Notikumu kalendārs

    Augusts    

Jauno novadpētnieku aktivitātes Riebiņu novada centrālajā bibliotēkā

30.08.2017, 16:31

 

Kas es esmu, no kurienes nāku? Šie ir tikai daži jautājumi, uz kuriem atbildes meklē ikviens sabiedrības loceklis. Arī mēs, Riebiņu novada centrālās bibliotēkas darbinieki un jaunie novadpētnieki cenšamies rast atbildes uz jautājumiem, kuri nodarbina ikviena prātu.

 

Jau otro vasaru Riebiņu novada centrālā bibliotēka īsteno nodarbību ciklu, kas ļauj jauniešiem vākt, apkopot un saglabāt informāciju par Riebiņu novada teritoriju un tās cilvēkiem pagātnē un mūsdienās. „Jauno novadpētnieku vasaras skola” ir novadpētniecības nodarbību cikls, kas atklāj bibliotēkas vākumu par novadu, novadniekiem, kā arī ļauj iepazīt personības un vietas klātienē. Apzinot novada kultūras mantojumu, izpētes darbā iesaistīti kopienas jaunieši – Viktorija Pauniņa, Jūlija Vaivode, Evija Meluškāne un Elīna Cakule, kuri interesējas par savām saknēm un dzimtās puses vēsturi.

 

Šajā vasarā īstenoti trīs novadpētniecības nodarbību cikla pasākumi – „Ebreji Riebiņos”, „Kapsētas Riebiņu novadā”, „Galēni un galēnieši”. Jūnijā jaunie novadpētnieki tikās ar Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja speciālistu Vadimu Maksimovu, lai izzinātu laiku un cilvēkus Riebiņu ciemā līdz Otrajam pasaules karam. Vēsturnieks V. Maksimovs vadīja lekciju, kuras laikā bija iespējams izzināt ebreju dzīvi Riebiņos (Ribiniškos) 20.gs. sākumā. Vēlāk jaunieši devās izglītojošā pastaigā pa Riebiņiem, apskatīja vietu, kur aptuveni atradušās ebreju sinagogas, apmeklēja Riebiņu ebreju kapus, nolika piemiņas sveces un pārrunāja holokausta jautājumus.

 

 

Savukārt jūlijā jaunie novadpētnieki darbojās patstāvīgi un filmēja, fotografēja novada kapsētas, bet savākto materiālu prezentēja seminārā „Kapu kultūras tradīcijas Riebiņu novadā”. Pirms darbu prezentācijas tika apmeklēta Riebiņu Svētā Pētera un Svētā Pāvila Romas katoļu baznīcu. Novadpētnieki ne tikai piedalījās Svētajā Misē un izpētīja dievnama apkārtni, bet arī pārrunāja kapu kultūras attīstību Latvijā, kas cieši saistīta ar kristīgo baznīcu.

 

 

Augusta sākumā tika iepazīti Galēni un galēnieši. Galēnu bibliotēkas vadītāja Anita Kokina iepazīstināja ar iestādes vēsturi, informēja par galēniešu sasniegumiem ilgākā laika posmā. Apmeklējot Roberta Mūka muzeju, tika aplūkotas vairākas izstādes, iepazīts filozofa dzīvesveids.

 

 

Iegriežoties Galēnos, ikviens interesents tiek aicināts apskatīt muižu un parka teritoriju. Jāpiebilst, ka Vidsmuižas apbūve ir viena no plašākajām Latgalē – ir skatāmas vairākas saimniecības ēkas, bet līdzās ciemata sirds – Vidsmuižas Svētā Gara Romas katoļu baznīca. Tā sauktā Kungu māja celta grāfu Borhu dzimtai. Tai piegulošais parks sākts veidot 18. gs. vidū franču stilā ar centrālo dīķi un dārzu ap to. Mūsdienās Galēnu parkā iespējams aplūkot vairākas skulptūras, kas atklāj R. Mūka daiļrades augļus vai arī piesēst uz kāda soliņa, aizvērt acis un izbaudīt laiku, kas plūst mums līdzās.

 

 

Guna Bramane,

Riebiņu novada centrālas bibliotēkas vecākā bibliotekāre

Dalīties ar galeriju: