Notikumu kalendārs

    Jūlijs    

Info par pārmaksāto nodokļu automātisku atmaksu

22.11.2019, 11:57

 

Saeima uzdevusi Ministru kabinetam līdz 2021. gadam izstrādāt normatīvos aktus, lai iedzīvotājiem automātiski izmaksātu pārmaksātos nodokļus. Valdībai uzdots izstrādāt iespējamo tehnisko risinājumu valsts pārvaldes iestāžu informācijas sistēmu salāgošanai, lai Valsts ieņēmumu dienests (VID) iedzīvotājiem varētu nodrošināt pārmaksāto nodokļu automātisku atmaksu. Iecerēts, ka informācija no medicīnas iestādēm automātiski nonāks VID rīcībā.

 

Pašlaik VID piedāvā: nosūtīt elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) čekus par izglītības un ārstniecības pakalpojumiem var divos veidos – izmantojot mobilo lietotni “Attaisnotie izdevumi” vai datorā izmantojot EDS sākumekrānā pieejamo sadaļu “Attaisnoto izdevumu dokumenti”; aizsūtīt VID čeku, kolīdz ir samaksāts par pakalpojumu, kam ir attaisnoto izdevumu statuss var jau kopš 2016. gada jūlija, izmantojot mobilo telefonu.

 

Maksājumu čekus var aizsūtīt VID jau pirms deklarācijas iesniegšanas. Tad, kad pienāks deklarācijas iesniegšanas laiks, atverot EDS savu deklarāciju, iepriekš sagatavotie čeki par attaisnotajiem izdevumiem jau būs pievienoti no čeku krātuves. Tātad deklarācijā jau būs visa informācija. Tas ļaus ietaupīt deklarācijas aizpildīšanai nepieciešamo laiku, turklāt vienkāršos procesu.

 

Mobilā lietotne “Attaisnotie izdevumi” izveidota, lai atvieglotu gada ienākumu deklarācijas D4 pielikuma “Attaisnotie izdevumi par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem” aizpildīšanu.

 

Vienkāršoti sakot, ar šo aplikāciju jebkurā brīdī var aizsūtīt savus čekus EDS. Tie nonāks čeku krātuvē (EDS atrodas sadaļā “Attaisnoto izdevumu dokumenti”), un jums vairs nebūs jāraizējas, ka tie varētu pazust vai izbalēt. Turklāt, fotografējot čekus mobilajā lietotnē, fotogrāfija vienmēr būs EDS piemērotā izmērā. Mobilā lietotne “Attaisnotie izdevumi” ir pieejama uzstādīšanai bez maksas vietnēs Google PlayApp StoreMicrosoft Store.

 

Pieslēdzoties EDS, ekrānā ir sadaļa “Gada ienākumu deklarācija”. EDS sākumlapā ir norāde, speciālisti to sauc par “flīzīti”, uz kuras ir divas “pogas” – “Atvērt”, kur var apskatīties iepriekšējo gadu deklarācijas un attaisnoto izdevumu dokumentus, kur arī tiek pievienoti čeki, kvītis u. c. dokumenti. Ir vērts apskatīties arī sadaļu “Atvērt”, jo iesniegt var arī iepriekšējos gados neiesniegtās gada ienākumu deklarācijas.

 

Ja šobrīd sūta attaisnoto izdevumu dokumentus, tie atrodas visi vienkopus un līdz pat brīdim, kad nolemj iesniegt deklarāciju, tie EDS ir apskatāmi, labojami, dzēšami.

 

Ja ir lejuplādēta mobilā aplikācija, tajā ir jāautorizējas, izmantojot VID piešķirto lietotājvārdu un paroli vai lietotāja EDS profilā pieejamo QR kodu. Katrs čeks ar mobilo ierīci jānofotografē, kā arī jāieraksta par čeku prasītā informācija: dokumenta nosaukums, datums, samaksātā summa, pakalpojums, jānorāda pakalpojuma sniedzējs/reģistrācijas numurs.

 

Ja sūta ģimenes locekļa čeku, tas ir jānorāda kopā ar radinieka datiem: vārdu, uzvārdu personas kodu un radniecības pakāpi. To nosūta, nospiežot “Saglabāt”.

 

Informācijai aizpildītajos laukos jāatbilst tai, kas ir norādīta čekā. Ja čekā samaksātā summa par konsultāciju pie ārsta ir EUR 35, tādai jābūt arī rakstītajā informācijā. Jārēķinās, ka tiks pārbaudīts, vai rakstiskā informācija sakrīt ar “bildi” (čekā redzamo). Ja radīsies šaubas, VID var lūgt paskaidrojumu, un tas attālinās naudas atmaksas brīdi.

 

Deklarācija būs pieejama, sākot ar 1. martu, taču nosūtīt attaisnojuma dokumentus EDS ir ieteicams jau tagad. Tie glabāsies īpaši šim nolūkam EDS izveidotā sadaļā – “Attaisnoto izdevumu dokumenti” jeb čeku krātuvē – līdz brīdim, kamēr cilvēks iesniegs deklarāciju, kur tie automātiski ar visām summām nonāks viņa attaisnoto izdevumu sadaļā.

 

Riebiņu novada Klientu apkalpošanas centrs

Dalīties ar galeriju: