Notikumu kalendārs

    Februāris    

Jaunumi

No 1. aprīļa pārtikas ražotājiem jānorāda pārtikas produkta galvenās sastāvdaļas izcelsmes valsts vai izcelsmes vieta

27.01.2020, 10:34

 

Lai nodrošinātu patērētājus ar pilnvērtīgu informāciju par pārtikas produktu izcelsmi, pārtikas ražotājiem no 2020. gada 1. aprīļa ir jāpiemēro jaunā regula par pārtikas produkta galvenās sastāvdaļas izcelsmes valsts vai izcelsmes vietas norādīšanu.

 

Situācijās, kad pārtikas produkta izcelsmes valsts vai izcelsmes vieta (izcelsme) ir norādīta, bet izcelsme nav tā pati, kas ir produkta galvenajai sastāvdaļai, ir jānorāda arī attiecīgās galvenās sastāvdaļas izcelsme vai vismaz jānorāda, ka tā atšķiras no pārtikas produkta izcelsmes.

 

Tātad, ja pārtikas produkta izcelsme ir norādīta, bet nav tā pati, kas produkta galvenajai sastāvdaļai, tad marķējumā:

 • norāda arī attiecīgās galvenās sastāvdaļas izcelsmi vai
 • norāda, ka galvenās sastāvdaļas izcelsme atšķiras no pārtikas produkta izcelsmes.

 

“Galvenā sastāvdaļa” ir pārtikas produkta sastāvdaļa vai sastāvdaļas, kuras veido vairāk nekā 50% no minētā pārtikas produkta vai ko patērētājs parasti saista ar pārtikas produkta nosaukumu un attiecībā uz kuru vairākumā gadījumu ir nepieciešama kvantitatīvā norāde.

 

Galvenās sastāvdaļas definīcijā ir minēti divu veidu kritēriji, pēc kuriem var noteikt pārtikas produkta galveno sastāvdaļu:

 • kvantitatīvais kritērijs, saskaņā ar kuru attiecīgā sastāvdaļa veido vairāk nekā 50 % no pārtikas produkta;
 • kvalitatīvais kritērijs, saskaņā ar kuru patērētājs attiecīgo sastāvdaļu parasti saista ar pārtikas produkta nosaukumu.

 

Plašāks skaidrojums ŠEIT, savukārt Eiropas Komisijas Īstenošanas 2018. gada 28. maija regula (ES) 2018/775 par pārtikas produkta galvenās sastāvdaļas izcelsmes valsts vai izcelsmes vietas norādīšanu regula pieejama ŠEIT.

 

Informāciju sagatavoja:

Dagnija Muceniece,

Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

tālrunis: 67027070, mob.: 26534104;

e-pasts: Dagnija.Muceniece@zm.gov.lv

Lasīt vairāk...

Lauku apsekošanas darbi

27.01.2020, 09:48

 

Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra (turpmāk - Aģentūra) ir Aizsardzības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas saskaņā ar Ģeotelpiskās informācijas likumu un Ministru kabineta 2013. gada 9. jūlija noteikumos Nr.384  „Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras nolikums” noteiktajām funkcijām un uzdevumiem iegūst, sagatavo un atjaunina ģeotelpiskās informācijas pamatdatus, tai skaitā ģeotelpisko informāciju, kas ietverta topogrāfiskajos plānos un topogrāfiskajās kartēs mērogu rindas 1:250 000 – 1:2 000 ietvaros.

 

Informējam Riebiņu novada iedzīvotājus un uzņēmējus, ka Aģentūras darbinieki minētā uzdevuma ietvaros laika periodā no 2020. gada janvāra līdz jūnijam turpinās veikt topogrāfisko karšu mērogā 1:10000 sagatavošanu Riebiņu novada teritorijai, tas nozīmē - veiks teritorijas apsekošanu dabā.

 

Vēlamies norādīt, ka saskaņā ar Ģeotelpiskās informācijas likuma 9. panta pirmo daļu, nekustamā īpašuma īpašnieks, tiesiskais valdītājs vai lietotājs neierobežo ģeodēzisko un kartogrāfisko darbu veikšanu savā īpašumā esošajā vai pārvaldāmajā teritorijā.

 

Aģentūras darbiniekiem ir darba apliecības, kuras nepieciešamības gadījumā var uzrādīt. Pārvietošanās notiek tikai ar Nacionālo bruņoto spēku automašīnām, kuras var atpazīt pēc valsts reģistrācijas numura zīmēm, kas sākas ar burtiem LA.

 

Kartogrāfiskās informācijas atjaunināšanas ietvaros lauka apsekošanu veic kartogrāfu grupa divu darbinieku sastāvā, kuri izpilda šādus  uzdevumus:

 

1.  Pārbauda kartes lapas satura pilnību un precizitāti atbilstoši karšu sagatavošanas noteikumiem un situācijai apvidū.

2.  Iegūst objektu raksturlielumus, kas nav skaidri saredzami ortofotokartē, vai parādījušies dabā pēc aerofotografēšanas tos vizuāli apskatot vai uzmērot.  Objektu un to raksturlielumu mērīšana var tikt veikta ar mērlenti, tālmēru vai citiem ģeodēziskiem instrumentiem.

3.   Precizē situāciju apvidū par neskaidrajām vietām un objektiem.

4.  Nepieciešamības gadījumā veic apvidus objektu fotografēšanu (var tikt izmantots bezpilota gaisa kuģis - drons).

 

Informācija par Aģentūru atrodama interneta vietnēs www.lgia.gov.lv un http://map.lgia.gov.lv

 

Attēlā: Riebiņu novada dabā apsekojamā teritorija.

 

 

Direktors

pulkvedis M. Liberts  

Lasīt vairāk...

Digitālā higiēna veselīgām attiecībām ar viedierīcēm

27.01.2020, 09:38

 

Viedierīces nenoliedzami atvieglo mūsu ikdienu, tomēr stundām ilga Instagram skrollēšana vai vēlme ik pēc pāris minūtēm ieskatīties telefonā kļuvusi par netikumu daudziem no mums. Kā viedierīces ietekmē pašsajūtu un kā veicināt to jēgpilnu izmantošanu, skaidro Samsung Skola nākotnei programmas “Skolēna digitālais IQ” eksperti. 

 

Kvalitatīvs miegs pāri visam

 

Samsung skola nākotnei veiktā aptauja* liecina, ka tikai piektdaļai jauniešu pirms gulētiešanas ir aizliegums lietot viedierīces. Kā pieaugušajiem, tā jauniešiem ir svarīgi sagatavot ķermeni un prātu iemigšanai, taču nereti tiek darīts tieši pretējais, aktīvi nodarbinot smadzenes ar skatīšanos telefona vai datora ekrānā. Viedierīču izstarotā gaisma un ienākošā informācija, kas smadzenēm jāapstrādā, bloķē miega hormona izdalīšanos, kas ilgtermiņā var novest pie miega traucējumiem. Lai veiksmīgāk iemigtu, telefonā iespējams uzstādīt zilās gaismas filtru, ko lietot vēlās vakara stundās, un pusstundu pirms gulētiešanas būtu vēlams izvairīties no viedierīču lietošanas.  

 

Darba un privātās dzīves nodalīšana

 

Ikdienas aktīvajā ritmā darba un privātās dzīves balanss šķiet teju neiespējams. Tāpat kā tiek sagaidīts, ka citi ir sasniedzami jebkurā diennakts laikā, tāpat pašsaprotami katrs pats izjūt atbildību būt pieejamam 24/7. Lai cilvēka ķermenis varētu atpūsties un uzkrāt spēkus, ir stingri ieteicams skaidri noteikt laiku, kurā darba jautājumi netiek skatīti.

 

 

Zelta proporcija: 80 pret 20

 

Aktīvi sociālo tīklu lietotāji teju nemitīgi baidās palaist garām ko svarīgu. Diemžēl, jo biežāk tiek caurskatīti sociālie tīkli, jo uzmācīgākas šīs sajūtas kļūst. Ieteicams izvērtēt, cik daudz laika dienā tiks atvēlēts izklaidei, piemēram, Instagram skrollēšanai, un lejupielādēt lietotni, kas neļauj aizmirsties un seko līdzi, lai noteiktais laiks netiktu pārsniegts. Bērnu un pusaudžu psihoterapijas speciālists, “Skolēna digitālais IQ” eksperts, Nils Sakss Konstantinovs iesaka viedierīcēs pavadīto laiku sadalīt proporcionāli, atvēlot 80% jēgpilnām aktivitātēm, bet 20% izklaidei.

 

Sociālie tīkli kā iedvesmas avots

 

Pārpildīti ar informāciju par citu cilvēku panākumiem, sociālie tīkli pēc savas būtības veicina salīdzināšanas kultūru. Lai arī nav iespējams objektīvi novērtēt kāda cita dzīves kvalitāti pēc iegūtajiem “likes”, tomēr cilvēka prāts nespēj atturēties no šādiem spriedumiem. Lai pavadītais laiks sociālajos tīklos būtu patīkams, ieteicams sekot tādiem profiliem, kas iedvesmo un veicina pozitīvas emocijas, nevis izraisa skaudību vai uzstāda nesasniedzamus standartus.

 

Fokuss uz vienu darbību

 

Nepārtraukta viedierīces vibrēšana, skaņas signāli un ekrāna izgaismošanās liek automātiski novērst uzmanību no iesāktās darbības, lai ielūkotos ekrānā. Sadalot uzmanību vairākās daļās, tiek ietekmēta koncentrēšanās spēja un ir grūtības pabeigt iesākto. Darbus var paveikt ātrāk un efektīvāk, ja tiek atvēlēts konkrēts brīdis viedierīcē ienākušo paziņojumu apskatei, pārējā laikā ieslēdzot klusuma režīmu. 

 

Par Samsung Skolu nākotnei

 

Samsung Skola nākotnei ir “Samsung Electronic Baltics” sociālā iniciatīva, kuras ietvaros jau trešo gadu tiks realizēta programma “Skolēna digitālais IQ”. Tā tapusi sadarbībā ar Latvijas digitālās jomas ekspertiem, un programmas mērķis ir veicināt jēgpilnāku digitālo tehnoloģiju lietošanu, izmantojot tās ikdienas dzīvē, mācībās un arī nākotnē, uzsākot darba gaitas. Programma www.skolanakotnei.lv bez maksas pieejama ikvienam. Programmas partneri ir Latvijas Drošāka interneta centrs, LR Kultūras ministrija, LR Izglītības un zinātnes ministrija, Valsts izglītības satura centrs, Eiropas Parlamenta Informācijas birojs, Rīgas Skolēnu dome un digitālo risinājumu aģentūru “Cube”.

 

Plašāk par projektu: www.skolanakotnei.lv

Iespēja uzzināt jaunāko: https://www.facebook.com/DigitalaisIQ/  un https://www.instagram.com/DigitalaisIQ/  

 


Plašāka informācija:

Egle Tamelīte

Samsung Skola nākotnei iniciatīvas vadītāja Baltijā

Tālr.: + 370 9414575

E-pasts: e.tamelyte@samsung.com

 

*Aptauju veica Samsung Skola nākotnei sadarbībā ar Mindscan 2019. gada jūnijā un jūlijā, aptaujājot 500 respondentus vecumā no 14 - 18 gadiem

Lasīt vairāk...

Pieaug grants ceļu posmu skaits, kuros šķīdoņa dēļ ieviesti masas ierobežojumi

27.01.2020, 09:36

 

Sakarā ar to, ka meteoroloģiskā ziema tā arī nav iestājusies un turpinās nokrišņi, pieaug to grants autoceļu posmu skaits, kuros ir iestājies šķīdonis. Patlaban jau 59 ceļu posmos ir ieviesti īslaicīgi masas ierobežojumi – liegta pārvietošanās transportam, kas smagāks par 10 tonnām. Visvairāk masas ierobežojumu ir: Madonas apkārtnē – 9 posmos, Saldus apkārtnē – 8 posmos un Aizkraukles apkārtnē – 7 posmos. Limbažu apkārtnē šādu posmu ir 6, bet Ludzas un Valmieras apkārtnē – pa 5 posmiem. Masas ierobežojumi ir ieviesti arī atsevišķu ceļu posmos Cēsu, Daugavpils, Dobeles, Jēkabpils Kuldīgas, Ogres, Rīgas, Tukuma un Ventspils apkārtnē. Savukārt Dagdas apkārtnē uz autoceļa Murāni–Belaja–Vaivodi (V648) ne vien ieviests masas ierobežojums, bet tranzītsatiksmei pat slēgts divu kilometru posms.   

 

Meteoroloģiskās prognozes liecina, ka siltāks laiks ar mainīgiem laika apstākļiem saglabāsies, kā rezultātā arī citur drīzumā var tikt ieviesti masas ierobežojumi. Vēršam uzmanību, ka šķīdoņa laikā netiek izsniegtas nekādas speciālas atļaujas kravu pārvadājumiem un visiem satiksmes dalībniekiem ir jāievēro satiksmes noteikumi, tajā skaitā arī transporta masu ierobežojošās zīmes. Atbilstoši normatīvajiem aktiem, neievērojot masas ierobežojumu zīmes, šķīdonī var braukt tikai operatīvie transportlīdzekļi, CSDD reģistrētie svaigpiena transportlīdzekļi, sabiedriskais transports un transportlīdzekļi, kas veic kritušu lopu izvešanu.

 

Šķīdonis uz grants ceļiem parasti iestājas pavasarī un rudenī. Taču mainīgos laika apstākļos, kad uz ceļiem nonāk liels ūdens daudzums, tas ir iespējams arī siltā ziemā. Ceļa pamatnei pārmitrinoties, grants seguma ceļu nestspēja būtiski samazinās un smagais transports var ceļus sabojāt neatgriezeniski. Lai novērstu šo ceļu sabrukumu, uz daudziem valsts vietējiem autoceļiem tiek ieviesti pagaidu satiksmes ierobežojumi kravas autotransportam. Transporta masas ierobežojumi tiek ieviesti un atcelti pēc katra konkrētā ceļa faktiskā stāvokļa un iespējamo bojājumu izvērtēšanas.

 

Aktuālā informācija par ieviestajiem ierobežojumiem ir ievietota VAS Latvijas Valsts ceļi (LVC) mājaslapā https://lvceli.lv/wp-content/uploads/2020/01/Masas-ierobeojumi_24.01.20.pdf , kā arī ir pieejama, zvanot uz LVC diennakts bezmaksas informatīvo tālruni 80005555.

 

Uzlabot grants autoceļu stāvokli, veicot uzturēšanas darbus, ir iespējams tikai tad, kad grants segums apžūs. Pretējā gadījumā smagā uzturēšanas tehnika, uzbraucot uz autoceļa, kas ir zaudējis nestspēju, var vēl vairāk to sabojāt un padarīt neizbraucamu.

 

Informāciju sagatavoja

VAS Latvijas Valsts ceļi Satiksmes informācijas centrs un Komunikācijas daļa

Lasīt vairāk...

Apstiprināts Riebiņu novada 2020. gada budžets

24.01.2020, 09:13

 

21. janvārī Riebiņu novada domes sēdē tika apstiprināts 2020. gada budžets. Riebiņu novada budžeta ieņēmumu kopējais apjoms 2020. gadā plānots EUR 5 902 647, atlikums uz 01.01.2020. – EUR 404 396. Pamatbudžeta izdevumi 2020. gadā plānoti EUR 6 399 119 apjomā.

 

Vislielāko īpatsvaru 2020. gada izdevumos paredzēts atvēlēt izglītībai – EUR 1 586 894 jeb 24,8%. Lielākās investīcijas, kas saistītas ar izglītības iestāžu uzturēšanu: paredzēta Riebiņu vidusskolas iekšpagalma un piebraucamā ceļa sakārtošana, Galēnu pamatskolas un pirmskolas izglītības iestādes “Sprīdītis” remontdarbi.

Ar 2020. gada 31. augustu tiks slēgta Sīļukalna pamatskola.

 

Otra lielākā izdevumu pozīcija – ekonomiska darbība, kam atvēlēts 18.3% no kopējiem budžeta izdevumiem jeb EUR 1 168 032. Pašvaldības darbības nodrošināšanai, finanšu vadībai, klientu apkalpošanai un savstarpējiem norēķiniem ar citām pašvaldībām par izglītība, kultūras un sociālās palīdzības pakalpojumiem atvēlēti EUR 1 060 449 jeb 16.6%. Teritoriju un mājokļu apsaimniekošanai un labiekārtošanai paredzēts 13.7% jeb EUR 807 932. 9,4% atvēlēti atpūtai, kultūrai, sportam un reliģijai, bet 9,3% no kopējā budžeta paredzēti sociālai aizsardzībai.

 

 

Saskaņā ar noslēgtajiem līgumiem ar Valsts kasi, Riebiņu novada domes atmaksājamo aizdevumu apjoms ir 9% no 2020. gada plānotajiem budžeta izdevumiem.

 

Lai sekmētu ražošanas attīstību un uzlabotu dzīves kvalitāti lauku teritorijās, tiks pārbūvēta Dārzu iela Galēnu pagasta Lomu ciemā, turpināsies pašvaldības autoceļa Nr. 51 Lauku iela (Aglonas stacija) km 0,00-0,62 un autoceļa Kliškova – Sededži – Stupāni pārbūve; tiks uzsākta Riebiņu novada pašvaldības autoceļa Nr. 1  Polkorona – Voveri  km 0,00-3,70 pārbūve.

 

Atbilstoši Riebiņu novada attīstības programmai 2019. – 2025. gadam, Riebiņu novada pašvaldība 2020. un 2021.gadā savā darbībā paredzējusi turpināt virzību uz dzīves vides uzlabošanu, iedzīvotāju labklājības līmeņa paaugstināšanos un ilgtspējīgu lauku teritoriju attīstību. Lai realizētu paredzētos uzdevumus pašvaldība plāno šādas galvenās projektu aktivitātes: ar mērķi sekmēt ražošanas attīstību un uzlabot dzīves kvalitāti lauku teritorijās 2021. gadā turpināsies Riebiņu novada pašvaldības autoceļa Nr. 1  Polkorona – Voveri  km 0,70-2,70 un Dārzu ielas Lomu ciemā, Galēnu pagastā pārbūve; turpināsies darbs pie tūrisma infrastruktūras sakārtošanas: ierīkota laivu piestātne un laivu ielaišanas vieta, ierīkota pludmale pie Bicānu ezera Rušonas pagastā; tiks turpināta Izglītības iestāžu teritoriju sakārtošana, ciematu labiekārtojuma elementu atjaunošana un ierīkošana, atbilstoši pašvaldības budžetā pieejamajiem resursiem; lai sakārtotu notekūdeņu savākšanu novadā, tiks turpināta decentralizētās kanalizācijas notekūdeņu pieņemšanas punkta, kas aprīkots ar daudzuma mērītāju, būvēšanu Rušonas un Galēnu pagastā; 2021. gadā paredzēts ierīkot apgaismojumu Liepu ielā Riebiņu pagastā.

 

Riebiņu novada budžeta ienākumu un izdevumu sīkāks izklāsts tiks atspoguļots pašvaldības informatīvā izdevuma „Riebiņu novada ziņas” marta numurā.

 

 

Sabiedrisko attiecību speciālists

Rolands Naglis

Lasīt vairāk...

Lielā Ostrovas ezera krastā ierīkots bērnu rotaļu laukums

23.01.2020, 13:44

 

2019. gada rudenī, pateicoties Silajāņu pagasta iniciatīvu grupas dalībniekiem, Mazo grantu projekta “Iedzīvotāji veido savu vidi” ietvaros ar pašvaldības atbalstu Lielā Ostrovas ezera populārākajā peldvietā tika uzstādītas bērniem draudzīgas koka atrakcijas, tādejādi vizuāli uzlabojot un sakārtojot publiski pieejamu un populāru atpūtas vietu, kas atrodas pašvaldības īpašumā.

 

Projekta ideja ierīkot plašam cilvēku lokam pieejamu bērnu rotaļu laukumu publiskajā peldvietā radās tādēļ, ka Silajāņu un Riebiņu pagastu iedzīvotāji, kā arī blakusesošajās teritorijās dzīvojošie cilvēki ir iecienījuši atpūtu pie Lielā Ostrovas ezera, kas atrodas Silajāņu pagastā netālu no Silajāņu un Riebiņu pagastu robežas, un ikreiz, atbraucot ar bērniem pie ezera, noteikti bija jūtama vajadzība nodrošināt viņiem komfortablāku, interesantāku, jautrāku brīvā laika pavadīšanas iespēju, lai viņu atrašanās pie ezera nebūtu tik vienveidīga un vienmuļa kā tikai peldēšanās.

 

Attēlā: Realizējot projektu un izbūvējot rotaļu laukumu, Lielā Ostrovas ezera peldvieta kļūs vēl iecienītāka atpūtas vieta novada iedzīvotājiem un viesiem.

 

Projekta mērķis – ne tikai izveidot peldvietas teritorijā nelielu bērnu rotaļu laukumiņu, bet kā papildus mērķi ir veicināt bērnu aktivitāti, mudināt viņus vairāk kustēties, vairāk kontaktēties ar vienaudžiem, iemācīties iepazīties un sadraudzēties, ja bērni pirms došanās pie ezera savā starpā nebija pazīstami, padarīt atrašanās pie ezera kvalitatīvāku, motivēt ģimenes ar bērniem atgriezties šajā peldvietā atkal un atkal, popularizēt kustīgu dzīvesveidu savu paziņu vidū, aicinot viņus apmeklēt jaunizbūvētu rotaļu laukumu, saturiski vērtīgāk pavadīt brīvo laiku bērniem un vecākiem esot kopā. Tāpat rotaļu laukuma konstrukcijām un šūpolēm ir svarīga loma bērnu attīstībā – darbojoties, attīstās bērnu līdzsvars, motorika un prāta spējas.

 

Projekta realizācijas rezultātā Lielā Ostrovas ezera publiskajā peldvietā tika uzstādītas dažāda veida šūpoles, slidkalniņš un trepītes.

 

 

Projekta ieguvēji ir ne tikai Silajāņu un Riebiņu pagastu, bet visa novada ģimenes ar bērniem, novada viesi ar bērniem, citi interesenti, kas varēs baudīt atpūtu pie Lielā Ostrovas ezera un pozitīvi novērtēs atrašanos labiekārtotā, sakoptā un pievilcīgā vidē.

 

Projekta kopējās izmaksas – EUR 904.40, no kuriem pašvaldības finansējums – EUR 700.00, pašu finansējums – EUR 204.40€ (tajā skaitā brīvprātīgais darbs).

 

Projekta vadītāja

I.Sparāne

Lasīt vairāk...

No 20. janvāra visiem melanomas pacientiem pieejama imūnterapija

20.01.2020, 10:30

 

Nacionālais veselības dienests (NVD) informē, ka no š.g. 20. janvāra visiem pacientiem ar metastātisku ādas melanomu – iepriekš neārstētiem pacientiem ar BRAF pozitīvu un BRAF negatīvu mutāciju, kā arī pacientiem ar BRAF pozitīvu mutāciju, kuri progresējuši pēc iepriekš saņemtas mērķterapijas, tiks nodrošināta valsts apmaksāta ārstēšana ar  imūnterapiju.

 

Līdz ar to metastātiskas melanomas ārstēšana Latvijā, tāpat kā pārējās Baltijas valstīs, tiks nodrošināta atbilstoši starptautiskajām melanomas ārstēšanas vadlīnijām.

 

NVD norāda, ka to, kāda terapija katram ļaundabīgas ādas melanomas pacientam ir visatbilstošākā, izvērtē un nozīmē ārsts.

 

Informāciju sagatavoja:         
Tanita Tamme-Zvejniece
Nacionālā veselības dienesta
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece

Tālr. 67043744; mob. 26782948

Lasīt vairāk...

Aicinām līdzcilvēkus palīdzēt!

17.01.2020, 09:27

 

 

Trīsdesmit vienu gadu vecā Liāna kopā ar vīru dzīvo Garciemā un audzina savu piecus gadus veco meitiņu Madaru. Saslimšana ar vēzi Liānai tika konstatēta, kad viņa pati vēl bija bērns. 10 gadu vecumā, apciemojot savu mammu slimnīcā, ķirurgs pamanīja ko aizdomīgu Liānas veselības stāvoklī un lika veikt papildus analīzes. Ķirurgam nepatika meitenes klepus un, veicot īsu pārbaudi, ķirurgs konstatēja palielinātu liesu. Pēc analīzēm tika atklāts, ka Liānai ir vēzis- hroniskā mieloleikoze. Un nu jau 21 gadu viņa cīnās par savu dzīvību.

 

Par iespēju palīdzēt Liānai skatīt šeit: https://www.ziedot.lv/atkartota-palidziba-lianai-palmai-3561

Lasīt vairāk...

E-veselības padomē ziņo par izmaiņām darbnespējas lapas izrakstīšanā smagi slimu bērnu vecākiem

17.01.2020, 09:22

 

16. janvārī Nacionālajā veselības dienestā (NVD) norisinājās piektā E-veselības lietotāju padomes sēde ar ārstu, farmaceitu un veselības nozares profesionāļu organizāciju, kā arī pacientu tiesību pārstāvju dalību.

 

Sēdes laikā padome tika iepazīstināta par E-veselības projektu virzību, kā arī sniegta informācija par aktīvās vielas izrakstīšanas iespējām E-veselībā un jauno kārtību, izrakstot e-darbnespējas lapu vecākiem smagi slima bērna kopšanai, kurš nav sasniedzis 18 gadu vecumu, kā arī bērniem līdz 18 gadu vecumam par kuru kopšanu piešķirts bērna ar invaliditāti kopšanas pabalsts saistībā ar izmaiņām Ministru kabineta noteikumos no 2020. gada 1. janvāra.

 

Jaunās izmaiņas Ministru kabineta noteikumos paredz, ka turpmāk darbnespējas lapa slimības pabalsta saņemšanai vecākiem par smagi slimu bērnu kopšanu tiks izsniegta nevis līdz bērna 14 gadu vecuma sasniegšanai, bet līdz pat 18 gadu vecumam.  Lai vecāki saņemtu darbnespējas lapu smagi slima bērna kopšanai, vecākiem nepieciešams ārsta konsilija lēmums. Slimības pabalsta saņemšanai izrakstītā darbnespējas lapa kopā ar iesniegumu jāiesniedz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.

 

Likumā noteiktajā pārejas periodā darbnespējas lapas par ilgstoši slimojošu bērnu kopšanu un slima bērna kopšanu ar invalīda kopšanas pabalstu vecumā no 14 līdz 18 gadiem tiks izsniegtas papīra formātā.

 

Sēdes dalībniekiem arī ziņots kā E-veselības portālā izrakstīt medikamentus ar aktīvās vielas nosaukumu, pamatojoties uz to, ka, sākot ar 2020. gada 1. aprīli spēkā stājās jauns normatīvais regulējums, kas paredz visām ārstniecības personām pacientiem izrakstīt kompensējamos medikamentus, norādot aktīvo vielu nevis medikamenta nosaukumu. Savukārt aptiekās farmaceitiem jāizsniedz lētākie kompensējamo zāļu sarakstā iekļautie medikamenti.

 

Sēdē arī ziņots, ka aizvadītajā gadā elektroniskajā iepirkumu sistēmā (EIS) bez rezultāta noslēdzies E-veselības testa vides iepirkums. Plānots, ka šis iepirkums EIS sistēmā drīzumā tiks izsludināts atkārtoti. Vienlaikus februārī paredzēts izsludināt E-veselības sistēmas uzturēšanas iepirkumu.

 

Nākamā E-veselības lietotāju padomes sēde paredzēta 2020. gada 16. aprīlī.

 

Jau ziņots, ka 2019. gada pavasarī tika izveidota E-veselības Lietotāju padome, ar mērķi uzklausīt visu lietotāju pieredzi un izveidot prioritāri veicamo E-veselības uzlabošanas darbu sarakstu, lai atvieglotu un efektivizētu ārstu un farmaceitu ikdienas darbu ar E-veselības sistēmu, apkalpojot pacientus. 

 

Informāciju sagatavoja:

Tanita Tamme-Zvejniece

Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece

Tālr.: 67043744; mob. 26782948.

Lasīt vairāk...

Par zvejas limitiem Riebiņu novada administratīvās teritorijas iekšējos ūdeņos 2020. gadā

16.01.2020, 10:34

 

Riebiņu novada dome vēlas informēt par Riebiņu novada esošo ūdenstilpņu zvejas tīklu limitiem, uz kuriem var pieteikties no 2020. gada 1. janvāra.

 

 Riebiņu novada ūdenstilpnēs zvejas tīklu limiti: Bicānu ezerā 575 m (tikai murdi), Kategradas ezerā 375 m, Rušona ezerā 4630 m (tikai murdi), Salmeja ezerā 315 m un Zolvas ezerā 1094 m, pārējos ezeros tīklu limiti paliek nemainīgi, tas ir  saskaņā ar Ministru kabineta 2014. gada 23. decembra noteikumiem Nr. 796 „Noteikumi par rūpnieciskās zvejas limitiem un to  izmantošanas kārtību iekšējos ūdeņos” 3.11. punkts, kas nosaka, zvejas tīklu limits – 75 metri (kopējais garums) – ezeros, kuri nav minēti šo noteikumu 1. un 3. pielikumā un kuros rūpnieciskā zveja saskaņā ar zveju regulējošiem normatīvajiem aktiem nav aizliegta. Zvejas tīklu limitu pilnībā vai daļēji var aizstāt ar zivju murdu limitu, ievērojot nosacījumu, ka viens murds atbilst 25 metriem no tīklu garuma limita.

 

Zvejas  limiti Riebiņu novada administratīvās teritorijas  iekšējos ūdeņos 2020. gadā

 

Publiskie ezeri:

01.01.2015. Ministru kabineta noteikumu Nr. 796 ”Noteikumi par rūpnieciskās zvejas limitiem un to izmantošanas kārtību iekšējos ūdeņos” 7.9.1 apakšpunkts nosaka, ka pašpatēriņa zvejai konkrētā ūdenstilpē privātajos un publiskajos ūdeņos katram zvejniekam var iedalīt (vai privāto ūdeņu īpašnieku zvejas limitu sadalē var noteikt) zivju murdu limitu, kas pēc skaita nepārsniedz vienu zivju murdu ar ne vairāk kā 30 metru lielu sētas garumu vai spārnu atvērumu.

Bicānu ezers

575 m – 19 murdi (katrs pa 30 m), zvejas tīkli nav atļauti

Rušona ezers

4630 m - 154 murdi (katrs pa 30 m), zvejas tīkli nav atļauti

Ezeros, kuros zvejas tiesības pieder valstij:

 

01.01.2015. Ministru kabineta noteikumu Nr. 796 ”Noteikumi par rūpnieciskās zvejas limitiem un to izmantošanas kārtību iekšējos ūdeņos” 7.9.1 apakšpunkts nosaka, ka zivju murdu limitu, kas vienam zvejniekam pēc skaita nepārsniedz vienu zivju murdu ar ne vairāk kā 30 metru lielu sētas garumu vai spārnu atvērumu, privātajos ūdeņos un Civillikuma I pielikumā minētajos publiskajos ūdeņos. Zivju murdu limitu nosaka, ievērojot šo noteikumu 7.1. apakšpunktā noteikto pārrēķina proporciju no tīklu garuma limita.

Jāšezers ezers

75 m (viena zvejas tīkla limits  30 m garumā  vai 1 murds)

Kategrades ezers

375 m  (viena zvejas tīkla limits  30 m garumā  vai 1 murds)

Eikša ezers

75 m (viena zvejas tīkla limits  30 m garumā  vai 1 murds)

Kaučera ezers

75 m (viena zvejas tīkla limits  30 m garumā  vai 1 murds)

Lielā Kurtaša ezers

75 m (viena zvejas tīkla limits  30 m garumā  vai 1 murds)

Lielais Solkas ezers

75 m (viena zvejas tīkla limits  30 m garumā  vai 1 murds)

Mazais Solkas ezers

75 m (viena zvejas tīkla limits  30 m garumā  vai 1 murds)

Salmeja ezers

315 m (viena zvejas tīkla limits  30 m garumā  vai 1 murds)

Zolvas ezers

1094 m  (viena zvejas tīkla limits  15 m garumā, vienai personai  2 tīkli pa 15 m)

Lielais Ostrovas ezers

75 m (viena zvejas tīkla limits  15 m garumā, vienai personai  2 tīkli pa 15 m)

Mazais Kurtoša ezers

75 m (viena zvejas tīkla limits  15 m garumā, vienai personai  2 tīkli pa 15 m)

Pieniņu ezers

75 m (viena zvejas tīkla limits  15 m garumā, vienai personai  2 tīkli pa 15 m)

Spuldziņu ezers

 

75 m (viena zvejas tīkla limits  15 m garumā, vienai personai  2 tīkli pa 15 m)

Mazais Ostrovas ezers

75 m (viena zvejas tīkla limits  15 m garumā, vienai personai  2 tīkli pa 15 m)

Privātie ezeri :

01.01.2015. Ministru kabineta noteikumu Nr. 796 ”Noteikumi par rūpnieciskās zvejas limitiem un to izmantošanas kārtību iekšējos ūdeņos” 7.9.2 apakšpunkts nosaka, ka pašpatēriņa zvejai konkrētā ūdenstilpē privātajos un publiskajos ūdeņos katram zvejniekam var iedalīt tīklu garuma limitu, kas vienam zvejniekam pēc skaita nepārsniedz divus 15 metru garus tīklus.

Lielais Kurtoša ezers 48,8 ha;

Stupānu ezers              32,0 ha;

Sedeža ezers                27,1 ha;

Asaru ezers                 10,4 ha;

Limaņu ezers               7,2 ha;

Meiraukas ezers            5,2 ha;

Rubeņu ezers                5,1 ha;

Palšas ezers                   4,3 ha;

Markovas ezers             2,5 ha;

Gluhoje ezers                2,0ha;

Kovšika ezers                1,8 ha;

Madžutiņa ezers            1,6 ha;

Vašeiņa ezers                1,5 ha;          

75 m (viena zvejas tīkla limits  15 m garumā, vienai personai 2 tīkli pa 15 m)

Feimaņu ezers

(apsaimnieko Rēzeknes novada pašvaldība)

64 murdi

Par Feimaņu ezera zivju tīklu limitu sadali pašpatēriņa zvejai lūdzam vērsties Rēzeknes novada pašvaldībā.

     

 

Maksa noteikta saskaņa ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 918 „Noteikumi par ūdenstilpju un rūpnieciskās zvejas tiesību nomu un zvejas tiesību izmantošanas kārtību” 1.4 punktā noteikto maksu par rūpnieciskās zvejas rīku limita vienību un pamatojoties uz domes 19.04.2016. sēdes lēmumu Nr. 6&3 “Par rūpnieciskās zvejas rīku limita maksas dubultošanu”:

 1. Zivju tīkls, par katriem 5 m (iekšējos ūdeņos) – EUR 5.70;
 2. Zivju murds ar sētu, līdz 30 m (iekšējos ūdeņos) – EUR 19.92:
 3. Zivju murds ar sētu, virs 30 m (iekšējos ūdeņos) – EUR 56.92.

 

Iesniegumus par Riebiņu novada ūdenstilpņu zivju tīklu limitu sadali pašpatēriņa zvejai lūdzam iesniegt Riebiņu novada domē līdz 2020. gada 1. martam. Iesniegumus lūgums sūtīt: Saules iela 8, Riebiņi, Riebiņu novads, LV – 5326. Tālrunis uzziņām +371 65324376 vai +371 25918877. E-pasts: riebini@riebini.lv  

Lasīt vairāk...

Mācības augu aizsardzības līdzekļu lietotājiem

15.01.2020, 14:32

 

SIA LLKC, Preiļu KB organizē mācību grupu augu aizsardzībā, kuras ietvaros iespējams iegūt apliecību augu aizsardzības līdzekļu lietotājiem (PIRKT, LIETOT, TIRGOT 2. reģistrācijas klases augu aizsardzības līdzekļus).

 

Mācību norises vieta: SIA  LLKC, Preiļu KB, Raiņa bulv. 21b, Preiļi.

 

Mācību norises laiks: 4 mācību dienas 02.; 03.; 05.; 06.03.2020.

Uz apmācībām līdzi jāņem viena fotogrāfija (izmērs 3x4 cm) apliecības sagatavošanai.

 

Kursu maksa: 120,00 eiro t.sk. PVN. Mācību maksā tiek iekļauta apmācība, izdales materiāli, kafijas pauze, VAAD tests un apliecība, ko uzreiz saņem mācību noslēgumā.

 

*Mazajām saimniecībām un mežsaimniecisko pakalpojumu uzņēmumiem, kam pēdējā noslēgtajā gadā ir apgrozījums, bet tas nepārsniedz 15 000 eiro un meža zemes īpašniekiem un tiesiskajiem valdītājiem ar meža zemes platību līdz 50 hektāriem – 44,17 eiro t.sk. PVN (saskaņā ar MK noteikumiem nr. 705).

 

Piesakies līdz 26.02.2020.: SIA LLKC, Preiļu KB, augkopības konsultante Inese Magdalenoka, tālr.25907315, e-pasts-  inese.magdalenoka@llkc.lv

Lasīt vairāk...

Riebiņu vidusskolas absolventu salidojums

29.02.2020, 15:00

No 15.janvāra reģionālo maršrutu autobusos un vilcienos mainīsies tarifi

13.01.2020, 14:38

 

2019. gada 6. decembrī Sabiedriskā transporta padome lēma, ka no 2020. gada 15. janvāra reģionālo maršrutu autobusos biļetes cena pieaugs par 10 centiem, bet vilcienos – par 10 vai 20 centiem (atkarībā no reģiona). Vienlaikus braucieniem vilcienos tiks palielināts atlaižu klāsts, tajā skaitā kļūs lētākas internetā iegādātās biļetes.

 

Pēdējo gadu laikā ir pieaugušas ar sabiedriskā transporta nodrošināšanu saistītās izmaksas un līdz ar to arī nepieciešamais valsts budžeta finansējums, bet reģionālo maršrutu tarifi nav palielinājušies kopš 2012. gada un šobrīd tie neatbilst reālajai tirgus situācijai. Pasažieru pārvadājumu ar autobusiem izmaksas šajā laika posmā ir pieaugušas par aptuveni 14%, bet ar vilcieniem – par 30%.  2012. gadā ieņēmumi no biļetēm spēja nosegt 57% no pārvadātāju izmaksām, savukārt pērn ieņēmumi no biļetēm veidoja vairs tikai 46%. Tas nozīmē, ka šobrīd vairāk nekā pusi no visām izmaksām, kas rodas, nodrošinot sabiedriskā transporta pakalpojumus reģionālajos maršrutos, sedz valsts.

 

Gan starppilsētu, gan vietējās nozīmes maršrutos maksa par braucienu autobusā pieaugs par 10 centiem. Savukārt vilciena biļetes cena A un B zonas robežā palielināsies par 10 centiem, bet, braucot tālākos posmos, tā pieaugs par 20 centiem. Šāds lēmums pieņemts, pamatojoties uz būtisko atšķirību starp autobusa un vilciena biļetes cenām.

 

“Pēdējos gados esam strādājuši pie maršrutu tīkla pārskatīšanas, būtiski pastiprinājuši kontroli autobusos, veikuši dažādus pasākumus pasažieru piesaistīšanai, samazinot autobusu parka vidējo vecumu, paātrinot reisu izpildes laiku, uzlabojot maršrutu plānošanu interneta vidē, ieviešot abonementa biļetes un bezskaidras naudas norēķinus. Tomēr šo gadu laikā ir pieaugusi degvielas cena un dažādas ar transportlīdzekļu uzturēšanu un apkopi saistītās izmaksas, ir palielināts atalgojums autobusa vadītājiem, tāpēc ar veiktajiem pasākumiem nepietiek, lai uzturētu reģionālo maršrutu tīklu līdzvērtīgā apjomā, kā tas ir šobrīd. Turklāt no nākamā gada gaidāms akcīzes nodokļa likmes palielinājums degvielai, kas attiecīgi palielinās izmaksas vēl vairāk,” uzsver Autotransporta direkcijas valdes priekšsēdētājs Kristiāns Godiņš.

 

Pasažieriem joprojām būs iespēja iegādāties abonementa biļeti, tādējādi maksājot par braucienu lētāk. Abonementa biļetes braucieniem autobusos arī turpmāk nodrošinās atlaidi 10%, 15% vai 20% apmērā, bet vilcienā atlaides apmērs var sasniegt pat 46%. Iedzīvotājiem, kuri abonementa biļeti iegādāsies pirms 15. janvāra, tiks nodrošināta iespēja to izmantot līdz derīguma termiņa beigām.

 

Par valsts SIA Autotransporta direkcija

 

Autotransporta direkcija ir vienotas valsts politikas realizētāja starptautisko pārvadājumu jomā, autotransporta komercpārvadājumu uzņēmējdarbības licencēšanā, kā arī sabiedriskā transporta plānošanā. Regulāri veicot sabiedriskā transporta finanšu analīzi un auditu, direkcija nodrošina vienotu, nepārtrauktu un pieejamu sabiedriskā transporta sistēmu visā valstī. Autotransporta direkcijas uzdevums ir īstenot virkni pasākumu kompleksu, lai Latvijas autopārvadātājiem tiktu nodrošināta likumīga iespēja veikt pārvadājumus Latvijas teritorijā un ārpus tās.

 

Papildu informācijai:
Zane Plone,
VSIA Autotransporta direkcija
Sabiedrisko attiecību vadītāja
Tālr.: + 371 67686485 
E-pasts: zane.plone@atd.lv 
Lasīt vairāk...

Ceļotājiem pieejama jauna mobilā aplikācija par Latvijas un Lietuvas ūdenstilpēm

09.01.2020, 13:05

 

Latgales un Aukštaitijas partneru realizētajā projektā „Ekotūrisma attīstība Latvijā un Lietuvā izmantojot ūdens resursus” (Learn Eco Travel) izstrādāta mobilā aplikācija “Pure Water”, ar kuras palīdzību ikviens ezeru, upju, dīķu apmeklētājs bez padziļinātām zināšanām hidrobioloģijā un laboratorijas aprīkojuma – tūrists, makšķernieks, atpūtnieks vai skolēnu grupa – var mēģināt noteikt konkrētās ūdenstilpes ūdens kvalitāti, kā arī mācīties atpazīt ūdenī un krastā mītošos dzīvniekus un augus.

 

Aplikācija var kalpot kā palīgs ģimenēm, kas ceļo kopā ar bērniem un atpūšas pie ūdeņiem, mācīties izzināt dabu, kopā izpētot ūdeņus un krastus un cenšoties saskatīt arī mazāk pamanāmo. Piemēram, apskatot konkrētā ezera vai upes krastus, pievēršot uzmanību ūdens dzidrībai un virskārtai, krastu apaugumam u. tml., atbildot uz 8 jautājumiem, lietotājs var saņemt informāciju par konkrētās ūdenstilpes ūdens kvalitāti. Savukārt sugu noteicējs ar attēliem un sugu aprakstiem ļauj atpazīt ūdenstilpes tuvumā novērotus dzīvniekus vai augus. Aplikācijā iespējams novērotās sugas saglabāt, tādējādi “krājot” sevis veiktos novērojumus, kas var kalpot bērniem par sava veida sacensību, vienlaikus izzinot apkārtējās vides daudzveidību.

 

Projekta partneri ir Preiļu, Riebiņu un Aglonas novads Latvijā, Molētu un Anīkšču rajons, Paņeveža, kā arī Gražutes un Sartu reģionālo parku direkcija Lietuvā, tāpēc aplikācija “Pure Water” sniedz arī plašāku informāciju par deviņām projekta partneru ūdenstilpēm, kurās bez maksas pieejams projekta laikā iegādātais inventārs atpūtai pie ūdens, tostarp cilvēkiem ar invaliditāti – Preiļu parka kanāliem un dīķiem, Zolvas, Rušonas, Cirīšu ezeru Latvijā, kā arī Luodis, Šventas, Pastovo ezeru un Šventoji un Nevežis upēm Lietuvā.

 

 

Tāpat aplikācijā pieejami trīs projektā izstrādātie jaunie tūrisma maršruti Latgalē un Aukštaitijā. Maršruti veidoti dažāda veida ceļotājiem – tiem, kas ceļo uz pāris dienām, pieredzējušiem ceļotājiem, kas vēlas uz ilgāku laiku “pazust dabā”, un cilvēkiem ar kustību traucējumiem, un tos visus vieno uzsvars uz dabai draudzīgu ceļošanu un dabas vērtību apzināšanu. Līdz ar to aplikācijas lietotājam ir iespēja arī sameklēt tuvākos apskates objektus, atpūtas vietas, tūrisma infrastruktūru u.tml..

 

Aplikācija pieejama latviešu un lietuviešu valodā Android un iOs lietotājiem. Aplikāciju izstrādāja SIA “Karšu izdevniecība Jāņa sēta”, piesaistot attiecīgās jomas speciālistus. Tā pieejama GooglePlay un AppStore veikalos:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=lv.preili.purewater un

 

https://apps.apple.com/lv/app/t%C4%ABrs-%C5%ABdens/id1485224693

 

Par projektu

Šī ir tikai viena no daudzajām projekta aktivitātēm, kas realizēta tā laikā no 2018. gada maija. Projekts “Ekotūrisma attīstība Latvijā un Lietuvā, izmantojot ūdens resursus” (LEARN ECO TRAVEL) Nr. LLI-349 tiek īstenots ar Interreg V-A Latvijas – Lietuvas programmas 2014.–2020. gadam atbalstu no 2018. gada 2. maija līdz 2020. gada 1. februārim. Projekta mērķis ir attīstīt tūrisma iespējas Latgalē un Augštaitijā, uzlabojot atpūtas vietas pie ūdens objektiem un veidojot jaunus ekotūrisma produktus un pakalpojumus, tādējādi palielinot apmeklētāju skaitu Latvijas un Lietuvas pierobežas reģionos. Kopējās projekta izmaksas ir 618 194,06 eiro – Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzfinansējums 525 464,95 eiro un projekta partneru līdzfinansējums 92 729,11 eiro apmērā.

 

Sīkāka informācija www.latlit.eu 

 

 

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu.

 

Informāciju sagatavoja:
Ilona Vilcāne
projekta sabiedrisko attiecību speciāliste
e-pasts: 
ilona.vilcane@gmail.com
tālr.: 25141858

Lasīt vairāk...

LM aicina pieteikties intensīvām apmācībām sociālās uzņēmējdarbības uzsākšanai

07.01.2020, 13:07

 

 

Labklājības ministrija aicina ikvienu interesentu no visas Latvijas, kam ir sava sociālās uzņēmējdarbības ideja, pieteikties bezmaksas intensīvo apmācību kursam veiksmīgas sociālās uzņēmējdarbības uzsākšanai un īstenošanai. Apmācības būs unikāla iespēja īsā laikā dažādu speciālistu vadībā apgūt gan teorētiskas zināšanas, gan praktiskas iemaņas, lai dibinātu savu sociālo uzņēmumu un ideju beidzot pārvērstu realitātē.

 

Apmācību sākumā dalībniekiem tiks skaidrota sociālās uzņēmējdarbības būtība un tiesiskais regulējums Latvijā, kā arī notiks praktiskais darbs, lai izvērtētu savas biznesa idejas atbilstību sociālajai uzņēmējdarbībai. Tālāk tiks sniegtas padziļinātas zināšanas par mārketingu, komunikāciju, uzņēmuma zīmolu un dažādiem attīstības modeļiem. Īpaši vērtīga apmācību daļa būs par grāmatvedību un nodokļiem, kur šie jautājumi tiks aplūkoti ņemot vērā sociālā uzņēmuma specifiku. Apmācību kursa noslēgumā dalībnieki apgūs zināšanas par finanšu vadību un to, kā sagatavot veiksmīgu AS “Attīstības finanšu institūcija Altum” granta pieprasījuma projektu sociālās uzņēmējdarbības uzsākšanai.

 

Apmācības notiks četras sestdienas pēc kārtas Rīgā, Alberta ielā 13, no plkst.10:00 līdz 17:30 Kopumā notiks trīs apmācību kursi:

 • 1. kurss: 18.01., 25.01., 1.02., 8.02. (pieteikšanās līdz 13. janvārim)
 • 2. kurss: 8.02., 15.02., 22.02., 29.02. (pieteikšanās līdz 3. februārim)
 • 3. kurss: 29.02., 7.03., 14.03., 21.03. (pieteikšanās līdz 24. februārim)

 

Dalība apmācībās ir bez maksas, taču vietu skaits ir ierobežots. Lai kļūtu par apmācību dalībnieku kādā no trim kursiem, līdz norādītajam pieteikšanās datumam jāaizpilda elektroniska pieteikuma anketa: https://forms.gle/bpyMrWZEL7fRVrhTA, kas pieejama Labklājības ministrijas sociālā tīkla Facebook lapā https://www.facebook.com/labklajibasministrija/, sadaļā “Pasākumi”, kā arī Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas mājas lapā www.sua.lv, sadaļā “Jaunumi”. Visi apmācību kursu dalībnieki saņems elektronisku apstiprinājuma ziņu savā e-pastā nākamajā dienā pēc attiecīgā pieteikšanās termiņa. Papildu informācija: Līga Ivanova, liga@sua.lv, 26464686.

 

Vienlaikus Labklājības ministrija informē, ka pavasarī fiziskas personas bez iepriekšējas pieredzes uzņēmējdarbībā tiks aicinātas piedalīties sociālās uzņēmējdarbības ideju konkursā. Plašāka informācija sekos.

 

Informāciju sagatavoja:

Egils Zariņš, Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciālists, 64331829, egils.zarins@lm.gov.lv

Lasīt vairāk...

Izmaiņas pacientu līdzmaksājumu apmēros, sākot no 2020. gada

30.12.2019, 15:06

 

Sākot ar 2020.gada 1. janvāri spēkā stāsies grozījumi*, kas paredz izmaiņas pacientu līdzmaksājumu apjomā, saņemot valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus. Visiem iedzīvotājiem līdzmaksājumu summas būs samazinātas, izņemot līdzmaksājumu par ģimenes ārsta apmeklējumu personām līdz 65 gadu vecumam.

 

Pacientu līdzmaksājums pie ģimenes ārsta personām no 65 gadu vecuma līdzšinējo 1,42 eiro vietā būs 1 eiro. Savukārt personām līdz 65 gadu vecumam, apmeklējot ģimenes ārstu būs jāmaksā 2 eiro par vizīti. Pacienta līdzmaksājums par ģimenes ārsta mājas vizīti paliks nemainīgs – 2,85 eiro.

 

Visiem iedzīvotājiem būs samazināti līdzmaksājumi, veicot izmeklējumus un apmeklējot ārstu speciālistu. Ja iepriekš pacienta līdzmaksājums bija 4,27 eiro, tad no nākamā gada – 4 eiro. Līdzīgi samazināsies arī līdzmaksājums par gultas vietu dienas stacionārā – no 7,11 uz 7 eiro. Par ārstēšanos diennakts stacionārā, sākot ar otro dienu ārstniecības iestādēs līdzmaksājums paliek nemainīgs – 10 eiro, savukārt par ārstēšanos aprūpes nodaļās vai gultās un no onkoloģiskām vai onkohematoloģiskām saslimšanām, alkohola, narkotisko, psihotropo un toksisko vielu atkarības līdzšinējo 7,11 eiro vietā pacienta līdzmaksājums būs 7 eiro.

 

Pacienta līdzmaksājums datortomogrāfijas izmeklējumiem bez kontrastvielas, sākot ar 1. janvāri būs 14 eiro, nevis 14, 23 eiro. Savukārt par izmeklējumu ar kontrastvielu 21, 23 eiro vietā būs jāmaksā 21 eiro. Par kodolmagnētiskās rezonanses izmeklējumu bez kontrastvielas līdzšinējo 28,46 eiro vietā būs jāmaksā 28 eiro, bet par izmeklējumu ar kontrastvielu līdzšinējo 35, 57 eiro vietā, jāmaksā 35 eiro.

 

NVD atgādina, ka vairākas iedzīvotāju grupas no pacientu līdzmaksājumiem ir atbrīvotas, piemēram, bērni līdz 18 gadu vecumam, politiski represētās personas, 1. grupas invalīdi, trūcīgas personas un citas. Plašāka informācija par pacientu līdzmaksājumiem, tostarp no pacientu līdzmaksājumiem atbrīvotajām iedzīvotāju grupām, pieejama NVD mājas lapā www.vmnvd.gov.lv sadaļā “Veselības aprūpes pakalpojumi”– “Pacienta līdzmaksājumi”.

 

Līdz ar Latvijas pievienošanos Eirozonai 2014. gadā, pacientu līdzmaksājumu summas no latiem tika konvertētas uz eiro. Tā rezultātā pacienta līdzmaksājums 1 lata apmērā tika konvertēta uz  1, 42 eiro, bet 3 lati uz  4, 27 eiro un līdzīgi ar citām līdzmaksājumu likmēm. Tā kā norēķini ar cipariem aiz komata nav ērti ne pacientiem, ne ārstiem, turklāt neveicina sabiedrības izpratni par veselības aprūpes pakalpojumu apmaksas kārtību, kā arī ir sarežģītas un grūti uztveramas, tika pieņemts lēmums atgriezties pie apaļām summām, kā tas bija pirms eiro ieviešanas.

 

*Grozījumi Ministru kabineta 2018. gada 28. augusta noteikumos Nr. 555 "Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība”.  

Informāciju sagatavoja:    
Sintija Gulbe
Nacionālā veselības dienesta Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Tālr.: 67045007; 28383970

Lasīt vairāk...

Akciju sabiedrības “Conexus Baltic Grid” informācija

30.12.2019, 10:19

 

Akciju sabiedrība “Conexus Baltic Grid” (turpmāk – Sabiedrība) informē, ka Riebiņu novada pašvaldības teritorijā atrodas gāzesvadi, pa kuriem Sabiedrība nodrošina dabasgāzes pārvadi ar darba spiedienu vairāk par 1,6 megapaskāliem (MPa), kā arī gāzes pārvades nodrošināšanai piesaistītās iekārtas, būves un inženiertīkli.

 

Ņemot vērā iepriekš minēto un pamatojoties uz Ministru kabineta 2006.gada 5.decembra noteikumu Nr.982 “Enerģētikas infrastruktūras objektu aizsargjoslu noteikšanas metodika” 41.punktu nosūtam jums informāciju par aprobežojumiem gāzapgādes objektu ekspluatācijas un drošības aizsargjoslās, kā arī par bīstamību, kas saistīta ar uzturēšanos Sabiedrības gāzapgādes objektu, inženierkomunikāciju un inženierbūvju aizsargjoslās.

 

Informācijas sagatavota pamatojoties uz Ministru kabineta 2006.gada 5.decembra noteikumu “Enerģētikas infrastruktūras objektu aizsargjoslu noteikšanas metodika”41.punktu

 

INFORMĀCIJA par akciju sabiedrības “Conexus Baltic Grid” dabasgāzes pārvades sistēmas gāzapgādes objektu,

inženierbūvju un inženierkomunikāciju aizsargjoslām, saimnieciskās darbības ierobežojumiem šajās aizsargjoslās, bīstamību un drošības pasākumiem rūpnieciskās avārijas gadījumā

 

 1. Vispārīgā informācija par aprobežojumiem

Akciju sabiedrības “Conexus Baltic Grid” (turpmāk – Sabiedrība) dabasgāzes pārvades sistēmas gāzapgādes objektiem, inženierbūvēm un inženierkomunikācijām (turpmāk visi kopā saukti – Objekti) saskaņā ar Aizsargjoslu likumu ir noteiktas ekspluatācijas un drošības aizsargjoslas. Ekspluatācijas aizsargjoslu galvenais uzdevums ir nodrošināt dabasgāzes pārvades sistēmas gāzesvada efektīvu un drošu ekspluatāciju un attīstības iespējas. Savukārt drošības aizsargjoslu galvenais uzdevums ir nodrošināt vides un cilvēku drošību šo objektu ekspluatācijas laikā un iespējamo avāriju gadījumā, kā arī pašu objektu un to tuvumā esošo objektu drošību.

 

 1. Ekspluatācijas aizsargjoslas

Saskaņā ar Aizsargjoslu likuma 22.pantu ekspluatācijas aizsargjoslas ap gāzesvadiem, gāzapgādes iekārtām un būvēm, gāzes noliktavām tiek noteiktas, lai nodrošinātu to ekspluatāciju.

 1. gar gāzesvadiem ar spiedienu vairāk par 1,6 megapaskāliem ekspluatācijas aizsargjoslas veido zemes gabals un gaisa telpa, ko norobežo nosacītas vertikālas virsmas katrā pusē no gāzesvada ass - 15 metru attālumā no gāzesvada ass;
 2. ap gāzes regulēšanas stacijām ekspluatācijas aizsargjoslas veido zemes gabals un gaisa telpa, ko norobežo nosacītas vertikālas virsmas ārpus šo objektu būvju ārsienām, iežogojuma vai norobežojošām konstrukcijām - 6 metru attālumā;
 3. ap pretkorozijas elektroķīmiskās aizsardzības iekārtu anodu zemējumiem – 4 metru attālumā zemējuma kontūras;

 

 1. Drošības aizsargjoslas

Drošības aizsargjoslu galvenais uzdevums ir nodrošināt vides un cilvēku drošību Objektu ekspluatācijas laikā un iespējamo avāriju gadījumā, kā arī pašu objektu un to tuvumā esošo objektu drošību. Ap gāzesvadiem, gāzes regulēšanas stacijām un gāzes mērīšanas stacijām – drošības aizsargjoslas veido zemes gabals un gaisa telpa, ko norobežo nosacītas vertikālas virsmas katrā pusē no gāzesvada ass vai nosacītas vertikālas virsmas ārpus šo objektu būvju ārsienām, iežogojuma vai norobežojošām konstrukcijām

Saskaņā ar Aizsargjoslu likuma 322. pantu Objektiem ir noteiktas šādas drošības aizsargjoslas:

 1. gāzesvadam un gāzes regulēšanas stacijām ar darba spiedienu virs 1.6 megapaskāliem un ar gāzesvada diametru:
  1. līdz 300 mm – 75 metru attālumā;
  2. 300 mm līdz 600 mm – 125 metru attālumā;
  3. 600 mm līdz 800 mm – 150 metru attālumā.
 2. ap gāzesvadiem ar spiedienu virs 1,6 megpaskāliem un gāzes regulēšanas un mērīšanas stacijām, ja šie gāzesvadi un šīs stacijas izbūvētas vai pārbūvētas pēc 2002.gada 1.septembra, tiek noteikta ar būvprojekta aprēķinu, bet ne mazāk kā:
  1.  

2.2.2. 100 metri – ap gāzes regulēšanas un mērīšanas stacijām.

    

3.  Aprobežojumi aizsargjoslās

3.1. Vispārīgie aprobežojumi aizsargjoslās atbilstoši Aizsargjoslu likuma 35.pantam:

3.1.1.   vispārīgos aprobežojumus aizsargjoslās nosaka likumi un Ministru kabineta noteikumi, tos var noteikt arī ar pašvaldību saistošajiem noteikumiem, kas izdoti to kompetences ietvaros;

3.1.2.   ja objektam ir noteikta aizsargjosla, tā īpašniekam vai valdītājam ir atļauts aizsargjoslā veikt attiecīgā objekta ekspluatācijai, remontam, atjaunošanai, pārbūvei nepieciešamos darbus. Par to rakstveidā brīdināms zemes īpašnieks vai tiesiskais valdītājs vismaz divas nedēļas pirms darbu uzsākšanas, izņemot avāriju novēršanas vai to seku likvidēšanas darbus, kurus var veikt jebkurā laikā bez brīdinājuma;

3.1.3.   aizsargjoslās, kas ir lauksaimniecības zemēs, plānotie ekspluatācijas, remonta, atjaunošanas un pārbūves darbi veicami laikposmā, kad šīs platības neaizņem lauksaimniecības kultūras vai kad ir iespējama lauksaimniecības kultūru saglabāšana, izņemot avāriju novēršanas vai to seku likvidācijas darbus, kurus var veikt jebkurā laikā;

3.1.4.   pēc darbu veikšanas objekta īpašnieks vai valdītājs sakārto zemes platības, lai tās būtu derīgas izmantošanai paredzētajām vajadzībām, kā arī atlīdzina zemes īpašniekam vai tiesiskajam valdītājam darbu izpildes gaitā nodarītos zaudējumus. Zaudējumu apmēru nosaka un zaudējumus atlīdzina likumos noteiktajā kārtībā vai pēc savstarpējas vienošanās;

3.1.5.   ja aizsargjoslas sakrīt vai krustojas, ar attiecīgo objektu ekspluatāciju un remontu saistītos darbus kopīgajos aizsargjoslu iecirkņos veic attiecīgo objektu īpašnieki vai valdītāji pēc savstarpējas vienošanās;

3.1.6.   juridiskās un fiziskās personas, veicot aizsargjoslās darbus, kuru dēļ ir nepieciešams objektus aizsargāt no bojājumiem, pārbūvēt vai pārvietot, aizsardzības, pārbūves vai pārvietošanas darbus veic pēc saskaņošanas ar attiecīgā objekta īpašnieku vai valdītāju. Ar minētajām darbībām saistītās izmaksas sedz attiecīgā juridiskā vai fiziskā persona vai - pēc savstarpējas vienošanās - objekta īpašnieks vai valdītājs;

3.1.7.   juridiskajām un fiziskajām personām aizsargjoslās jāizpilda attiecīgā objekta īpašnieka vai valdītāja likumīgās prasības;

3.1.8.   pašvaldību un atbildīgo valsts institūciju dienestiem kontroles un uzraudzības nolūkos atļauts apmeklēt aizsargjoslu teritorijas jebkurā laikā saskaņā ar normatīvajos aktos noteikto kontroles veikšanas kārtību. Objektu īpašnieku vai valdītāju dienestiem kontroles un uzraudzības nolūkos atļauts apmeklēt aizsargjoslu teritorijas jebkurā laikā, iepriekš par to brīdinot zemes īpašnieku, bet, ja tiesības lietot zemi nodotas citai personai, - zemes lietotāju;

3.1.9.   tāda objekta īpašnieks vai valdītājs, kuram noteikta aizsargjosla, izmanto šo aizsargjoslu, nemaksājot atlīdzību par nekustamā īpašuma lietošanas tiesību aprobežojumu. Šis nosacījums neierobežo nekustamā īpašuma īpašnieka, valdītāja vai lietotāja tiesības prasīt viņam radīto tiešo zaudējumu atlīdzību.

 

3.2. Speciālie aprobežojumi ekspluatācijas aizsargjoslās saskaņā ar Aizsargjoslu 56.pantu:

3.2.1.   aizliegts ierīkot atkritumu apglabāšanas poligonus;

3.2.2.   aizliegts nomest smagumus, izmest vai izliet zemē kodīgas vai koroziju izraisošas vielas, degvielu vai eļļošanas materiālus;

3.2.3.   aizliegts veikt darbus, kas saistīti ar spridzināšanu un derīgo izrakteņu ieguvi;

3.2.4.   aizliegts aizkraut un norobežot ar žogiem pievedceļus un pieejas gāzesvadiem, gāzapgādes iekārtām un būvēm, gāzes noliktavām un krātuvēm;

3.2.5.   aizliegts staigāt pa virsūdens gāzesvadu pārejām;

3.2.6.   aizliegts veikt darbus, kas saistīti ar zemes applūdināšanu;

3.2.7.   aizliegts aizsargjoslās gar zemūdens gāzesvadiem braukt ar izmestu enkuru vai tīkliem, ierādīt zvejas vietas un zvejot, ķert ūdens dzīvniekus un iegūt ūdensaugus ar dziļūdens rīkiem;

3.2.8.   aizliegts audzēt kokus un krūmus platībās, kuras norādītas aizsargjoslu noteikšanas metodikā;

3.2.9.   aizliegts būvēt jebkuras ēkas;

3.2.10. aizliegts izvietot lopbarības, minerālmēslu, bīstamu ķīmisko vielu un produktu,
kokmateriālu, uzliesmojošu, viegli un īpaši viegli uzliesmojošu vielu, produktu un materiālu glabātavas;

3.2.11. aizliegts izvietot degvielas uzpildes stacijas;

3.2.12. aizliegts ierīkot kuģu, liellaivu un peldošu celtņu piestātnes, kā arī veikt gultnes padziļināšanas un zemes smelšanas darbus;

3.2.13. aizliegts ar jebkādām darbībām traucēt gāzapgādes uzņēmuma darbiniekus, kuri aizsargjoslā veic ekspluatācijas, remonta, pārbūves, avāriju novēršanas vai to seku likvidēšanas darbus;

3.2.14. ja nav noslēgta rakstveida vienošanas ar gāzesvadu, gāzapgades iekārtu un būvju, gāzes noliktavu un krātuvju īpašnieku, aizliegts:

 • veikt darbus ar uguni un liesmu, dzīt pāļus, lietot triecienmehānismus ar jaudu, kas lielāka par 100 kilovatiem,
 • veikt zemes darbus dziļāk par 0,3 metriem, bet aramzemēs - dziļāk par 0,45 metriem, kā arī meliorācijas un grunts planēšanas darbus,
 • veikt ģeoloģiskos, ģeodēziskos un citus pētniecības darbus, kas saistīti ar urbumu veidošanu un grunts paraugu ņemšanu (izņemot augsnes paraugus),
 • būvēt, atjaunot vai pārbūvēt inženierbūves;
 • ierīkot brauktuves un brauktuvju šķērsojumus,
 • veikt citus darbus, kas traucē gāzesvadu, gāzapgādes iekārtu un būvju, gāzes noliktavu un krātuvju apkalpošanu vai var bojāt šos objektus.

3.3. Speciālie aprobežojumi drošības aizsargjoslās saskaņā ar Aizsargjoslu likuma 58.2 pantu:

3.3.1.   aizliegts būvēt jaunas ēkas vai pārbūvēt nedzīvojamās ēkas par dzīvojamām ēkām, kā arī – ja nav noslēgta rakstveida vienošanās ar gāzesvadu, gāzapgādes iekārtu un būvju, gāzes noliktavu un krātuvju īpašnieku – pārbūvēt esošās ēkas;

3.3.2.   aizliegts būvēt vai atvērt jaunas sporta, izglītības un atpūtas būves vai iestādes vai esošās ēkas pārbūvēt par sporta, izglītības un atpūtas būvēm vai iestādēm;

3.3.3.   aizliegts ierīkot spēļu laukumus un atpūtas zonas;

3.3.4.   aizliegts rīkot publiskus pasākumus;

3.3.5.   aizliegts izvietot degvielas uzpildes stacijas;

3.3.6.   aizliegts veikt citus darbus (vai darbības), kas traucē nodrošināt vides un cilvēku drošību gāzesvadu, gāzes regulēšanas staciju, gāzes regulēšanas punktu, dabasgāzes kompresoru staciju, gāzes krātuvju, šķidrinātās ogļūdeņražu gāzes noliktavu, krātuvju un uzpildes staciju, sašķidrinātā ogļūdeņražu gāzes balonu noliktavu un tirdzniecības punktu vai automobiļu gāzes uzpildes staciju ekspluatācijas laikā un iespējamo avāriju gadījumā;

3.3.7.   gāzesvada īpašnieks kopā ar autoceļa pārvaldītāju nodrošina transportlīdzekļu apstāšanās aizliegumu drošības aizsargjoslās gar gāzesvadu ar spiedienu virs 1,6 megapaskāliem.

 

 1. Papildinformācija
  1. Ievērojot Aizsargjoslu likuma 35.panta sestās daļas noteikumus, Sabiedrība norāda, ka jebkurai fiziskai un juridiskai personai, veicot darbus aizsargjoslā, ir pienākums saskaņot ar Sabiedrību jebkurus darbus Objektu aizsargjoslā, tajā skaitā:
   1. pirms projekta dokumentācijas izstrādes uzsākšanas, jebkāda veida būviecerei, saņemt no Sabiedrības tehniskos noteikumus, sūtot iesniegumu pa pastu uz Sabiedrības juridisko adresi Rīgā, Stigu ielā 14, LV-1021, vai elektroniski uz e-pastu: info@conexus.lv;
   2. pirms jebkādu būvdarbu uzsākšanas vai citu darbu veikšanas, kas saistīts ar zemes rakšanas darbiem (noslēgt vienošanos par zemes darbu veikšanu Objekta aizsargjoslā. Par vienošanās slēgšanas kārtību informācija saņemama Sabiedrības Saimnieciskā nodrošinājuma Tehnisko noteikumu un aizsargjoslu uzraudzības daļā uz tālruņiem: 67819027; 67443808 un 67819033. Iesniegums par rakšanas darbu saņemšanu jāsūta pa pastu uz Sabiedrības juridisko adresi Rīgā, Stigu ielā 14, LV-1021, vai elektroniski uz e-pastu: info@conexus.lv.
  2. Aizsargjoslu likuma 61.panta vienpadsmitā daļa nosaka, ka nekustamā īpašuma īpašnieks vai valdītājs nodrošina objekta īpašniekam vai valdītājam piekļuvi objektam un tā aizsargjoslai, lai varētu nodrošināt aizsargjoslas uzturēšanu un veikt attiecīgā objekta ekspluatācijai, remontam, atjaunošanai un pārbūvei nepieciešamos darbus.
  3. Aizsargjoslu likuma prasību neievērošana var radīt pārvades gāzesvada avārijas stāvokli, kura sekas var būt materiālo vērtību un cilvēku bojāeja, kā arī ilgstošs gāzes piegādes pārtraukums patērētājiem, tādējādi fiziskās un juridiskās personas, kas pārkāpj iepriekš minētās prasības, var saukt pie atbildības normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

 

 

II. Informatīvais materiāls sabiedrībai par rīcību dabasgāzes pārvades sistēmas gāzapgādes objektu, inženierbūvju un inženierkomunikāciju avārijas gadījumā un veicamajiem aizsardzības pasākumiem

 1. Dabasgāzes bīstamības raksturojums
 2. āze zemes dzīļu iegulu produkts, kuras pamatkomponents ir metāns (≥ 90 %) , kas ir divas reizes vieglāks par gaisu, bez smaržas, bez garšas, bez krāsas. Klasificēta kā 1.kategorijas uzliesmojoša gāze  (H220 - īpaši viegli uzliesmojoša gāze) un sprādzienbīstamā noteiktā koncentrācijā ar gaisu (5-15 % no telpas tilpuma).  Sakarā ar to, ka gāzes pārvades sistēma dabasgāze ir bez smaržas, lai dabasgāze būtu sajūtama cilvēkiem, pārvades sistēmas operators veic tās odorizāciju, pievienojot etilmerkaptānu. Rezultātā dabasgāze iegūst specifisku smaržu pirms padeves patērētājiem.

Ietekme uz veselību Sprādzienbīstams un ugunsbīstams gāzes gaisa maisījums var veidoties dabasgāzes noplūdes gadījumā. Dabasgāze organismā var nokļūt caur elpošanas ceļiem.

Ieelpošana                  Gāzei augstā koncentrācijā ir smacējoša iedarbība, jo tādejādi tiek samazināts ieelpojamā skābekļa daudzums. Gāzes un gaisa
maisījuma ar skābekļa saturu <18% ieelpošana var izraisīt centrālās nervu sistēmas traucējumus, galvassāpes, vājumu, līdzsvara traucējumus un vemšanu. Pie minimāla skābekļa daudzuma gaisā, iespējama bezsamaņa un letāli iznākumi.

Saskare ar ādu          Kontakts ar koncentrētu gāzes strūklu var izraisīt ādas kairinājumu un
atsevišķos gadījumos ādas apsaldējumu.

Saskare ar acīm         Kontakts ar koncentrētu gāzes strūklu var izraisīt gļotādas kairinājumu un atsevišķos gadījumos arī gļotādas apsaldējumu.

Pirmās palīdzības pasākumi

Nokļūstot acīs            Lēni izplatoties normālā atmosfēras spiedienā un temperatūrā, gāzei nav kaitīga iedarbība. Ja acīs nokļūst koncentrēta gāzes strūkla, tā var izraisīt apsaldējumus, nekavējoties skalot acis ar tīru ūdeni vismaz 15 min. Meklēt medicīnisku palīdzību.

Nokļūstot uz ādas      Lēni izplatoties normālā atmosfēras spiedienā un temperatūrā, gāzei nav kaitīga iedarbība. Ja uz ādas nokļūst koncentrēta gāzes strūkla, tā var izraisīt apsaldējumus, nekavējoties skalot ādu ar lielu daudzumu tīra ūdens vairākas minūtes. Apsaldējuma gadījumā meklēt medicīnisko palīdzību.

Ieelpojot                     Nogādāt cietušo svaigā gaisā (nepiesārņotā vietā). Nodrošināt siltumu un miera stāvokli. Ja elpošana apstājusies, veikt mākslīgo
elpināšanu. Nekavējoties meklēt medicīnisko palīdzību.

 1. Iespējamās avārijas

Dabasgāze ir vieglāka par gaisu, tāpēc noplūdes gadījumā, ja nav aizdedzināšanas ierosinātāju, tā samērā strauji celsies uz augšu un sajauksies ar tīrām gaisa masām. Tomēr lielā dabasgāzes spiediena dēļ pārvades gāzesvadā pastāv iespēja, ka tehnoloģisko iekārtu avārijas gadījumā veidosies mehāniskas dabas dzirksteles, kas izplūstošo gāzi var aizdedzināt.

Ņemot vērā dabasgāzes īpašības, iespējamas šādas iespējamās avārijas izpausmes un to iedarbības izplatība:

 • Dabasgāzes noplūde bez aizdegšanās;
 • Dabasgāzes noplūde ar aizdegšanos:
  • Strūklas ugunsgrēks;
  • Gāzes mākoņa ugunsgrēks;
  • Gāzes mākoņa sprādziens.

       Dabasgāzes noplūdes bez aizdegšanas gadījumā, izplūstot dabasgāzei ar lielu spiedienu radīsies ļoti skaļš troksnis (līdzīgs reaktīvai lidmašīnai), kas būs dzirdams lielā attālumā un var rasties arī neatgriezeniski bojājumi gāzesvadam, to objektiem un apkārtējai videi. Tāpat izveidojas sprādzienbīstama un ugunsbīstama koncentrācijas zona, kur jebkurš neliels enerģijas avots (piemēram, dzirkstele) šajā zonā var izraisīt sprādzienu.

       Dabasgāzes noplūdes ar aizdegšanos gadījumā sagaidāma siltumstarojuma, sadegšanas produktu un dūmu izplatība ugunsgrēka avota tuvumā. Gāzes mākoņa sprādziena gadījumā izplatās pārspiediena vilnis, kas var sagraut ēkas, kā arī apdraudēt cilvēka dzīvību un apkārtējo vidi. Sprādziena radītais iedarbības attālums un radītās sekas atkarīgas no dabasgāzes daudzuma, kas iesaistīts sprādzienā. Cilvēki var ciest no sprādziena viļņa izraisītas lidojošu priekšmetu iedarbības, kas var izraisīt bojāeju vai rādīt smagus miesas bojājumus. Dabasgāzes pārvades sistēmas gāzesvadam radīsies neatgriezeniski bojājumi.

Konstatējot šādas avārijas, Sabiedrība nekavējoties atslēgs bojāto gāzesvada posmu, no cauruļvada izplūdīs vai sadegs tajā atlikušais dabasgāzes daudzums un nekavējoties uzsāks avārijas likvidēšanas darbus.

Uzmanību!  Gāzesvada bojājuma gadījumā ar tam sekojošu gāzes degšanu apmēram 280 m zonā var veidoties liels siltumstarojums, tādēļ steidzami jādodas prom no šīs zonas.

 

 1. Iedzīvotāju rīcība avārijas gadījumā

Dzirdot sprādzienu vai dabasgāzes noplūdei ar lielu spiedienu raksturīgo lielo troksni un/vai sajūtot dabasgāzes specifisko smaržu, kas liecina par augstu dabasgāzes koncentrāciju, nepieciešams nekavējoties:

 1. pārtraukt jebkādu saimniecisko un citu darbību, kā rezultātā var rasties dzirksteles, nelietot atklātu liesmu, atvienot no tīkla visas elektroierīces, izslēgt automobiļu un mehānismu darbojošos dzinējus;
 2. rīcība atrodoties ārpus telpām - steidzami dodieties projām no bīstamās zonas perpendikulāri vēja virzienam (tā, lai vējš Jums pūstu no sāniem).  Ja tas nav iespējams, meklējiet patvērumu tuvākajā ēkā. Rīcība atrodoties telpās - aizveriet un noblīvējiet logus, durvis, ventilācijas lūkas, dūmvadus un izslēdziet kondicionierus. Noblīvēt spraugas logos, durvīs, ventilācijas lūkās ar ūdenī samērcētu audumu vai citu materiālu;
 3. ziņot par dabasgāzes noplūdi Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam pa tālruni 112, nosaucot atrašanās vietu (adresi), dabasgāzes noplūdes iespējamo vietu, savu vārdu, uzvārdu un tālruņa numuru. Ja iespējams, pārliecinieties, ka apkārtējiem ir zināms par avāriju un vai ir skaidrs kā rīkoties;
 4. nelietot elektroslēdžus un aizsardzībai no dabasgāzes kaitīgās iedarbības lietot marles - vates apsējus, vairākkārt salocītus dvieļus, audumus vai citus gaisa caurlaidīgus materiālus, samērcējot tos ūdenī (ja ir apgrūtināta elpošana un nav pieejami minētie elpošanas ceļu aizsardzības materiāli - centieties aizturēt elpu un veikt īsas seklas ieelpas);
 5. ieklausīties ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, policijas un AS „Conexus Baltic Grid” personāla sniegtajos paziņojumos pa skaļruņiem un izpildīt tos (lai brīdinātu iedzīvotājus par avāriju vai tās draudiem, tiks iedarbinātas trauksmes sirēnas);
 6. sagatavoties iespējamai īslaicīgai pārvietošanai drošā attālumā no bīstamās zonas vai, īpašos gadījumos - evakuācijai, līdzi ņemot personu apliecinošus dokumentus, zāles, pirmās nepieciešamības preces, naudu u.c.;
 7. nepieciešamības gadījumā evakuāciju, pagaidu izmitināšanu, aprūpi un īpašumu apsardzi veiks atbildīgās institūcijas (attiecīgā pašvaldība, Valsts un pašvaldības policija, Nacionālie bruņotie spēki, Labklājības ministrijas iestādes) saskaņā ar teritoriālajiem civilās aizsardzības plāniem;
 8. veselības stāvokļa pasliktināšanās gadījumā (galvassāpes, vājums, līdzsvara traucējumi un vemšana) vērsties tuvākajā medicīnas iestādē vai izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību pa tālruni 113;
 9. atstāt telpas tikai pēc atbildīgo valsts institūciju paziņojuma saņemšanas.

 

AS „Conexus Baltic Grid”

Lasīt vairāk...

2020.gada 1.janvārī mainās akcīzes nodokļa likmes naftas produktiem un tabakas izstrādājumiem

20.12.2019, 16:10

 

Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē, ka, īstenojot samērīgu un pakāpenisku akcīzes nodokļa likmju paaugstināšanas politiku[1], 2020.gada 1.janvārī mainās akcīzes nodokļa likmes naftas produktiem un tabakas izstrādājumiem.

 

VID atgādina, ka saskaņā ar likumā “Par akcīzes nodokli” noteikto 2020. gada 1. janvārī tiek paaugstinātas akcīzes nodokļa likmes naftas produktiem un tabakas izstrādājumiem (neskaitot cigaretes).

 

Iespējamā ietekme uz naftas produktu cenām mazumtirdzniecībā (akcīze un PVN):

 • Benzīns + 0,04 euro (ieskaitot PVN);
 • Dīzeļdegviela+ 0,05 euro (ieskaitot PVN);
 • Naftas gāze + 0,03 euro (ieskaitot PVN).

 

Iespējamā ietekme uz tabakas izstrādājumu cenām mazumtirdzniecībā (akcīze un PVN):

 • Cigāri un cigarillas (10 gab. paciņā) + 0,09 euro (ieskaitot PVN);
 • Smēķējamā tabaka (40 grami paciņā)+ 0,24 euro (ieskaitot PVN).

 

Vēršam uzmanību uz to, ka naftas produktu un tabakas izstrādājumu apritē iesaistītajiem tirgotājiem jāveic atbilstošo preču inventarizācija, normatīvajos aktos noteiktajā termiņā jāiesniedz VID akcīzes nodokļa starpības aprēķins un jāsamaksā akcīzes nodokļa starpība par krājumā esošajiem naftas produktiem un tabakas izstrādājumiem.

 

VID ir izstrādājis izsmeļošu metodisko materiālu naftas produktu un tabakas izstrādājumu tirdzniecībā iesaistītajiem komersantiem, ar kuru var iepazīties VID interneta vietnē www.vid.gov.lv: “Nodokļi”, “Akcīzes nodoklis”, “Informatīvie un metodiskie materiāli”, atverot sadaļu “Par akcīzes preču inventarizāciju nodokļa starpības summas aprēķināšanu saistībā nodokļa likmju maiņu”. Aicinām to izmantot!  Papildus informāciju var iegūt, zvanot uz VID Konsultatīvo tālruni 67120000, izvēloties tēmu “Akcīzes nodoklis un akcīzes preču aprite”.

 

Informāciju sagatavoja:

VID Sabiedrisko attiecību daļa

Tālr. 67122670, 67122668

Talejas iela 1, Rīga, LV-1978

www.vid.gov.lv

 

[1]  Minētā akcīzes nodokļu likmju pakāpeniska paaugstināšana likumā “Par akcīzes nodokli” tika noteikta 2017.gadā.

 

Lasīt vairāk...

36-54 no 1758 jaunumiem

1 2 3 4

...

98