstības atbalsta pasākumā “Ātrais randiņš ar profesionāli”, kas tika organizēts ESF projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.

 

Pasākuma laikā tika apmeklēta Aleksandra Ņesterjuka mikrouzņēmumu “NESTER CUSTOM” Preiļos, kur uzņēmējs, autoservisa vadītājs, ierīkojis radošo darbnīcu. Tajā no nevajadzīgām automašīnu un motociklu detaļām tiek radīti pārsteidzoši interesanti mākslas darbi: skulptūras, telpu dekori, dažādas funkcionāli un praktiski pielietojami priekšmeti, pat mēbeles un virtuves iekārtas. Skolēni ar aizrautību vēroja, pētīja, uzdeva jautājumus un klausījās uzņēmuma mārketinga speciālista Jāņa Upenieka aizraujošajā stāstījumā par to, kā gandrīz ne no kā var radīt brīnišķīgas, unikālas lietas un ar to nopelnīt. Visu stāstījumu caurvija doma, ka nav jābrauc nekur pasaulē laimi meklēt, bet šeit pat –  uz vietas var radīt unikālas, pasaules līmeņa lietas – vajag tikai uzdrošināties sapņot, sākt darīt, nebaidīties kļūdīties, meklēt risinājumus un neatlaidīgi iet uz savu mērķi.

 

Lolita Šmukste,

pedagogs karjeras konsultants

 


 

 

Karjeras attīstības atbalsta pasākums “Kā top raidījums?”

 

5. februārī Galēnu pamatskolas 5. – 9. klašu skolēni devās izzinošā ekskursijā uz Valmieru, kuras mērķis bija ielūkoties radio un televīzijas raidījumu tapšanas aizkulisēs. Ekskursija notika ESF projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros, kuras laikā tika apmeklētas Vidzemes televīzijas un Radio TEV studijas, iepazīta to darba vide un specifika.

 

Televīzijas studijā skolēni noklausījās Re:TV satura redaktores Airas Vērses stāstījumu par televīzijas darba lauku, specifiku, apjomu, operatora un žurnālista aprīkojumu, iepazinās ar ziņu studijas un filmēšanas telpām, TV režisora kabinetu un darba pienākumiem. TV žurnāliste Laura Akmentiņa atraktīvā veidā  iepazīstināja ar ziņu vai raidījumu tapšanas procesu, kopā ar operatoru rādīja arī sava darba paraugdemonstrējumus. Vēlāk skolēniem tika dota iespēja iejusties TV ziņu diktora lomā un nolasīt kādu tekstu ziņu studijā kameru priekšā. Tas izrādījās diezgan sarežģīti, jo diktoram ir jābūt ļoti labām runas prasmēm un ir ļoti daudz jāmācās un jātrenējas, lai varētu stāties kameru priekšā. Tāpat skolēni varēja iejusties arī TV reportiera lomā un filmēšanas kameras priekšā nointervēt savu skolasbiedru. Izrādījās, arī tas nebūt nav vienkārši. Vienlaicīgi pie režisora pults varēja vērot notiekošo studijā un arī režisora darba paraugdemonstrējumus. Skolēni bija ļoti ieinteresēti, jo šīm aktivitātēm sekoja daudzi jautājumi, uz kuriem televīzijas darbinieki labprāt arī atbildēja.

 

Ne mazāk interesanta un aizraujoša bija viesošanās radio studijā, kur programmas direktors un dīdžejs Andris Jurga ar stāstījumu par savu karjeras ceļu radio mediju jomā un radio studijas darbības specifiku aizveda skolēnus aizraujošajā radio pasaulē. Saruna notika radio studijā, no kuras tika nodrošināta tiešraide, tāpēc bija iespēja vērot dīdžeja darbu klātienē un izjust tajā valdošo atmosfēru. Par ieinteresētību liecināja daudzi skolēnu uzdotie jautājumi – par zināšanām un prasmēm, kas nepieciešamas radio dīdžejam, kur tās var apgūt, vai grūti nodibināt pašam savu radio studiju u.tml..

Ekskursija tiešām bija ne tikai izzinoša, kas iepazīstināja ar raidījumu tapšanas gaitu, specifiku un profesijām, bet arī skolēniem interesanta un aizraujoša, par ko liecināja aktīvās, sajūsminātās sarunas mājupceļā. Paldies šo profesiju pārstāvjiem, kas par savu darbu un amata pienākumiem prata ieinteresēt un aizraut mūsu skolēnus.

 

Lolita Šmukste,

pedagogs karjeras konsultants

 


 

 

KAA atbalsta pasākums “Mūziķis – profesija vai dzīvesveids?”

 

2018. gada 27. novembrī Riebiņu vidusskolas 1. – 4. klašu skolēni piedalījās karjeras attīstības atbalsta pasākumā “Mūziķis – profesija vai dzīvesveids?”, kas tika organizēts ESF projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros. Tika organizēta meistarklase, kuru vadīja visiem labi zināmais mūziķis un mūzikas instrumentu meistars Gunārs Igaunis.

 

Meistarklases laikā atraktīva stāstījuma veidā  tika atklātas daudzas mūziķa profesijas nianses, specifika, darba apstākļi, kā arī tas, ar ko skolēniem jārēķinās, ja nākotnē vēlas kļūt par mūziķi – nepieciešamās prasmes, spējas, zināšanas un rakstura, personības īpašības. Stāstījuma laikā mūziķis atklāja arī sava personīgā karjeras izaugsmes ceļa “kalnus, lejas un līkumus”. Vēlāk meistarklases vadītājs sniedza daudzu mūzikas instrumentu spēles paraugdemonstrējumus, no kuriem liela daļa ir viņa paša izgatavotie mūzikas instrumenti. Skolēni iepazinās ar to daudzveidīgo skanējumu un izmantošanas iespējām.

 

Meistarklases trešā daļa bija skolēnu praktiskā darbošanās – visi interesanti varēja iejusties muzikanta lomā un izmēģināt kāda mūzikas instrumenta spēli – spert pirmos soļus instrumenta spēles apguvē. Pēc vairākkārtējiem treniņiem izdevās izveidot nelielu orķestri un nospēlēt vienkāršu melodiju. Skolēnu aizrautība un ieinteresētība liecināja par to, meistarklase tiešām bija pārdomāta, labi novadīta un pasākuma mērķis tika sasniegts.

 

Lolita Šmukste,

pedagogs karjeras konsultants

 


 

 

KAA pasākums “Esi savas dzīves kapteinis!”

 

27. novembrī ESF projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros Riebiņu vidusskolā notika nodarbība “Esi savas dzīves kapteinis!”, kuru vadīja personīgās izaugsmes treneris Niks Jansons. Pasākumā piedalījās Riebiņu vidusskolas 9. – 12. klašu skolēni, kā arī Dravnieku pamatskolas un Sīļukalna pamatskolas 9. klašu skolēni.

 

Lektors interesantā, aizraujošā veidā, stāstot par savu karjeras un personības izaugsmes ceļu, jauniešiem atklāja veiksmīgas dzīves veidošanai un sasniegumu gūšanai svarīgas vērtības un īpašības, kuras ir jāizkopj un jāattīsta sevī. Uzsvēra to, cik svarīga ir izpratne par sevis izzināšanu, savas uzvedības vadīšanu, paškontroli tuvāku un tālāku mērķu uzstādīšanu un plānošanu, lai veidotu sevi kā spēcīgu personību, kura var izvirzīt un arī sasniegt ambiciozus karjeras mērķus 21. gadsimta darba tirgum.

 

Niks Jansons ir spilgta personība, kurš samērā īsā laika posmā ir sasniedzis ievērojamus un iedvesmojošus savas personības izaugsmes un karjeras mērķus un kurš ar savu personīgo dzīves stāstu prata aizraut mūsu jauniešus. Par to liecināja daudzi nodarbības beigās skolēnu uzdotie jautājumi.

 

Lolita Šmukste,

pedagogs karjeras konsultants

 


  1. 2. Karjeras attīstības atbalsta pasākumi sadarbības partnera pārziņā esošo vispārējās izglītības iestāžu izglītojamiem 2018. /2019. m. g.

 

 

  1.  

Karjeras plānošanas tēma

Pasākuma nosaukums

Pasākuma apraksts

Dalībnieki

Norises laiks

1.

Darba pasaules iepazīšana, pašvērtējuma veikšana

“Iepazīstam sava novada uzņēmējus”

Ekskursijas un tikšanās ar sava novada uzņēmējiem, lai iepazītu viņu uzņēmējdarbības nozari, tās specifiku, izaicinājumus, izzinātu uzņēmēju karjeras izaugsmes ceļu, lēmuma pieņemšanas aspektus par labu konkrētajai uzņēmējdarbības nozarei, par darba veikšanai nepieciešamajām zināšanām, prasmēm un personības, rakstura īpašībām, izmēģinātu sevi praktiskā darbībā un veiktu pašnovērtējumu.

Paredzētas 3 – 4 ekskursijas

Izmēģinājumskolas Riebiņu vidusskolas 10. – 12. kl. skolēni 40

2018. gada oktobris – novembris

2.

Darba pasaules iepazīšana

“Mūziķis – profesija vai dzīvesveids?”

Profesionāla mūziķa vadīta meistarklase ar mērķi iepazīt mūziķa karjeras izaugsmes ceļu, profesionālās īpašības, darba veikšanai nepieciešamās zināšanas un prasmes, izmēģināt sevi praktiskā darbībā. Pārrunas par to, kad jāsāk veidot mūziķa karjera.

Izmēģinājumskolas Riebiņu vidusskolas 1 – 4. kl. izglītojamie 62

2018. gada oktobris novembris

 

 

3.

Karjeras lēmumu pieņemšana

“Iedvesmas stāsti”

Pasākumu cikls (tikšanās, diskusijas, domnīcas) ar mērķi izzināt ievērojamāko savas skolas absolventu karjeras izaugsmes ceļus, svarīgāko dzīves un karjeras lēmumu pieņemšanas aspektus, diskutēt par dzīves mērķu noteikšanas nozīmi jau pamatskolas laikā, par faktoriem, kas ietekmē dzīves un karjeras ceļu izvēli.

Paredzētas 3 – 5 tikšanās

Izmēģinājumskolas Riebiņu vidusskolas 5. – 9. kl. izglītojamie – kopā 73

2018. gada novembris 2019. gada marts

4.

Darba pasaules iepazīšana

“Kā top raidījums?

Mācību ekskursijas televīzijas un radio studijās ar mērķi iepazīt mēdiju darba vidi, specifiku, raidījumu veidošanā iesaistītās profesijas, to apguvei un veikšanai nepieciešamās zināšanas un prasmes, izzināt izglītības un karjeras iespējas šajā nozarē.

Paredzētas ekskursijas 2 uzņēmumos

Izmēģinājumskolas Galēnu pamatskolas 5. – 9. kl. izglītojamie – kopā 29

2018. gada novembris

5.

Darba pasaules iepazīšana, pašnovērtējuma veikšana

“Acīm vien amatu neiemācīsies”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Amatnieka vadīta radošā darbnīca ar mērķi izzināt amata veikšanai nepieciešamās zināšanas un  prasmes, iepazīt materiālus un darbarīkus, vērot amata prasmju paraugdemonstrējumus, izmēģināt sevi praktiskā darbībā

Paredzētas 2 radošās darbnīcas

Izmēģinājumskolas Rušonas pamatskolas 1. – 4. kl. izglītojamie – kopā 25

2018. gada decembris

6.

Pašnovērtējuma veikšana, karjeras lēmumu pieņemšana

“Sāc domāt par savu karjeru jau šodien”

Personīgās izaugsmes trenera vadīta interaktīva nodarbība ar mērķi izzināt sevi, novērtēt savas stiprās un vājās puses, lai nākotnē atvieglotu lēmuma pieņemšanu par savas karjeras izvēli, apgūt iemaņas, lai attīstītu veiksmīgas nākotnes karjeras veidošanai nepieciešamās prasmes, iemaņas un personības īpašības.

Izmēģinājumskolu Riebiņu vidusskolas, Galēnu pamatskolas un Rušonas pamatskolas 5. – 9. kl. un projektā neiesaistīto skolu Dravnieku pamatskolas un Sīļukalna pamatskolas 7. – 9. kl. izglītojamie interesenti – kopā 50

2019. gada janvāris

7.

Pašnovērtējuma veikšana

Esi savas dzīves kapteinis!

Personīgās izaugsmes trenera vadīta nodarbība ar mērķi izprast pašizziņas nozīmi personības izaugsmē, lai sasniegtu savus karjeras mērķus 21. gadsimta darba tirgū, iepazīties ar pašanalīzes un personības pilnveides veidiem.

Izmēģinājumskolas Riebiņu vidusskolas un projektā neiesaistīto skolu Dravnieku pamatskolas un Sīļukalna pamatskolas 9. – 12. kl. izglītojamie kopā 68

2019. gada februāris

8.

Izglītības iespēju izpēte

Starptautiskā izglītības izstāde “Skola 2019”

Došanās uz gadskārtējo izglītības izstādi ar mērķi iegūt visaptverošu informāciju par izglītības iespējām Latvijā un ārzemēs

Visu novada skolu 9. – 12. kl. izglītojamie interesenti – kopā 30

2019. gada februāris

9.

Darba pasaules iepazīšana

“Ātrais randiņš ar profesionāli”

Interaktīvs pasākums ar mērķi iepazīt dažādas profesijas, darba specifiku, aprīkojumu, izzināt profesijas veikšanai nepieciešamās prasmes un zināšanas, izglītības un karjeras iespējas, vērot darba paraugdemonstrējumus, izmēģināt sevi praktiskā darbībā.

Paredzēta tikšanās ar 4 – 5 profesiju pārstāvjiem

Izmēģinājumskolas Riebiņu vidusskolas 5. 8. kl. skolēni – kopā 73

2019. gada marts

10.

Darba pasaules iepazīšana

“Profesija tuvplānā”

Tikšanās ar spilgtu profesijas pārstāvi ar mērķi iepazīt viņa darba specifiku, aprīkojumu, darba vidi, kurā strādā izzināt darbam nepieciešamās zināšanas, prasmes un personības īpašības, izglītības un karjeras iespējas profesijā un nozarē, iespējas darba tirgū, pievērst uzmanību tam, kādi mācību priekšmeti padziļināti jāapgūst jau skolā.

Izmēģinājumskolas Rušonas pamatskolas 5. – 9. kl. izglītojamie kopā 31

2019. gada aprīlis

11.

Darba pasaules iepazīšana, izglītības iespēju izpēte

“Iepazīstam lauksaimniecības profesijas”

Mācību ekskursija uz lauksaimniecības nozares uzņēmumiem un izglītības iestādēm, lai iepazītu nozarē nodarbināto profesiju plašo spektru, izzinātu uzņēmumu darba vidi, specifiku, darba iespējas, izpētītu izglītības iestāžu piedāvātās ar lauksaimniecību saistītās apgūstamās programmas un absolventu iespējas un pieprasījumu darba tirgū.

Izmēģinājumskolas Galēnu pamatskolas 5. – 9. kl. izglītojamie – kopā 29

2019. gada maijs

12.

Darba pasaules iepazīšana, pašnovērtējuma veikšana

“Profesiju pasaule cilvēks – vide”

Mācību ekskursija ar vides pārvaldību saistītā uzņēmumā, lai iepazītu šajā nozarē iesaistītās profesijas gan praktiskās, gan mākslinieciskās, iepazītu darba vidi un specifiku, izzinātu darbam nepieciešamās prasmes, piedalītos praktiskās nodarbībās.

Izmēģinājumskolas Galēnu pamatskolas 1. – 4. kl. izglītojamie kopā 31

2019. gada maijs

 


 

Karjeras nedēļa Riebiņu novadā

 

Šogad vairāk nekā 200 Riebiņu novada izglītības iestāžu audzēkņu piedalījās ikgadējās Karjeras nedēļas pasākumos, kuri tika veltīti karjeras vadības prasmēm un to lomai savas karjeras plānošanā. Karjeras nedēļu jau sesto gadu organizēja Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) sadarbībā ar pašvaldībām.

 

Šogad skolēniem bija iespēja piedalīties vairākos karjeras atbalsta pasākumos. 8. oktobrī Riebiņu vidusskolas aktīvākie vidusskolēni piedalījās vienā no piecām VIAA organizētajām  reģionālajām diskusijām “Vadi savu karjeru PATS!”, kas notika Rēzeknē ARPC “Zeimuļs”. Šeit ar saviem iedvesmas un karjeras izaugsmes, savu profesionālo sasniegumu stāstiem uzstājās pazīstamais kordiriģents Ints Teterovskis un z/s “Klajumi” īpašniece, TV raidījuma “Īstās latvju saimnieces” dalībniece un sezonas uzvarētāja Ilze Stabulniece.

 

9. oktobrī Riebiņu PII “Sprīdītis” audzēkņi piedalījās karjeras atbalsta pasākumā “Kur strādāt Riebiņos?”, kuras laikā izzināja un iepazina dažādas profesijas tuvākajā apkārtnē. Mazie riebiņieši apmeklēja poliklīniku, kur iepazina medmāsas un farmaceita profesiju, apmeklēja skaistumkopšanas speciālista kabinetu, Riebiņu novada domē tikās ar projektu vadības speciālistiem, Riebiņu novada domes priekšsēdētāju P. Rožinski, kurš ļāva iemēģināt novada domes deputātu darba vietas un atraktīvi paskaidroja, kādā veidā šeit norit darbs, apmeklēja arī SIA “Agrofirma ”Turība”” mehāniskās darbnīcas, kur iepazina dažādas ar lauksaimniecības tehnikas apkopi un vadību saistītās profesijas.

 

Lielākais un plašākais Karjeras nedēļas pasākums notika 10. oktobrī Riebiņu vidusskolā, kurā piedalījās visu novada skolu 1. – 6. kl. skolēni. Šajā pasākumā piedalījās 140 izglītojamie. Pasākuma laikā tika organizētas vairākas ar karjeras atbalstu saistītas radošās darbnīcas ar devīzi ”Savu karjeru veidoju jau šodien”, kuras vadīja Riebiņu vidusskolas skolotājas Inna Zenovjeva, Silvija Avotiņa un Solvita Volonte. Šo pasākumu kuplināja arī ciemiņi no Rīgas – pie mums ieradās K Komandas busiņš, lai VIAA sadarbībā ar improvizācijas teātra pārstāvjiem organizētu vienu no radošajām darbnīcām. Tajā atraktīvā veidā izspēlēja dažādas profesiju šarādes, risināja dažādus karjeras jautājumus, pārrunāja skolēnu nākotnes karjeras iespējas un vēlmes. Paralēli radošajām darbnīcām 5. – 6. kl. skolēniem bija iespēja iesēsties Kajeras nedēļas busiņā, uzlikt virtuālās brilles un izbaudīt “Laika mašīnu karjerai”, kur atraktīvā video tika dota iespēja virtuāli tikties ar dažādiem Latvijā pazīstamiem uzņēmējiem un noklausīties viņu iedvesmas stāstus.

 

Noslēdzošais Karjeras nedēļas pasākums notika 12. oktobrī Riebiņu vidusskolā , kur tika organizēta diskusija “Es – pats savas karjeras veidotājs” vidusskolēniem. Diskusiju vadīja Nodarbinātības valsts aģentūras Preiļu filiāles karjeras konsultante Inga Aleksejeva, lai uzsvērtu karjeras pašvadības prasmju nozīmi lēmumu pieņemšanā un savas nākotnes veidošanā.

 

Jaunieši atzina, ka tikšanās ar Latvijā pazīstamiem profesionāļiem, uzņēmējiem palīdzēja gūt labāku priekšstatu par darba tirgu, dažādām profesijām nepieciešamajām prasmēm, kā arī karjeras izaicinājumiem. Skolēni labprāt piedalījās dažādos karjeras izzināšanas pasākumos – spēlēs, diskusijās, radošajās darbnīcās, konkursos un citos izglītojošos pasākumos. Karjeras nedēļa ir lielisks iemesls jau laikus padomātu par nepieciešamību mērķtiecīgi strādāt pie savas nākotnes karjeras veidošanas jau skolas gados.

 

Riebiņu novada Karjeras nedēļas fotogalerija pieejama pašvaldības mājaslapā, kā arī izglītības iestāžu mājaslapās.

 

Par Karjeras nedēļu

Karjeras nedēļa ir ikgadējs pasākumu cikls, kura laikā pašvaldību skolu jauniešiem ir iespēja iepazīt un plānot savu nākotnes nodarbošanos, tikties ar dažādu profesiju pārstāvjiem, apmeklēt uzņēmumus un karjeras konsultācijas. Jaunieši var piedalīties dažādās diskusijās, radošajās darbnīcās, konkursos un citos izglītojošos pasākumos.

 

Pirmo gadu Karjeras nedēļa ir viena no VIAA īstenotā projekta “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” aktivitātēm, ko finansē Eiropas Sociālais fonds un valsts.

 

Karjeras nedēļas pasākumu programma 47 Latvijas pilsētās un novados pieejama vietnē: viaa.gov.lv/karjeras_nedela. Savukārt Karjeras nedēļas jaunumiem var sekot sociālajos tīklos facebook.com/KarjerasNedela, facebook.com/VIAA.LVdraugiem.lv/viaa un Twitter - twitter.com/VIAA_LV.

 

Informāciju sagatavoja:

Lolita Šmukste, Riebiņu novada Karjeras nedēļas koordinatore

Mob. Tālr. (+371) 29297746; e-pasts lolita.smukste@inbox.lv

 


Izzinoša ekskursija “Ceļā pie savas profesijas”

 

27. augustā 30 Riebiņu novada skolu skolēni devās izzinošā ekskursijā “Ceļā pie savas profesijas”, ka tika organizēta ESF projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.

Pirmā tika apmeklēta Skrīveru mājas saldējuma ražotne, kur skolēni iepazina ražotnes darba vidi, specifiku, uzņēmumā nodarbinātās profesijas, bet saldējuma meistara profesiju iepazina tuvplānā – vēroja amata prasmju paraugdemonstrējumus, iepazina profesijas veikšanai nepieciešamo aprīkojumu, kā arī izzināja saldējuma meistara profesijas veikšanai nepieciešamās zināšanas un prasmes, klausījās stāstījumu par uzņēmējdarbības uzsākšanu saldējuma ražošanas nozarē, par produkcijas realizācijas iespējām, par karjeras iespējām šajā nozarē, saņēma atbildes uz interesējošiem jautājumiem. Vēlāk tika dota iespēja arī pašiem “pielaikot” saldējuma meistara profesiju – profesionāļa vadībā pagatavot savu mājas saldējumu.

Tālāk ceļš veda uz Ādažiem, kur tika apmeklēta čipsu ražotne, kas strādā ar daudz lielāku vērienu nekā iepriekš apmeklētā ražotne. Šeit tika iepazītas kartupeļu uzglabāšanas noliktavas, izzināti nodarbināto profesiju darba pienākumi. Atraktīvā veidā, ar video palīdzību varēja iepazīt čipsu ražošanas un iepakošanas procesu, vēlāk ražošanas cehu un tajā notiekošos procesus varēja vērot caur speciāli ierīkotiem logiem. Pēc čipsu ražošanas procesa iepazīšanas, vajadzēja pašiem ķerties pie darba – pagatavot un iepakot katram savus “ideālos” čipsus. Vēlāk skolēni tika iepazīstināti ar pārtikas ražošanā ļoti nozīmīgu profesiju – degustators, pārrunu rezultātā tika noskaidrots, kas jāzina un jāprot šīs profesijas pārstāvim. Arī šo profesiju skolēniem bija iespējams “pielaikot”, nosakot garšu nianses vairākām čipsu šķirnēm. Noslēgumā tika pārrunāts, cik liels profesiju klāsts ir pārstāvēts uzņēmumā, noskaidrotas karjeras iespējas šeit, kā arī saņemtas atbildes uz visiem interesentu jautājumiem.

Trešā ekskursijas pietura bija Siguldas papīrmākslas darbnīca “Viktora vēstules”, kur no birojā izlietotā un iznīcinātā papīra tiek pagatavots jauns papīrs, kuru izmanto mākslinieciskiem mērķiem. Šeit skolēni tika iepazīstināti ar dažādiem papīra veidiem, tā pagatavošanas izejvielām un izmantošanas iespējām. Tika sniegti papīra pagatavošanas paraugdemonstrējumi, iesaistot darbībā arī pašus skolēnus un norādot uz veiksmīga galarezultāta iegūšanai nepieciešamajām darbībām un niansēm. No sagatavotās masas katrs pagatavoja grāmatzīmi, kuru radoši izdekorēja, tādējādi iepazīstot pilnu gatavās produkcijas pagatavošanas ciklu – no sīkām biroja papīra strēmelēm līdz jaunam, interesantam un mākslinieciskam produktam, kuru var veiksmīgi realizēt tirgū.

 

Lolita Šmukste,

pedagogs karjeras konsultants

 


 

 

Meistardarbnīca “Koks un mūzika”

 

29. maijā, Riebiņu vidusskolas 7. un 8. klašu skolēniem bija iespēja apmeklēt ģitārmeistara Jāņa Kuzminska darbnīcu Kaunatas novadā. Šis brauciens notika Eiropas Sociālā fonda projekta “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros, ko organizēja karjeras speciāliste Lolita Šmukste.

 

Pieredzējušais amatnieks novadīja meistardarbnīcu “Koks un mūzika”, iepazīstināja ar personīgo izaugsmes ceļu, sniedza koka mūzikas instrumentu meistara amata prasmju paraugdemonstrējumus, kā arī iepazīstināja ar uzņemējdarbības aspektiem amatniecības jomā. Skolēniem bija iespēja praktiski izmēģināt amata prasmes, pašiem uzspēlējot ģitāru. Meistardarbnīcas laikā skolēni ar interesi klausījas amatnieka Jāņa stāstījumā un guva iedvesmu.

 

Pirms brauciena mājup pacilātā noskaņojumā skolēni devās uz blakusesošo augstāko Latgales virsotni - Lielo Liepu kalnu. Brauciens bija izdevies!

 

Skaidrīte Vulāne,

7. klases audzinātāja

 


 

 

“Amatam ir zelta pamats”

 

Karjeras attīstības atbalsta pasākums “Amatam ir zelta pamats” ESF projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001”Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros notika 23. maijā, kurā piedalījās projektā neiesaistītās skolas Dravnieku pamatskolas 7. – 9. klašu skolēni. Šoreiz devāmies uz Aizkalni pie mākslinieka un kokapstrādes meistara Staņislava Geidas, kas kopā ar savu meitu no koka darina brīnumainus mākslas priekšmetus. Pasākuma laikā apskatījām mākslinieka bagāto un pārsteidzošo koka izstrādājumu kolekciju, klausījāmies cienījamā meistara stāstījumā par viņa profesijas izvēli, karjeras izaugsmes ceļu, darba specifiku un apstākļiem, kā arī uzzinājām to, ka amatnieks savas amata pamatprasmes apguvis no sava vectēva, bet turpinājis apgūt un pilnveidoties pašmācības ceļā. Pasākuma turpinājumā sekoja praktiskā nodarbība – tā bija iespēja iejusties koka mākslinieka ādā – apgleznot un veidot dažādus koka izstrādājumus, kas gala rezultātā tapa par mākslas darbiem. Sākumā atturīgi, bet laika gaitā aizraujoties, skolēni veidoja mandalas uz koka, grāmatzīmes, apgleznoja un rotāja dažādas kārbiņas.

 

Lolita Šmukste,

pedagogs karjeras konsultants


 

 

Radošā meistardarbnīca “Zaigo stikls varavīksnes krāsās”

 

17. maijā Riebiņu vidusskolas 7. un 8. klašu skolēni viesojās Latgales mākslas un amatniecības centrā Līvānos. Šis brauciens tika organizēts Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.

 

Skolēni apmeklēja Līvānu stikla muzeju, izzināja stikla ražošanas vēsturi, iepazina dažādus ražošanas procesā izmantojamos instrumentus un darbarīkus, klausījās profesionāļa stāstījumu. Pēc tam visi gides pavadībā piedalījās radošajā meistardarbnīcā „Zaigo stikls varavīksnes krāsās”, kur savas amata prasmes demonstrēja stikla pūtējs Aleksandrs Logvins, iepazinās ar stikla pūtēja profesiju, vēroja amata prasmju paraugdemonstrējumus kā arī izzināja izglītības un karjeras iespējas šajā profesijā, proti, ka šo profesiju var apgūt tikai darbnīcā pie meistara. Katrs uzzināja daudz jaunu un interesantu lietu, un varbūt arī aizdomāsies par stikla pūtēja profesijas apguvi. Paldies par lielisko iespēju karjeras konsultantei Lolitai Šmukstei!

 

Skaidrīte Vulāne,

7. klases audzinātāja


 

 

Karjeras atbalsta pasākumi Daugavpilī

 

27. aprīlī. Riebiņu vidusskolas 5., 6. un 9. kl. skolēni ESF projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros apmeklēja mācību ekskursiju “Metāla pārvērtības”, kas ietvēra sevī metāla produkcijas ražošanas uzņēmumu, lai iepazītu uzņēmuma darba vidi, iekārtas un uzņēmumā nodarbinātās profesijas. Par mācību ekskursijas galamērķi šoreiz tika izvēlēta Daugavpils skrošu rūpnīca, kas ir vienīgā tūristiem atvērtā munīcijas ražošanas rūpnīca Baltijā, kurā kopš 19. gadsimta joprojām tiek ražota sporta un medību munīcija. Ražošanas process uzskatāmi tika demonstrēts videofilmā, ko pavadīja gidu stāstījums un skaidrojumi, pēc tam visi devās apskatīt rūpnīcas ražošanas telpas un iekārtas, kā arī svina liešanas torni, lai videofilmā redzēto apskatītu arī klātienē. Ekskursijas laikā skolēniem bija iespēja iepazīt rūpnīcā ražoto produkciju, kas ir ne tikai sporta un medību munīcija, bet arī svina plombas, makšķerēšanas piederumi un cita veida produkcija, izzināt, kādu profesiju pārstāvji nodarbināti ražošanas procesā, darba apstākļus un aprīkojumu. Ekskursija atraktīvu gidu pavadībā sniedza daudzpusīgu skatījumu uz šo metāla pārstrādes veidu, tā bija pilna jaunatklājumu un pārsteigumu. Tāpat skolēniem tika dota iespēja pielaikot dažādus aizsargtērpus, salīdzināt dažāda veida produkciju un veikt citas aktivitātes.

 

Diena turpinājās ar karjeras atbalsta pasākumu “Dabaszinātņu profesiju noslēpumi”, kura laikā tika apmeklēts ZINOO Daugavpils ar mērķi iepazīt ekologa, fizikas, ķīmijas speciālistu profesijas. Pasākuma laikā skolēniem tika dota iespēja vērot speciālistu paraugdemonstrējumus, praktiskās nodarbībās izvērtēt savas zināšanas un intereses, pagatavojot ekomašīnas un ūdens raķetes, kā arī izzināt profesiju apguves, darba un karjeras izaugsmes iespējas.

 

Tāpat arī šajā dienā 9. klases skolēni vēl apmeklēja Daugavpils Universitātes observatoriju, kur profesora A. Salīša vadībā iepazinās ar fizikas nozari astronomiju un nedaudz ieskatījās šīs zinātnes nozares aizraujošajos noslēpumos, kā arī Daugavpils zoodārzu, kur guva priekšstatu par biologa, zoologa, eksotisko dzīvnieku kopēja profesijām.

 

Lolita Šmukste,

pedagogs karjeras konsultants


 

 

Radošā darbnīca “Acīm vien amatu neiemācīsies”

 

19. aprīlī Riebiņu vidusskolas 1. un 2. kl. skolēni devās uz Līvāniem, kur  ESF projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros tika organizēta radošā darbnīca “Acīm vien amatu neiemācīsies”.

 

Pasākuma laikā skolēni apmeklēja un paši aktīvi darbojās keramikas (vadīja keramiķe Eleonora Pastare) un stikla apgleznošanas (vadīja stikla apstrādes meistare Inga Salmiņa) darbnīcās. Radošo darbnīcu laikā skolēni iepazina keramiķa un stikla apstrādes meistara profesijas, guva priekšstatu par to darba ikdienu, specifiku, profesijai nepieciešamajām zināšanām un prasmēm, arī par drošības pasākumu ievērošanas nozīmi, iepazina gan stiklu, gan mālu kā veidošanas materiālu, no kura prasmīgās rokās izveidojas skaists mākslas darbs, kā arī instrumentus un palīgrīkus, kas nepieciešami mākslinieku ikdienas darbā.

 

Abas amatnieces labprāt demonstrēja savas amata prasmes, savas darbības papildinot ar stāstījumu, skaidrojumiem un atbildot uz uzdotajiem jautājumiem. Kad skolēni bija guvuši pirmo priekšstatu par amatiem, viņi paši varēja izmēģināt sevi praktiskā darbībā un radoši darboties. Tā keramikas darbnīcā tika izveidoti skaisti māla trauciņi, bet stikla apstrādes darbnīcā – jaukas un mīļas glezniņas uz stikla.

 

Lolita Šmukste,

pedagogs karjeras konsultants


 

 

Profesiju darbnīca “Pielaiko pavāra profesiju!”

 

13. aprīlī Sīļukalna pamatskolā viesojās pieredzes bagāta, augsta līmeņa profesionāle, pavāre Ināra Liepiņa, kas ESF projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros vadīja profesiju darbnīcu “Pielaiko pavāra profesiju!”.

 

Pasākuma laikā 7. – 9. kl. skolēniem tika atklātas dažādas pavāra profesijas ikdienas, darba vides un specifikas īpatnības, kas ir darbs ar dažādām iekārtām, instrumentiem, pārtikas produktiem, kuru apstrādē un pārstrādē ir jāievēro īpaši noteikumi, kā arī tas, ka ļoti svarīgs pavāra profesijas atribūts ir forma. Interesentiem tika dota iespēja to pielaikot, iemēģināt savu roku, darbojoties praktiski un apkalpojot savus skolas biedrus. Pavāre sniedza dažādus paraugdemonstrējumus, kuru laikā tika atklāti vairāki veiksmīgas ēdienu pagatavošanas noslēpumi un vienkārši knifi, ko parasti ikdienā nezinām un neizmatojam. Veicot paraugdemonstrējumus un ik pa laikam iesaistot arī skolēnus praktiskā darbībā, pamazām tika noskaidrots, kādas zināšanas (jāprot ne tikai pagatavot garšīgs, skaists un drošs ēdiens, bet jāzina arī fizika, ķīmija, matemātika), prasmes (ne tikai profesionālās, bet arī komunikatīvās un sadarbības prasmes, labas garšas sajūtas), personības un rakstura īpašības (fiziskā izturība, mērķtiecība, radošums u.c.) nepieciešamas veiksmīgam pavāram. Pasākuma laikā skolēniem tika dota iespēja “pielaikot” arī pavāram ļoti tuvās bārmeņa (pagatavojot garšīgu un veselīgu kokteili) un viesmīļa profesijas.

 

Paralēli aktīvi darbojoties un sarunājoties, tika atklātas ļoti daudzas pavāra profesijas nianses, pagatavoti un degustēti dažādi ēdieni (uzkodas, deserti, dzērieni), kā arī izzinātas iespējas gan iegūt pavāra izglītību, gan karjeras veidošanas un izaugsmes iespējas.

 

Lolita Šmukste,

pedagogs karjeras konsultants


 

 

Mācību ekskursijas “Ražots Latvijā”

 

28. martā 6. un 9. kl. skolēni ESF projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros apmeklēja Līvānu ražošanas uzņēmumus, lai iepazītu ražotņu darba vidi, tajās nodarbinātās profesijas, izzinātu izglītības un karjeras iespējas, kā arī gūtu atbildes uz interesējošiem jautājumiem un izmēģinātu sevi praktiskā darbībā (foto skatīt šeit).

 

9. klases skolēni apmeklēja mīksto mēbeļu ražotni SIA “Sencis”, guva priekšstatu par galdnieka, piegriezēja, šuvēja, tapsētāja, kvalitātes kontroliera un citām uzņēmumā nodarbinātājām profesijām, par gatavās produkcijas noieta tirgiem un cenām,  par ražotnes vēsturi,  izaugsmes ceļu. Ražošanas vadītājs labprāt iepazīstināja ar telpām (audumu piegriešanas un šūšanas cehs, koka detaļu izgatavošanas cehs, tapsēšanas cehs, mēbeļu montāžas cehs u. c.), kurās top visiem zināmās un ļoti kvalitatīvās mīkstās mēbeles. Cehu apmeklējuma laikā interesentiem tika dota iespēja darboties praktiski – pārvilkt krēslu ar audumu, to piestiprināt un nodot kvalitātes kontrolei, ko skolēni labprāt arī izmantoja.

 

6. klases skolēni ekskursijas ietvaros apmeklēja metālapstrādes uzņēmumu SIA "LīvMet" Līvānos. Skolēni Zanes Gaidukas vadībā iepazinās ar uzņēmuma rašanās priekšvēsturi, kā arī iepazina metālapstrādes rūpnieciskā procesa soļus. Interesanti bija uzzināt, ka "LīvMet" nodarbojas ar metālapstrādi ļoti augstā un starptautiski sertificētā profesionālā līmenī. Produkciju eksportē uz Skandināvijas valstīm un realizē arī tepat Latvijā, piemēram, dažādu sporta haļļu, angāru u.c. iespaidīgu objektu būvniecībā.

 

Skolēni uzzināja, kādas ir metālapstrādes profesijas, kā arī par mācību iestādēm, kurās var apgūt specializācijas uzņēmuma ražotnes vajadzībām. Metālapstrāde šodien prasa lielu precizitāti, uzmanību, jo smagākos un darbietilpīgākos pienākumus veic dažādi augstas raudzes elektroniskie instrumenti, mēraparāti un smagumu pacēlāji - pārvietotāji telferi. Visur svarīga darba drošība, un šeit ir arī darbi, kas atbilst meitenēm. Saņēmām atbildes uz sev interesējošajiem jautājumiem, tostarp par peļņas apmēriem, kas ir visai iespaidīgi, ja darbiniekam ir atbilstoša kvalifikācija un izglītība.
 

Diāna Bravacka,

6. kl. audzinātāja,

Lolita Šmukste,

pedagogs karjeras konsultants

 


 

Radošā darbnīca “No izejvielas līdz gatavam izstrādājumam”

 

4. klases skolēni ESF projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001”Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros piedalījās stikla kausēšanas radošajā darbnīcā “No izejvielas līdz gatavam izstrādājumam”, kur stikla apstrādes meistares un mākslinieces Ingas Salmiņas vadībā iepazinās ar stikla kā izejmateriāla īpašībām un tā apstrādes īpatnībām, stikla izstrādājumu veidošanas procesu un pamatnosacījumiem, kuri jāievēro, lai galarezultāts būtu veiksmīgs (foto skatīt šeit). Amata meistare piedāvāja apskatei dažāda veida stikla izejmateriālus (stieņi, granulas, plāksnes) un darbarīkus, ko izmanto stiklu kausējot, griežot, laužot, lai pagatavotu dekoratīvus stikla izstrādājumus. Sarunu gaitā tika noskaidrotas svarīgākās rakstura un personības īpašības – uzmanība, pacietība, precizitāte, radošums un vēlme darboties ar stiklu. Stikla kausēšanas meistare sniedza arī savu amata prasmju paraugdemonstrējumus – parādīja, kā top stikla pērles, kā veidot kompozīciju, kā stiklam piešķirt akcentu.

 

 Turpinājumā skolēniem tika dota iespēja darboties praktiski –  katrs zīmēja sava darba skici, grieza stiklu, veidoja kompozīciju, sastiprināja vairākas detaļas ar līmes šķīdumu, kausēja stikla kausējamajā krāsnī. Tā bija iespēja novērtēt katram sevi pašu – kādam tas iepatikās un izraisīja interesi, kādam – ne īpaši. Bet kopumā visi atzina, ka diena bija interesanta un darboties ar stiklu šķita aizraujoši.

 


 

 

Mācību ekskursija ESF projekta “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros

 

24. februārī 9. – 12. klašu skolēni no Riebiņu vidusskolas, Dravnieku, Galēnu un Rušonas pamatskolām devās mācību ekskursijā uz Rīgu, lai apmeklētu starptautisko izglītības izstādi “Skola 2018” (skatīt foto šeit) ar mērķi izzināt plašo izglītības iestāžu piedāvājumu, izpētīt visdažādākās izglītības ieguves iespējas gan Latvijā, gan ārzemēs, kā arī lai “pielaikotu” sev interesējošās profesijas. Skolēnu interesi piesaistīja daudzu profesionālo nozaru piedāvājumi – medicīna, skaistumkopšana, militārā joma, lauksaimniecība, dažādi mūsdienīgu tehnoloģiju risinājumi u. c. Skolēni labprāt izmantoja iespēju esošā piedāvājuma ietvaros izmēģināt sevi kādā no interesējošām profesijām, kā arī guva plašu informāciju par savām tālākizglītības iespējām.

 

Šī brauciena laikā un projekta ietvaros tika realizēta arī mācību ekskursija “Gards var būt arī veselīgs” (skatīt foto šeit) augļu un ogu pārstrādes ģimenes uzņēmumā IK “SNIGOL” Ķekavā, kur uzņēmuma saimniece Ginta Logina iepazīstināja ar ražotni un kurā no Latvijā audzētu augļu un ogu sulām, izmantojot specifiskas tehnoloģijas, tiek iegūti 100% dabīgi, garšīgi un veselīgi našķi ar atraktīviem nosaukumiem, kam ir ļoti liela nozīme mārketingā (konfelāde, Spicais Tomijs, Niknā Kabaiba un tml.). Tāpat skolēni tika iepazīstināti ar ražotnes darba vidi un specifiku, tajā nodarbinātājām profesijām (pārtikas tehnologs, degustators, konservētājs, konditors, mārketinga speciālists, menedžeris u. c.), ar šīm profesijām nepieciešamajām zināšanām un prasmēm, ar pārtikas jomas uzņēmējdarbības izaicinājumiem un specifiku. Turpinājumā skolēniem tika dota iespēja “pielaikot” degustatora profesiju – salīdzināt dažādus produktus pēc garšas, mēģināt noteikt to izejvielas, kas, kā izrādījās, nav nemaz tik vienkārši, kā arī pašiem pagatavot un iesaiņot savu konfelādi.

 

Lolita Šmukste,

pedagogs karjeras konsultants

 


 

 

Seminārs – diskusija “Es un bizness”

 

8. februārī visu novada skolu 9. – 12. klašu skolēni interesenti tika aicināti uz semināru-diskusiju “Es un bizness” Riebiņu novada centrālajā bibliotēkā (skatīt foto šeit), kas tika organizēts ESF projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001”Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros. Semināru-diskusiju vadīja vietējais uzņēmējs, veterinārārsts Andris Pastars, kurš iepazīstināja ar sevi, savu karjeras ceļu veterinārmedicīnā un uzņēmējdarbībā, ar savas profesijas izvēles un karjeras lēmuma pieņemšanas priekšnoteikumiem. Vetārsts atraktīvā veidā iepazīstināja klātesošos ar savas profesijas specifiku, plusiem un mīnusiem, demonstrēja profesijai nepieciešamos darbarīkus un instrumentus, atklāja dažādas veterinārārsta darba ikdienas nianses, kā arī iepazīstināja ar izglītības un karjeras iespējām šajā profesijā.

 

Tā kā A. Pastars ir arī uzņēmējs, tikšanās laikā kopīgi pārrunāja un diskutēja par biznesa cilvēkam nepieciešamajām zināšanām, prasmēm un personības īpašībām, par uzņēmējdarbības aspektiem un izaicinājumiem mūsu reģionā, uzsverot, cik svarīgas tālākajā dzīvē ir jau skolas laikā iegūtās zināšanas. Klausoties interesantajā stāstījumā, radās daudzi un dažādi jautājumi gan par veterinārārsta profesiju, gan par uzņēmējdarbību veterinārijā, uz kuriem tika saņemtas izsmeļošas, dzīves un darba pieredzē balstītas atbildes.

 

Lolita Šmukste,

pedagogs karjeras konsultants

 


 

 

Radošās darbnīcas “Mans hobijs – mans darbs” Rušonas pamatskolā

 

8. decembrī Rušonas pamatskolā tika organizēts karjeras atbalsta pasākums – radošās darbnīcas “Mans hobijs – mans darbs”, kas notika ESF projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros. Pasākuma mērķis – veidot priekšstatu un sniegt izpratni par to, kā sākotnējās intereses un hobiji var kļūt par profesiju, par ienākumus nesošu amatu vai papilddarbu, kā arī piedāvāt iespēju skolēniem izmēģināt sevi praktiskā darbībā.

 

Pasākuma laikā tika īstenotas 3 radošās darbnīcas (skatīt foto šeit), kuru vadītāji iepazīstināja ar sevi, savu karjeras un personīgās izaugsmes ceļu, savam amatam nepieciešamajām zināšanām, prasmēm un amata apguves un pašrealizēšanās iespējām, rādīja savu amata prasmju paraugdemonstrējumus un iesaistīja skolēnus arī praktiskā darbībā, tādējādi dodot iespēju izmēģināt savus spēkus un veikt pašnovērtējumu – vai kādreiz vēlētos apgūt šādu amatu, vai nē.

 

Tā kā decembris ir Ziemassvētku gaidīšanas laiks, visas radošās darbnīcas vairāk vai mazāk tika sasaistītas ar Ziemassvētku tēmu, kas parasti amatniekiem ir labs ienākumu gūšanas laiks un iespēja realizēt savas idejas.

 

“Pašgatavotu suvenīru un dizaina priekšmetu darināšanas” radošajā darbnīcā, kuru vadīja amata meistare Inta Reča, jaunāko klašu skolēni pagatavoja galda dekoru eglīti, uzzināja, kam jāpievērš uzmanība, lai suvenīrs izdotos akurāts un estētiski pievilcīgs. Savukārt vecāko klašu grupas apguva ziepju vārīšanas tehniku, jau gatavā produkta iesaiņošanas un noformēšanas māku, kas izvērtās par īpaši radošu procesu.

 

Keramikas radošajā darbnīcā “Māla pārvērtības” keramiķe Kristīne Nicmane iepazīstināja skolēnus ar mālu kā veidošanas materiālu, deva iespēju katram interesentam izmēģināt roku pie virpas, pēc tam tika dota praktiskā darbībā izpētīt un izzināt māla īpašības, plašās pielietojuma iespējas, iepazīt nepieciešamās prasmes un personības īpašības, kas nepieciešamas veicot šo darbu. Praktisko nodarbību laikā skolēni apguva gan nospiedumu tehniku, gan detaļu savienošanas tehniku, katrs pagatavoja savu suvenīru.

 

Teātra sporta radošajā darbnīcā “Aktiera sapnis”, kuru vadīja animatore Jeļena Puzaka, un kas tika organizēta skolēniem kopā ar vecākiem, klātesošie iepazina gan pasākumu vadītājam, gan aktierim nepieciešamās prasmes un zināšanas, jo katrs pasākuma vadītājs savā ziņā ir aktieris. Praktiskajā nodarbībā skolēni iepazina, ko nozīmē teātra sports, katram interesentam bija iespēja iejusties un atdarināt dažādas lomas – gan dzīvu būtņu, gan arī priekšmetu, kas izvērtās īpaši aizraujošā pasākumā, jo nodarbības gaitā tika izspēlēta improvizācijas izrāde “Rūķu sapnis par Ziemassvētkiem”.

 

Kā atzina paši skolēni, diena tika aizvadīta interesanti, tika apgūtas jaunas prasmes un iegūtas plašākas zināšanas par profesijām, par to darba pusi, kuru parasti neredz ne pircējs, ne skatītājs vai pasākuma dalībnieks.

 

Lolita Šmukste,

pedagoģe karjeras konsultante


 

 

Profesiju darbnīca “Mēs – maiznieki”

 

30. novembrī Riebiņu vidusskolas 3. un 4. klašu skolēni kopā ar savām audzinātājām Silviju Avotiņu, Līgu Jermoloviču un karjeras konsultanti Lolitu Šmuksti devās uz Aglonas Maizes muzeju, lai piedalītos profesiju darbnīcā “Mēs – maiznieki”, kas tika organizēta ESF projekta Nr. 8. 3. 5. 0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs”ietvaros. Viesus sagaidīja un profesiju darbnīcu vadīja atraktīvā muzeja saimniece Vija Kudiņa (foto skatīt šeit).

 

Sākumā skolēniem tika dota iespēja vērot maiznieka darbu maizes cepšanas cehā. Saimniece pastāstīja, kas pašlaik notiek, ko un kāpēc dara maizes cepēji, iepazīstināja ar darba vidi – kādos apstākļos ir jāstrādā maizniekam – pie karstām krāsnīm, agras darba stundas, kādi noteikumi jāievēro, lai maize izdotos ne tikai garšīga, bet arī ārēji labi izskatītos un piesaistītu pircēju uzmanību. Tika uzsvērts arī tas, ka, sadalot mīklu, katrs pikucītis ir jānosver. Tas nepieciešams tādēļ, lai būtu godīgi gan pret pircējiem (maizes kukulītis nebūtu par mazu), gan arī pret sevi (ja sāks cept lielākus klaipiņus par paredzēto, ceptuve nevarēs pastāvēt – nebūs naudas darbinieku algām un nevarēs nomaksāt nodokļus).

 

Tālāk sekoja pats interesantākais process – praktiskā nodarbība, kurā katrs skolēns profesionālu maizes cepēju vadībā pats mācījās izveidot savu rudzu maizes kukulīti, iemācījās galvenos nosacījumus, kas jāievēro, lai maizīte izdotos garda un skaista. Galvenais nosacījums – kukulītis jāveido ar lielu mīlestību un domājot labas domas. Lai pēc tam varētu atpazīt tieši savu kukulīti, tie tika izrotāti ar latvju rakstu zīmēm.

 

Kamēr maizīte atradās krāsnī, skolēni klausījās Vijas Kudiņas aizraujošo stāstījumu par maizes vēsturi un nozīmi cilvēka dzīvē, demonstrēja dažādus darbarīkus un traukus, kuri senatnē tika izmantoti maizes iegūšanā, sākot no graudu sēšanas līdz izceptam klaipam. Visam stāstījumam cauri vijās viena ļoti nozīmīga vērtība – cilvēku cieņpilnā attieksme pret maizi, jo apzinoties, kāds darbs tiek ieguldīts, cik cilvēku un kādas profesijas ir nepieciešamas, lai maizīte nonāktu mūsu galdā, bērnos veidojās apziņa, ka maize ir milzīga vērtība un ka pret to ir jāizturas ar cieņu.

 

Vēlāk muzeja saimniece piedāvāja vairāku maizes šķirņu degustāciju, aicināja izgaršot katru šķirni, mācīja pareizi ēst rudzu maizi, lai patiesībā atklātu tās garšu buķeti. Un tikmēr jau mūsu veidotie klaipiņi bija izcepušies un burvīgā siltas maizes smarža piepildīja visu telpu. Pateicoties maizītē “ierakstītajām” zīmēm, katrs viegli varēja atrast savu kukulīti. Neizsakāms prieks bija lasāms bērnu acīs paņemot silto klaipiņu rokās un sapņojot par to, kā to varēs aizvest mājās un uzcienāt vecākus, brāļus un māsas. Šī noteikti būs pati garšīgākā un labākā maizīte, ko viņi ēduši līdz šim.

 

Pedagoģe karjeras konsultante

Lolita Šmukste


 

Karjeras attīstības atbalsta pasākumi Riebiņu novada vispārējās izglītības iestāžu izglītojamiem 2017./2018. māc. g.

 


 

 

Lai uzlabotu karjeras atbalstu vispārējās un profesionālajās izglītības iestādēs, Valsts izglītības attīstības aģentūra(VIAA) sākusi īstenot Eiropas Sociālā fonda projektu Nr.8.3.5.0/16/I/001 ”Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs’’. Projekta mērķis ir uzlabot pieeju karjeras atbalstam izglītojamajiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs: nodrošināt karjeras vadības prasmju apguvi skolās, celt izpratni un informētību par tālākās izglītības ceļiem un izvēlēm, motivēt profesijas un nodarbinātības izvēli atbilstoši savām interesēm, spējām, sabiedrības un darba tirgus piedāvājumam un vajadzībām.

 

Riebiņu novada dome 2017.gada 28.februārī noslēgusi sadarbības līgumu Nr.4.-8.3.3.-11 ar VIAA par projekta īstenošanu. Kā izmēģinājumskolas projektā darbojas Riebiņu vidusskola, Galēnu pamatskola un Rušonas pamatskola. Projektā neiesaistīto skolu-Dravnieku pamatskolas un Sīļukalna pamatskolas 7.-9.klašu skolēniem arī tiek piedāvāts piedalīties rīkotajos karjeras atbalsta pasākumos. Projekta ietvaros izglītojamie var apmeklēt uzņēmumus, laboratorijas, mācību iestādes, piedalīties radošajās darbnīcās un meistarklasēs, noklausīties lekcijas un iesaistīties diskusijās, lai iepazītu dažādas profesijas un izglītības iespējas. Karjeras atbalsta pasākumu plānu Riebiņu novadā īsteno pedagogs- karjeras konsultants Lolita Šmukste. Projekta darbības ilgums paredzēts no 2017.gada 1.marta līdz 2020.gada 31.augustam. Projekts 100% tiek finansēts  no Eiropas Sociālā fonda līdzekļiem.

 

Projekta koordinatore Evelīna Visocka