Notikumu kalendārs

    Jūlijs    

Novads

Pašvaldība

Tūrisms

Galerija

Jaunumi

Latvijas Pašvaldību izpilddirektoru asociācijas sanāksme Riebiņu novadā

06.07.2020

 

Pēc trīs mēnešu piespiedu pārtraukuma izpilddirektori atkal klātienē satikās 3. jūlijā, šoreiz Latgales viducī – Riebiņu novada Rušonas pagastā, turklāt kuplā skaitā. Ceļu uz Rušonas pagasta atpūtas kompleksu “Silmalas”, kur notika Latvijas Pašvaldību izpilddirektoru asociācijas (LPIA) sanāksme-seminārs, bija mērojuši ap pusotra simta izpilddirektoru.

 

Uzrunājot sabraukušos ciemiņus, Riebiņu novada domes priekšsēdētājs Pēteris Rožinskis vēlēja viņiem ražīgu darbu pie novada lielākā ezera – Rušona. Pavisam Riebiņu novadā ir 32 ezeri, tāpēc izpilddirektoru sanāksmes darba kārtībā ļoti iederīgs bija jautājums par ūdeņu apsaimniekošanu un zivju resursu atjaunošanu. Bet pirms tā izpilddirektori noklausījās stāstījumus par jauno Administratīvās atbildības likumu, satiksmes drošību un gājēju pāreju ierīkošanas prasībām un šābrīža aktualitātēm pašvaldību dzīvē. Darba dienas ievadā Riebiņu novada izpilddirektors Juris Leicis iepazīstināja kolēģus ar novada vizītkarti un svarīgākajiem projektiem.

 

Attēlā: Ar Riebiņu novada domes administrācijas, kultūras centra, bibliotēkas un MJIC “Pakāpieni” telpām dienu pirms Riebiņu novada izpilddirektoru asociācijas sanāksmes iepazinās izpilddirektoru asociācijas valde.

 

LPIA Valdes priekšsēdētājs Ivo Virsis un LPS padomniece Sniedze Sproģe informēja par iepriekšējā dienā LPIA Valdes sēdē lemto un citām aktualitātēm. Turpmākās tikšanās iecerētas klātienē, un nākamā reize būs 7. augustā Iecavā, kuras tēmai izvēlēts skats no malas, sabiedrībā zināmām personībām sniedzot savu vērtējumu par pašvaldībām beidzamajos desmit gados.

 

Sanāksmes-semināra darba kārtības galveno jautājumu – jauno Administratīvās atbildības likumu (AAL) analizēja un pieredzē dalījās Rīgas Pašvaldības policijas Administratīvās pārvaldes priekšnieks Lauris Kudiņš un Rēzeknes pilsētas domes Juridiskās nodaļas vadītāja un Administratīvās komisijas priekšsēdētāja Margarita Voiciša.

 

Attēlā: Vairāk kā 150 izpilddirektori pulcējās uz sanāksmi-semināru gleznainā Rušonas ezera krastā.

 

“Latvijas Valsts ceļu” (LVC) satiksmes organizācijas inženieri Georgijs Savetovs un Niklāvs Lipiņš Riebiņu novadā bija ieradušies, lai pastāstītu par gājēju pāreju ierīkošanas prasībām un satiksmes drošību. Viņi minēja gan normatīvos aktus, kas to reglamentē, gan ilustrēja stāstījumu ar labajiem un sliktajiem piemēriem.

 

Attēlā: Lielu interesi Latvijas pašvaldību izpilddirektori sanāksmes noslēgumā izrādīja par publisko ūdeņu apsaimniekošanā izmantojamo aprīkojumu, kas pieejams Riebiņu novada kārtībniekiem, kas veic arī zivju inspektoru pienākumus.

 

Riebiņu novada Attīstības un plānošanas daļas vadītāja Inese Jakovele iepazīstināja ar novada pieredzi publisko ūdeņu apsaimniekošanā un zivju resursu atjaunošanā, kas plānveidīgi notiek jau vairāk nekā desmit gadus. Pašvaldībā strādā četri kārtībnieki, no kuriem divi veic arī zivju inspektoru pienākumus. Kontrolei iegādāts labs aprīkojums, galvenokārt ar Zivju fonda finansējuma palīdzību, ko izpilddirektori varēja apskatīt un aptaustīt.

 

 

 

LPS padomniece Sniedze Sproģe,

LPS Komunikācijas nodaļas redaktore Gunta Klismeta,

foto Riebiņu novada domes sabiedrisko attiecību speciālists Rolands Naglis

Lasīt vairāk...

Riebiņu novada bērniem būs nometne

06.07.2020

 

Riebiņu novada dome šī gada maijā iesniedza projekta “Vasaras nometne bērniem “Veselā miesā – vesels gars”” pieteikumu Latvijas valsts budžeta finansētās programmas “Ģimenei draudzīga pašvaldība” atklāta projektu pieteikumu konkursā NVO un pašvaldībām “Ģimenei draudzīgas vides veidošana”. Riebiņu novada dome ir saņēmusi iesniegtā projekta apstiprinājumu no Sabiedrības integrācijas fonda projekta īstenošanā.

 

Projekta mērķis ir noorganizēt vasaras nometni bērniem, tādejādi motivējot bērnus un jauniešus veidot draudzīgu vidi sev apkārt un sekmēt pozitīvu attieksmi sabiedrībā.

 

Projekta ietvaros tiks organizēta vasaras nometne “Veselā miesā – vesels gars” 25 Riebiņu novada daudzbērnu ģimeņu bērniem un maznodrošināto ģimeņu bērniem vecumā no 10 līdz 14 gadiem. Nometnes galvenās aktivitātes tiks vērstas uz veselīgu dzīvesveidu, izglītojošām, sportiskām nodarbībām un radošām aktivitātēm. Nometnes galvenais uzsvars tiks likts uz veselīgu un harmonisku dzīvesveidu, izmantojot bērnu jogas nodarbības, fiziskās aktivitātes, radošas un intelektuālas spēles, aktivitātes, kā arī nodrošināt bērniem interesantu atpūtu no ikdienas un mācībām. Nometnes norises laiks ir paredzēts jūlija beigās.

 

Projekta kopējās izmaksas ir EUR 6600,00, no tām Latvijas valsts budžeta finansējums ir EUR 4950.00, pašvaldības līdzfinansējums – EUR 1650.00. Sabiedrības integrācijas fonds ir finansējuma administrētājs.

 

Projekta īstenošana ir jāveic līdz 2020. gada 30. septembrim.

 

Attīstības un plānošanas daļa

Lasīt vairāk...

Piesakies Vislatvijas “Elektronikas šķiratlonam” Riebiņu novadā un laimē balvas!

06.07.2020

 

Vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” sadarbībā ar Latvijas Zaļo punktu un veikaliem “top!” šķirošanas kampaņā Vislatvijas “Elektronikas šķiratlons” aicina Riebiņu novada iedzīvotājus līdz 27. jūlijam pieteikt nolietoto un vairs nevajadzīgo elektroiekārtu bezmaksas izvešanu no savām mājsaimniecībām vai uzņēmumiem. Piedaloties kampaņā, iedzīvotājiem būs iespēja laimēt noderīgas balvas – veikalu “top!” dāvanu kartes EUR 20 un EUR 30 vērtībā.

 

Pieteikties elektronikas izvešanai var, aizpildot reģistrācijas anketu šeit - https://ej.uz/elektronikas_skiratlons, zvanot pa tālr. 27853830 vai rakstot uz e-pastu elektronika@ecobaltiavide.lv, norādot precīzu adresi, apjomu un kontaktinformāciju.

 

 

Elektrotehnikas savākšana no pieteiktajām adresēm notiks 5., 6. un 7. augustā, sākot no plkst.7:00, visas dienas garumā. Ņemot vērā Covid-19 dēļ noteiktās piesardzības prasības, elektronikas savākšana arī pēc ārkārtējā stāvokļa valstī notiek bezkontakta veidā. Visai pieteiktajai tehnikai tās izvešanas dienā jābūt novietotai ārpus dzīvojamās ēkas un nožogotas teritorijas, SIA “Eco Baltia vide” darbiniekiem brīvi pieejamā vietā.

 

Akcijā iedzīvotāji var nodot gan lielo sadzīves tehniku, tostarp ledusskapjus, veļas mašīnas, plītis, trauku mazgājamās mašīnas u.c., gan arī mazo tehniku, piemēram, mikroviļņu krāsnis, blenderus, elektriskos svarus, fēnus, virtuves kombainus un citas ierīces, kā arī papildu var kopā ar elektroniku nodot uzkrātās baterijas un akumulatorus. Lai pieteiktu izvešanu adresē, minimālajam kopējam nodoto lietu svaram jābūt vismaz 30 kg.

 

Aicinām ievērot, ka akcijā var nodot tikai nolietotās elektropreces un baterijas un netiks savākti citi atkritumu veidi, piemēram, mēbeles, būvniecības pārpalikumi, piemēram, logi, durvis, podi u.c..

 

Piedaloties “Elektronikas šķiratlonā” ikviens dalībnieks varēs pretendēt uz patīkamām un noderīgām balvām. Visi dalībnieki piedalīsies izlozē par veikala “top!” dāvanu karti EUR 20 vērtībā.  Savukārt tas, kurš akcijas laikā nodos lielāko elektrotehnikas apjomu, saņems veikala “top!” dāvanu karti EUR 30 vērtībā.

Lasīt vairāk...

6000 digitālo aģentu visā Latvijā gatavi palīdzēt apgūt e-pakalpojumus

06.07.2020

 

Programmas “Mana Latvija.lv Dari digitāli!” organizētajās digitālo aģentu mācībās divu gadu laikā piedalījušies 6000 cilvēku – bibliotekāri, skolotāji, valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki, tiesu darbinieki, nevalstisko organizāciju pārstāvji un žurnālisti. Digitālie aģenti visā Latvijā ir gatavi sniegt padomu un palīdzēt e-pakalpojumu un dažādu digitālo rīku (eID karte, e-paraksts, e-adrese) lietošanā, lai ikviens, neatkarīgi no digitālajām prasmēm, spētu saņemt sev nepieciešamos pakalpojumus elektroniski.

 

Kopumā programmas “Mana Latvija.lv. Dari digitāli” digitālo aģentu mācībās piedalījušās 6000 personas, no kurām 1444 ir bibliotekāri, 1521 skolotāji, vairāk nekā 2603 valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki, 376 tiesu darbinieki, 40 dažādu nevalstisko organizāciju pārstāvji un 16 žurnālisti. Valsts un pašvaldību iestāžu vidū visvairāk digitālo aģentu ir Tiesu administrācijā, Nodarbinātības valsts aģentūrā, Valsts ieņēmumu dienestā un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē.

 

“Digitālo aģentu mācības ir unikāls projekts, turklāt ne tikai Latvijas kontekstā. Šīs programmas ietvaros veicināta sabiedrības digitālo prasmju pilnveidošana ar tālejošu mērķi- pēc iespējas plašāk un dažādās sabiedrības grupās dalīties ar zināšanām, aicinot cilvēkus vairāk izmantot e-pakalpojumus  vai citus valsts piedāvātos digitālos rīkus ikdienas dzīves situāciju risināšanai,” programmas “Mana Latvijas.lv Dari digitāli!” laikā sasniegto vērtē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce. “Jaunākajā Eiropas Komisijas Digitālās ekonomikas un sabiedrības indeksā (DESI) secināts, ka internetu Latvijā izmanto 84% iedzīvotāju, tomēr digitālā pratība sabiedrībā joprojām nav vienlīdzīga, tādēļ jo sevišķi kompetentu digitālo aģentu pieejamība ir nozīmīgs ieguldījums Latvijas sabiedrības digitālo prasmju veicināšanā,” norāda J. Pūce.

 

Digitālie aģenti ir vēstneši, kuri ne tikai paši apguvuši un izmanto valsts iestāžu e-risinājumus dažādu dzīves situāciju risināšanā, bet palīdz tos izmantot arī citiem. Digitālais aģents vieglā un saprotamā veidā nodod informāciju sabiedrībai, tai skaitā konsultē par drošu interneta lietošanu, iedrošina un palīdz uzsākt valsts e-pakalpojumu lietošanu, lai persona aktuālo dzīves situāciju varētu atrisināt digitālā veidā, piemēram, ar bērna gaidīšanu un piedzimšanu saistītie jautājumi, dzīvesvietas maiņa, rīcība saslimšanas gadījumā u.c. Tāpat digitālie aģenti valsts pārvaldei iesaka veidus kā veiksmīgāk pilnveidot saziņu ar iedzīvotājiem.

 

“Digitālās zināšanas nav tikai e-pakalpojumi un ērtības, tā ir arī komunikācija starp paaudzēm un kopīgas valodas atrašanas ar bērniem un mazbērniem. Arvien vairāk senioru apzinās, ka, apgūstot digitālās lietas, viņi var kļūt komunikablāki un vairāk iekļauties sabiedrības norisēs,” tā par mācībām un digitālo prasmju apgūšanu saka Rīgas aktīvo senioru alianses pārstāve Ņina Priede. Viņa atzīst, ka seniori ir ļoti čakli “skolēni” un labprāt apgūst tehnoloģiju lietošanu, jo tas “palīdz tik ātri nenovecot”.

 

“Pēc dalības digitālo aģentu mācībās es saviem skolēniem stāstīju ne tikai par drošību internetā, bet arī par tādām ikdienišķām lietām, kā, piemēram, pieteikšanās Eiropas veselības apdrošināšanas kartei internetā. Jāsaka, ne vienam vien bija pārsteigums, cik daudz dažādu ikdienā aktuālu jautājumu var atrisināt ar elektronisko pakalpojumu starpniecību, neizejot no mājas vai mūsu gadījumā – skolas,” par savu pieredzi stāsta Bērzpils vidusskolas latviešu valodas skolotāja Lolita Kokoreviča.

 

 “Cilvēki ir tik pārsteigti, uzzinot, ko un cik daudz var izdarīt elektroniski! Pārbaudīt gaidāmās pensijas apmēru, deklarēt dzīvesvietu, noskaidrot par darba nespējas lapām, pat dati par mājdzīvniekiem pieejami elektroniski! Cilvēkiem ar īpašām vajadzībām tas ļoti palīdz ikdienā un mūsu klienti ir ārkārtīgi apmierināti, kad uzzina par šādām iespējām,” atklāj Latvijas Nedzirdīgo savienības sociālā rehabitoloģe Vita  Alksne.

 

Sev tuvāko iestādi, kurā pieejams digitālais aģents, var atrast Digitālo aģentu kartē, kas pieejama vietnē mana.latvija.lv. VARAM aicina stāstīt par digitālajiem aģentiem tuviniekiem, kolēģiem, kaimiņiem, kuri ikdienā neizmanto internetu vai dara to ļoti reti digitāli prasmju trūkuma dēļ. Tā kā digitālo aģentu tīkls ir ļoti plašs, palīdzību var saņemt daudzās pagastu bibliotēkās, pašvaldībās, to iestādēs, tas ir – pēc iespējas tuvāk dzīvesvietai. Digitālie aģenti strādā arī Valsts un pašvaldību vienotajos klientu apkalpošanas centros – tādi Latvijā izveidoti 91 pašvaldībā. Ikviens interesents, kas vēlas izmantot e-pakalpojumus, bet nejūtas pietiekoši drošs digitālajā vidē, var vērsties pēc padoma pie digitālā aģenta – viņi parādīs, pastāstīs, palīdzēs apgūt interneta lietošanu un iedrošinās digitāli risināt ikdienas dzīves situācijas.

 

Vietnē mana.latvija.lv pieejamas foto reportāžas no digitālo aģentu mācībām (sadaļā Galerijas), bet iedvesmojošus stāstus par e-vides apgūšanu video intervijās ar digitālajiem aģentiem vari skatīties Youtube.com.

Lasīt vairāk...

Latgales biedrībām un nodibinājumiem ir iespēja startēt Aktīvo iedzīvotāju fonda projektu konkursos

06.07.2020

 

Aktīvo iedzīvotāju fondā laika periodā no 2020. gada maija līdz 2022. gada beigām paredzēts izsludināt 7 atklātus projektu konkursus pilsoniskās sabiedrības organizācijām. Šobrīd ir iespēja iesniegt pirmos projektus.

 

Šī gada 29. maijā tika izsludināts pirmais Aktīvo iedzīvotāju fonda (AIF) projektu konkurss vairākgadu stratēģiskajiem projektiem, kuru mērķis ir panākt ilgtermiņa pozitīvas izmaiņas konkrētās organizācijas darbības jomā, vienlaicīgi stiprinot demokrātijas kultūru vai cilvēktiesības Latvijā. Projektus tiešsaistē var iesniegt līdz 29. jūlija plkst. 14:00.

 

Kopš 19. jūnija līdz pat 2023. gada 28. februārim ir iespēja iesniegt rīcības projektu pieteikumus, kas paredzēti steidzamu un aktuālu interešu pārstāvības iniciatīvu un pilsonisko aktivitāšu īstenošanai.

 

Savukārt jūlijā ir paredzēts izsludināt pieteikšanos kapacitātes projektiem, ar mērķi uzlabot pilsoniskās sabiedrības ilgtspēju un kapacitāti Latvijā – varēs spēcināt cilvēkus un organizācijas, veidot sadarbības un tīkloties. Projektus var iesniegt tiešsaistes sistēmā projekti.activecitizensfund.lv.

 

AIF mērķis ir pilsoniskās sabiedrības un iedzīvotāju līdzdalības stiprināšana un mazaizsargāto iedzīvotāju grupu spēju vairošana, tādēļ tiek atbalstītas Pilsoniskās sabiedrības organizācijas (PSO).

 

AIF Latgales reģiona koordinators – konsultants Oskars Zuģickis skaidro: “PSO ir tās biedrības un nodibinājumi, kuru darbība ir vērsta uz sabiedrības labklājības celšanu. Latvijā ir vairāk kā 24 000 biedrības un nodibinājumi (no tām 2083 Latgalē (uz 06.05.2020.)), bet ne visas no tām ir pilsoniskās organizācijas – dažas pēc savas būtības ir kooperatīvās sabiedrības, citas veidotas, lai piesaistītu resursus kādu iestāžu vai uzņēmumu darbam, citas būtu atbilstošākas reliģiskas organizācijas statusam, un tā varētu turpināt. Nevaldības organizācijas (tā mēdz saukt biedrības un nodibinājumus starptautiski) Latvijā ir daudz un dažādas, bet AIF vērš uzmanību tām organizācijām, kurās cilvēki darbojas pēc pašu iniciatīvas, un ir atbildīgi un gatavi līdzdarboties mūsu kā sabiedrības dzīves veidošanā nekaitējot citiem.”

 

Interesentu un projektu pieteicēju informēšanai un izglītošanai tiek organizēti pasākumi, tai skaitā, tiešsaistes semināri, kurus var aplūkots Fonda mājaslapā vai youtube.com kanālā.

 

Jaunumiem var sekot līdzi sociālā tīkla Facebook lapā: www.facebook.com/AktivoIedzivotajuFonds

 

Tāpat ir pieejamas bezmaksas konsultācijas pie AIF reģionālajiem koordinatoriem – konsultantiem. Latgalē informācijas punkts atrodas Daugavpilī. Konsultācijām vēlams pieteikties iepriekš. Kontakti: oskars@nvoc.lv; 26565858.

 

Aktīvo iedzīvotāju fonds  ir Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas finanšu instrumentu programma, kas Latvijā tiek īstenota no 2020. līdz 2024. gadam ar mērķi stiprināt pilsonisko sabiedrību un iedzīvotāju līdzdalību un vairot mazaizsargāto iedzīvotāju grupu spējas. Programmu administrē Latvijas Pilsoniskā alianse un Dienvidlatgales NVO atbalsta centrs, Kurzemes NVO centrs, Latvijas Lauku forums, Valmieras novada fonds, Zemgales NVO centrs.

 

Papildu informācijai: Oskars Zuģickis, Dienvidlatgales NVO atbalsta centrs, tālrunis: 26565858, e-pasts: oskars@nvoc.lv

Lasīt vairāk...

Riebiņu novada "Gada jaunietis 2020"

"GADA JAUNIETIS 2020" NOLIKUMS

Lasīt vairāk...

Seminārs vecākiem un pedagogiem

02.07.2020

Preiļos 10. un 11.jūlijā seminārs pedagogiem un vecākiem, kuriem ir bērns ar autismu/ autiskā spektra traucējumiem

 

Autisms ir divdesmit pirmā gadsimta kaite, kura diemžēl savu uzvaras gājienu “svin” tieši šobrīd. Laikā, kad zinātnes attīstība ir gājusi lielu soli uz priekšu, dažādu vides faktoru iespaidā tieši pēdējos gados autisms tiek noteikts veselu vecāku bērniem. Bērniņa ienākšana ģimenē ir liels prieks un milzu atbildība. Atbildība kļūst divtik liela, kad vizuāli it kā veselam bērnam tiek manītas autisma iezīmes. Apkārtējie, kas nezina, kas ir autisms, bieži uzlūko vecākus ar nosodījumu, ka viņu bērns neprot uzvesties un vecāki nav pievērsuši viņam uzmanību.

 

Saprotams, atbalsts ir vajadzīgs ne tikai bērniem, bet arī vecākiem, kuri ir vieni ar diagnozi – autisms. Mazpilsētās ir ierobežotas iespējas saņemt atbalstu speciālistu trūkuma dēļ. Nogādāt bērnu pie speciālistiem lielajās pilsētās, kurās ir praktiķi darbā ar autisma bērniem, ir laikietilpīgi un finansiāli dārgi. Lai arī laikietilpīgs un ne bez sarežģījumiem, ir iekustināts process, lai arī Preiļu, Aglonas, Riebiņu, Vārkavas un Līvānu novadu ģimenēm būtu iespēja tuvāk dzīves vietai tikties ar augsta līmeņa speciālistu.

 

Aizvadītā gada nogalē nodibinājums “Viduslatgales pārnovadu fonds” organizēja Lūgšanu brokastis, kurās tika saziedoti vairāk kā trīs tūkstoši eiro un tie, sadarbībā ar biedrību “Ģimeņu atbalsta centrs  “Puķuzirnis”’ tiek novirzīti gan vecāku, kuri audzina bērnu ar autismu/ autiskā spektra traucējumiem, gan speciālistu atbalstam. Pateicoties ziedotāju atbalstam, no 9.jūlija līdz 11.jūlijam divpadsmit bērnu, kuriem ir autisms vai autiskā spektra traucējumi, vecākiem būs iespēja saņemt bezmaksas individuālas konsultācijas Preiļos pie ABA terapeites, uzvedības analītiķes, biedrības “Autisma centrs” speciālistes Ilonas Smirnovas. Konsultācijas notiks biedrības “Puķuzirnis” telpās Daugavpils ielā 34, iepriekš gan obligāti nepieciešams reģistrēties. Savukārt tiem pieciem bērniem, kuriem noteikts autisms, tiks nodrošinātas desmit individuālas nodarbības – mājas vizītes ar ABA terapeitu. Tāpat tiks novadītas individuālas silto smilšu nodarbības 2 bērniem ar autismu /autisma spektra traucējumiem, ar katru bērnu strādājot 12 nodarbības. Šīs nodarbības vadīs biedrības ‘Puķuzirnis” sertificētie dabas vides estētikas nodarbību speciālisti Ligita Rubīne un Sanita Loginova.

 

Lai informāciju par galvenajām ABA terapijas tēzēm nodotu iespējami lielākam cilvēku skaitam, gan vecāki, gan pedagogi tiek aicināti uz divu dienu semināru – 10. jūlijā tiks aplūkota tēma “Kā sadarboties ar bērnu, kurš nesadarbojas?” un 11.jūlijā tiks aplūkota tēma “Kā saprast un mainīt bērna uzvedību?”. Vietu skaits seminārā, kurš notiks Preiļu 1.pamatskolas sarīkojumu zālē no plkst. 10.00 līdz plkst. 13.00,  ir ierobežots, obligāta ir reģistrēšanās semināram uz abām divām dienām līdz 8.jūlijam: https://docs.google.com/forms/d/1-dZ0gogBPyPW-3-EfOxzdfB20cuH4dnT58bUDA6gOiI/edit.

 

Biedrības valdes priekšsēdētāja Inese Matisāne pateicas ikvienam ziedotājam, Viduslatgales pārnovadu fonda komandai un ikvienam iesaistītajam, kurš ir devis ieguldījumu šāda veida aktivitāšu norisei Preiļos. Kā atzīst I.Matisāne, biedrības  speciālisti jau ilgu laiku bija domājuši, kā rast iespēju palīdzēt šīm ģimenēm, jo bērnu ar autismu patiesi mūsu apkārtnē ir daudz. Pateicoties Lūgšanu brokastīm un dalībai Mazo grantu projektu konkursā sabiedrībā tik aktuālā problēma nu ir iekustināta un pakāpeniski tiks risināta arī lielākos apmēros, sagatavojot ABA terapeitu darbam Preiļos.

 

Informācijai:

ABA terapija tika izveidota kā īpaša apmācības un rehabilitācijas metode tieši bērniem ar autismu. Tā balstās uz kognitīvi – biheiviorāliem principiem, un ir ļoti mērķtiecīga, strukturēta un intensīva bērna apmācība. ABA ir ļoti efektīva metode saskarsmes un komunikācijas prasmju veidošanai un nevēlamas uzvedības korekcijai. Ar ABA terapijas metodes palīdzību var izvairīties no bērna histērijām un uzbudinājuma mājās un sabiedriskās vietās, samazināt agresijas izpausmes, apgūt sadzīves un higiēnas prasmes, iemācīt bērnu paust savas intereses, kā arī sagatavot bērnu spēļu un mācību procesam.

 

 

Informāciju sagatavoja

Anita Gāga

Biedrības „Ģimeņu atbalsta centrs „Puķuzirnis”” valdes locekle

Lasīt vairāk...

Ārkārtējās situācijas ietekmēto seku mazināšanai NVA aicina darba devējus pieteikties bezdarbnieku nodarbināšanai, saņemot darba algu subsīdiju

02.07.2020

 

Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) aicina darba devējus pieteikties algu subsīdiju atbalstam. Tā ir iespēja darba devējiem nodarbināt NVA reģistrētos bezdarbniekus, saņemot subsīdiju darba algai pirmajos trīs nodarbinātības mēnešos. Atbalstam var pieteikties no 2020.gada 1. jūlija līdz 2020.gada 31.decembrim.

 

„Algu subsīdiju atbalsta pasākuma” ietvaros darba devējs trīs mēnešu laikā saņems dotāciju darba algai 50% apmērā no nodarbinātajam bezdarbniekam noteiktās mēneša darba algas (līdz 430 eiro mēnesī), kā arī, lai Covid-19 pandēmijas laikā mazinātu inficēšanās riskus, NVA finansēs individuālo aizsardzības līdzekļu iegādi (līdz 50 eiro vienam bezdarbniekam).

 

Subsidētajās darba vietās būs iespēja nodarbināt bezdarbniekus, kuri nav bijuši nodarbināti pie attiecīgā darba devēja pēdējo divu mēnešu laikā pirms iesaistes pasākumā vai arī iepriekš nav bijuši nodarbināti pie attiecīgā darba devēja aktīvā nodarbinātības pasākuma “Pasākumi noteiktām personu grupām” ietvaros.

 

Lai veicinātu pastāvīgu darba vietu izveidi, darba devējam būs pienākums nodarbināt bezdarbnieku ne mazāk kā trīs mēnešus arī pēc Algu subsīdiju atbalsta pasākumaīstenošanas beigām.

 

Pieteikties algu subsīdiju darbavietu izveidei var komersanti (izņemot ārstniecības iestādes, kurās valsts vai pašvaldības daļa pamatkapitālā atsevišķi vai kopumā pārsniedz 50%, kā arī izglītības iestādes, kuru pamatuzdevums ir izglītības programmu īstenošana), lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības, pašnodarbinātās personas.

 

Kā darba devējam pieteikties algu subsīdiju darbavietu izveidei?

 

 1. solis:

Jāreģistrē vakance NVA. Lai saņemtu darba algas subsīdiju atbalstu, vakancei jābūt reģistrētai vismaz 10 kalendārās dienas pirms pieteikuma atbalsta saņemšanai iesniegšanas.

 

 1. solis:

Jāaizpilda pieteikuma forma, kas pieejama NVA mājaslapas sadaļā „Darba devējiem””Algu subsīdijas atbalsta pasākums”. Aizpildītais pieteikums jāiesniedz NVA filiālei, kuras apkalpošanas teritorijā atrodas darbavieta. Pieteikumu var nosūtīt arī elektroniski, ja tas ir parakstīts ar drošu elektronisko parakstu.

 

Algu subsīdiju atbalsta pasākums tiek īstenots Eiropas Sociālā fonda (ESF) projekta „Subsidētās darbavietas bezdarbniekiem” ietvaros.

 

Detalizētāka informācija par pasākumu, tā nosacījumiem un dotāciju apmēriem pieejama NVA tīmekļvietnes sadaļā „Darba devējiem””Algu subsīdijas atbalsta pasākums” un NVA filiālēs. Visu NVA filiāļu kontaktinformācija atrodama NVA tīmekļvietnes sadaļā „Kontakti”.

Lasīt vairāk...

Gailīšu kapsētas sakopšanas talka

18.07.2020

 

Šī gada 18. jūlijā plkst. 9:00 Gailīšu kapsētā notiks kapu talka. Aicinām piedalīties, lai sakoptu visas kapsētas teritoriju, ne tikai savas piederīgo kapu kopiņas.

 

 

 

Lasīt vairāk...

Būs finansējums kopienu iniciatīvu īstenošanai Latgalē

02.07.2020

 

 

Biedrība “Dienvidlatgales NVO atbalsta centrs” (DNVOAC) sadarbībā ar British Council pārstāvniecību Latvijā uzsāk īstenot projektu “Darbīgās kopienas Latgalē 2020-2021”. Projekta ietvaros tiks nodrošinātas mācības esošajiem un topošajiem kopienu līderiem, kā arī piešķirts finansējums kopienu iniciatīvu īstenošanai.

 

Jau šī gada vasarā tiks izsludināts projektu konkurss, sniedzot finansiālu atbalstu kopienu iniciatīvu īstenošanai līdz 3 tūkstošiem eiro vienam projektam ar mērķi nodrošināt dažādu grupu iesaisti projekta īstenošanā, veicinot sadarbību, mazinot stereotipus un stiprinot vietējo kopienu attīstību, kopīgi radot risinājumus problēmsituācijām. Kā atzīst biedrības “Dienvidlatgales NVO atbalsta centra” koordinators O.Zuģickis: “Man prieks, ka ar British Council atbalstu, DNVOAC ir radījis jaunu finanšu instrumentu Latgales aktīvajiem iedzīvotājiem to iniciatīvām. Ir būtiski, lai ikkatrs iedzīvotājs apzinās savas iespējas Latvijas pilsoniskās sabiedrības stiprināšanā, tādēļ aicinu reģiona iedzīvotājus piedalīties mācībās un iegūt gan jaunas prasmes un iemaņas, gan saņemt finansējumu vietējo kopienu stiprināšanai.”

 

Lai realizētu savas idejas, projektu pieteikumu iesniedzējiem būs obligāti jāpiedalās tiešsaistes mācībās. Tiešsaistes mācības esošajiem un topošajiem kopienu līderiem norisināsies no 2020. gada 21. līdz 24. jūlijam, katru dienu, no plkst. 14:00 līdz 16:00, lai palīdzētu dalībniekiem saskatīt dažādību kā būtisku resursu un vērtību kopienas attīstībai un atpazīt esošos izaicinājumus kopienā un rast tiem ilgtspējīgus risinājumus pozitīvām pārmaiņām. Mācības motivēs dalībniekus uzdrošināties realizēt savas idejas, izceļot dažādību kā vērtību Latgales reģionā. Treneri – Valters Melderis un Kristīne Ļeontjeva – palīdzēs izskaidrot, kā aktīvi iesaistīties kopienas procesos un padarīt ikviena kopienas locekļa dzīvi labāku. Aicinām ikvienu, kas vēlas radīt pozitīvas pārmaiņas savās kopienās (pagastā, novadā vai reģionā) pieteikties apmācībām līdz 2020. gada 13. jūlijam, aizpildot pieteikuma formu šeit: https://bit.ly/AktivasKopienas. Apstiprinātajiem dalībniekiem tiks nosūtīta informācija un video pamācība, kā pieslēgties apmācībām tiešsaistē, tādēļ nav nepieciešamas zināšanas vai pieredze dalībai tiešsaistes apmācībās.

 

Zane Matesoviča, British Council pārstāvniecības Latvijā vadītāja, ar prieku mudina topošos kopienu līderus pieteikties projektam “Darbīgās kopienas Latgalē 2020-2021”, kas ir lieliska iespēja ikvienam savā kopienā veikt pozitīvas pārmaiņas, sadarbojoties ar parteriem un mentoriem, veicināt jaunu ideju ģenerēšanu un to realizēšanu kopienu attīstībai.

 

Lai palīdzētu sagatavot kvalitatīvus projektu pieteikumus, pēc apmācībām no 2020. gada 27. jūlijam līdz 11. augustam tiks sniegtas konsultācijas par pieteikuma formas aizpildīšanu un projekta idejas atbilstību nolikumam. Apstiprinātie projekti tiks paziņoti augusta beigās un tos varēs īstenot no 2020. gada 1. septembra.

 

Jau šī gada rudenī būs otrs apmācību cikls 4 dienu garumā un tā dalībniekiem arī būs iespēja saņemt finansējumu savu ideju īstenošanai. Savukārt novembrī – ja ierobežojumi tiks atcelti – projekta īstenotāji tiksies klātienē uz forumu, lai dalītos savā pieredzē un rastu idejas jaunām iniciatīvām.

 

Projekts “Darbīgās kopienas Latgalē 2020-2021” ir tapis sadarbībā ar British Council pārstāvniecību Latvijā.

 

Informācijai:

Projekta vadītājs Oskars Zuģickis

oskars@nvoc.lv

Lasīt vairāk...

Sākas pieteikšanās attālinātām mācībām ES fondu projektā

01.07.2020

 

Otrdien, 30. jūnijā, atklāta pieteikšanās attālināto mācību kārtai Eiropas Savienības (ES) fondu pieaugušo izglītības projektā “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide”, kuru īsteno Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA). Šajā kārtā strādājošajiem vecumā no 25 gadiem ir iespēja izvēlēties no vairāk nekā 200 izglītības programmām. Pieteikšanās mācībām notiek līdz 15. jūlijam, un šajā kārtā mācību process noritēs tikai attālināti.

 

Jaunas mācību iespējas

Attālināto mācību kārtā mācības 11 tautsaimniecības nozarēs piedāvā 23 izglītības iestādes. Šajā kārtā izglītības programmu piedāvājums tiek paplašināts ar iepriekš nebijušu iespēju izvēlēties kādu no interesējošām izglītības programmām arī studiju moduļa vai studiju kursa apguvei augstskolā vai koledžā.

 

Tāpat kā iepriekš, arī attālinātām mācībām pieteikšanās norit tiešsaistē mājaslapā www.macibaspieaugusajiem.lv, izmantojot latvija.lv autentifikāciju un e-pakalpojumu jebkurā diennakts laikā.

 

Mācībām var pieteikties strādājoši un pašnodarbināti iedzīvotāji vecumā no 25 gadiem līdz neierobežotam vecumam, tostarp jaunie vecāki bērna kopšanas atvaļinājumā, saglabājot darba attiecības, un strādājoši pensionāri. Saskaņā ar 2020. gada 16. jūnijā valdībā apstiprinātajiem noteikumu grozījumiem, tagad katrs strādājošais projekta laikā var mācīties divas reizes neatkarīgi no pieteikšanās kārtu skaita, taču vienlaicīgi mācīties var tika vienā izglītības programmā. Mācību grupu komplektēšana un mācības tiem, kas pieteiksies attālināto mācību kārtā, sāksies 2020. gada jūlijā un augustā.

 

Šoreiz mācības tikai attālināti

“Latvijas iedzīvotāju profesionālā pilnveide un kompetenču paaugstināšana, reaģējot uz aktuālajām tautsaimniecības vajadzībām, ir būtisks krīzes seku mazināšanas un ekonomikas atveseļošanas pasākums. Apstākļos, kad mācību norise klātienē ir ierobežota, šajā kārtā iedzīvotājiem ir sarūpēta iespēja apgūt kompetences attālinātā formā. Mācoties attālināti, ir vairāki ieguvumi -  laikā, kad samazinājušies ienākumi, attālinātām mācībām nav nepieciešami ceļa izdevumi, un laiks, kas citādi būtu jāpatērē, dodoties uz savu mācību vietu. Šoreiz nav jāmeklē tuvākā izglītības iestāde ar vajadzīgo mācību piedāvājumu,” norāda VIAA direktore Dita Traidās.

 

Lai motivētu strādājošos mācīties, projektā lielāko daļu mācību izmaksu sedz ES fondi un valsts, savukārt iedzīvotājiem jānodrošina 10% līdzmaksājums, kuru var apmaksāt arī darba devējs.

 

Maznodrošinātajiem un trūcīgajiem mācības ir bez maksas, savukārt strādājošie ar invaliditāti var pretendēt uz asistenta vai surdotulka izmaksu kompensāciju mācību laikā.

 

Gadījumos, ja strādājošajiem nepieciešams informatīvs atbalsts piemērotāko mācību izvēlei vai nav iespēju pieteikties mācībām tiešsaistē, aicinām vērsties pie pieaugušo izglītības koordinatoriem 81 VIAA sadarbības pašvaldībā. Mācību pieteikumu var noformēt arī klātienē VIAA, iepriekš piesakoties un uzrādot personu apliecinošu dokumentu. Savukārt Nodarbinātības valsts aģentūras filiālēs var saņemt karjeras konsultāciju.

 

Plašāka informācija par uzņemšanas nosacījumiem, mācību un atbalsta iespējām, nepieciešamajiem digitālajiem rīkiem un programmatūru attālināto mācību kārtā, kā arī visu mācību saraksts ir publicēts projekta tīmekļa vietnē www.macibaspieaugusajiem.lv.

 

Iesaistījušies 26 tūkstoši strādājošo

Kopš projekta uzsākšanas 2017. gadā noritējušas jau četras pieteikšanās kārtas, kurās mācības uzsākuši vairāk nekā 26 028 strādājošo, no kuriem vairāk nekā 22 000 izglītošanos jau pabeiguši. 32% visu mācību dalībnieku ir vecumā no 45 gadiem, savukārt 20% - vecumā virs 50 gadiem. 31% mācību dalībnieku ir rīdzinieki, bet 69% dzīvo ārpus galvaspilsētas. Kopumā projektā līdz 2023. gadam plānots iesaistīt 53 tūkstošus nodarbināto.

 

ES fondu pieaugušo izglītības projekta “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide” mērķis ir pilnveidot nodarbināto personu profesionālo kompetenci, lai novērstu darbaspēka kvalifikācijas neatbilstību darba tirgus pieprasījumam un veicinātu gan strādājošo konkurētspēju, gan darba produktivitātes pieaugumu. Projektu finansē Eiropas Sociālais fonds un Latvijas valsts, ieguldot tajā vairāk gandrīz 47 miljonus eiro.

 

Papildu informācija:

 

Alise Bērziņa
VIAA Komunikācijas un programmu publicitātes nodaļas
vecākā informācijas speciāliste
Tālr.: 67785462
e-pasts: alise.berzina@viaa.gov.lv

Lasīt vairāk...

Aktualitātes Riebiņu CB jūlijā

30.06.2020

Mūzikas studija aicina pievienoties

30.06.2020

Reģionālo maršrutu pieturās uzsākta vienota satura un dizaina autobusu kustības sarakstu izvietošana

30.06.2020

 

Ir uzsākta jauno – vienotas informācijas un dizaina – reģionālo maršrutu autobusu kustības sarakstu plākšņu izvietošana pieturās. Tādējādi turpmāk pasažieriem būs pieejama visa aktuālā informācija par reisiem, kuros konkrētā pietura ir iekļauta. Plānots, ka visās reģionālo maršrutu autobusu pieturās tiks izvietoti vairāk nekā 9000 jaunu kustības sarakstu. Sākotnēji tie tiks uzstādīti Vidzemē, bet visu plākšņu nomaiņu paredzēts veikt līdz 2021. gada beigām.

 

Līdz ar jauno kustības sarakstu plākšņu uzstādīšanu pasažieri varēs ērtāk plānot savu braucienu, jo tajās tiks attēlota informācija par maršrutiem, kuros konkrētā pietura iekļauta; būs norādīts visu autobusu, kas konkrētajā pieturā apstājas, izbraukšanas laiks no šīs pieturas, kā arī sezonalitāte un nedēļas dienas, kurās reisi tiek izpildīti; būs norādīti reisi, kuros kursē personām ar funkcionāliem traucējumiem pielāgoti autobusi, kā arī reisi, kas tiek izpildīti tikai pēc pieprasījuma, piesakot iepriekš. Tāpat neskaidrību gadījumā pasažieri varēs sazināties ar pārvadātāju vai Autotransporta direkciju, jo kustības saraksta plāksnē būs norādīta aktuālā kontaktinformācija.

 

Šobrīd jau ir uzstādītas 160 kustības sarakstu plāksnes Mazsalacas, Rūjienas, Naukšēnu, Burtnieku, Valkas, Beverīnas un Strenču novadā. Sākotnēji attiecīgās plāksnes tiks uzstādītas visā Vidzemes reģionā, pēc tam tās turpinās izvietot pieturās Latgales, Zemgales un Kurzemes reģionā, bet pēc tam – Rīgas reģionā.

 

Līdz šim par kustības sarakstu izveidi un uzstādīšanu atbildīgi bija pasažieru pārvadātāji, kā rezultātā to saturs un dizains būtiski atšķīrās. Lai pasažieriem informāciju būtu vieglāk uztvert un tā būtu ērti pieejama, Autotransporta direkcija uzņēmās iniciatīvu izveidot vienota satura un dizaina kustības sarakstus un veikt pirmreizēju attiecīgo sarakstu plākšņu saražošanu un uzstādīšanu. Savukārt pēc tam izmaiņu gadījumā informāciju pēc noteiktā standarta aktualizēs pārvadātājs.

Lasīt vairāk...

Lai saņemtu maksājumus, zāle jānopļauj un jānovāc. Smalcināt nedrīkst!

30.06.2020

 

Viens no nosacījumiem, lai par zālāju platībām varētu saņemt atbalsta maksājumus – zeme ir atbilstoši jāapsaimnieko un jākopj. Lauku atbalsta dienests atgādina, ka atbalstam pieteiktās zālāju platības ir ne tikai jānopļauj, bet arī jānovāc. Ja zālāju platības tiek noganītas, tad gadījumos, ja zālājs noganīts nepietiekami, tas ir jāapļauj.

 

Nedrīkst zālāju smalcināt vai nopļauto zāli atstāt vālos uz lauka. Nosacījuma neievērošanas gadījumā par attiecīgo platību maksājumi netiks piešķirti un tiks piemērota pārdeklarācijas sankcija, t.i., tiks samazināts maksājums.

 

Ja veic smalcināšanu un smalcināto zāli atstāj uz lauka, tad augi ar sasmalcināto biomasu saņem lielu barības vielu daudzumu, kas var būtiski manīt veģetāciju un samazināt zālāja bioloģisko daudzveidību. Savukārt ja zāles smalcināšanu veic vēlu, veģetācijas sezonas beigās, šāda zāle veido kūlas slāni, kas ne tikai samazina bioloģisko daudzveidību, bet arī rada risku, ka pavasarī iespējama paaugstināta ugunsbīstamība.  Ja zālāji atrodas palienēs, nopļautā un atstātā biomasa palu laikā var tikt aiznesta, tomēr ūdens to var sanest vienkopus, piemēram, upju līkumos, tādējādi veicinot to aizaugšanu.

 

Svarīgi ievērot arī termiņus. 15.augusts ir pēdējais datums, kad atbalstam pieteiktajiem zālājiem ir jābūt noganītiem vai nopļautiem un novāktiem. Pēdējais datums, kad jānogana vai jānopļauj un jānovāc zālāji, kas atzīti par bioloģiski vērtīgiem vai ES nozīmes zālāju biotopiem vai putnu dzīvotnēm (ES nozīmes zālāji), zālāji tiek izmantoti biškopībā nektāra vākšanai un ārstniecības augu vākšanai, ir 15. septembris.

 

Ja zāle tiek novākta no lauka, to satinot ruļļos, tad jāatceras, ka ruļļi līdz nākošajai saimniekošanas sezonai ir jānovāc no lauka. Ja tie ir atstāti uz lauka, tad par platību, kur tie atrodas, maksājumu saņemt nevar.

 

 

Informāciju sagatavoja:
Kristīne Ilgaža
Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja

Tālrunis: 29420515

Lasīt vairāk...

Apstiprināts Nordplus projekts “Noķer mani, ja vari - putnu stāsts” (“Catch me if you can – birds’ story”)

26.06.2020

 

Ziemeļu Ministru padome (the Nordic Council of Ministers), Augstākās izglītības padome Zviedrijā (the Swedish Council for Higher Education) (UHR)) apstiprinājusi Nordplus Junior 2020 projektu “Noķer mani, ja vari – putnu stāsts” (Catch me if you can – birds’ story), projekta Nr.: NPJR-2020/10232.

 

Projekta koordinators ir Dravnieku pamatskola (Latvija). Tās partneri ir Rušonas pamatskola (Latvija), Anyksciai Antanas Vienuolis progymnasium (Lietuva) un Sankta Frans Skuli (Fēru salas). Ziemeļu Ministru padomes projekta finansējums EUR 58 020,00 piešķirts Nordplus Jauniešu izglītības apakšprogrammas “Mobilitātes aktivitātes” klašu apmaiņas (Nordplus Junior Mobility activity, Class exchange) ietvaros.

 

Šī projekta mērķis ir paplašināt jauniešu zināšanas par Baltijā un Ziemeļvalstīs dzīvojošajiem putniem, mēģināt izsekot un saprast to migrācijas ceļus, iepazīt to dziesmas un paradumus, dodoties izbraukumos brīvā dabā, ekskursijās un darbojoties radošās darbnīcās. Strādājot multikulturālā vidē, projekta dalībniekiem būs iespēja pilnveidot komunikācijas prasmes, uzlabot angļu valodas zināšanas un gūt starptautisku pieredzi.  Tuvāk iepazīstot katras projekta dalībvalsts kultūru un tai raksturīgāko, daloties ar “labās prakses” piemēriem, tiks veicināta sadarbība un pieredzes apmaiņa starp Baltijas un Ziemeļvalstīm, tādējādi dodot iespēju jaunām idejām un nākotnes projektiem.

 

Projekta laikā ir paredzēti 3 starptautiski skolēnu un viņu pavadošo pedagogu apmaiņas braucieni. 5 dienu vizītes tiks noorganizētas katrā no projekta dalībvalstīm.

 

Projekts ietvers interesantu mācīšanās procesu, daudzveidīgas ārpusklases aktivitātes un praktiskas tematiskās nodarbības, radošus konkursus un izglītojošus braucienus.

 

Projekta īstenošanas periods ir no 2020. gada augusta līdz 2021. gada augustam.

 

 

Arnita Znotiņa,

projekta vadītāja

Lasīt vairāk...

NMPD aicina iedzīvotājus aizpildīt aptauju par pirmās palīdzības apmācībām Latvijā

26.06.2020

 

Ik gadu zināšanas pirmajā palīdzībā iegūst vairāk nekā 30 tūkstoši iedzīvotāju, bet vēl 28 cilvēki apmeklē kursus, lai kļūtu par pirmās palīdzības pasniedzējiem. Lai noskaidrotu, kā iedzīvotāji Latvijā vērtē pirmās palīdzības kursus un kā šīs apmācības varētu uzlabot, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) īstenos plašu iedzīvotāju aptauju.

                                                                                                              

Aptaujas datus NMPD ņems vērā, lai sagatavotu priekšlikumus pirmās palīdzības apmācības sistēmas pilnveidei tuvākajā nākotnē. Aptauju aicināts aizpildīt ikviens, kurš kādreiz ir apmeklējis pirmās palīdzības kursus. Tā būs saistoša autovadītājiem, medniekiem, apsardzes darbiniekiem, uzņēmumu darbiniekiem, arī pedagogiem, policistiem, ugunsdzēsējiem – glābējiem u.c.

 

 To, cik bieži notiek dažādi nelaimes gadījumi, kur svarīgas ir zināšanas pirmajā palīdzībā un spēja palīdzēt cietušajam līdz mediķu ierašanās brīdim, ikdienu savā darbā redz NMPD mediķi. Piemēram, pagājušajā gadā NMPD mediķu brigādes traucās uz 1012 izsaukumiem, lai veiktu reanimācijas pasākumus cilvēkiem, kuriem apstājusies sirdsdarbība. Notikuši arī 353 aizrīšanās gadījumi, kas ir sevišķi bīstama situācija, jo izšķiroša var būt katra minūte.  Reģistrēti arī 921 termiski vai ķīmiski apdegumi un vairāk nekā seši tūkstoši ceļu satiksmes negadījumi ar cietušajiem, liecina NMPD dati par izsaukumiem 2019.gadā. Iepriekšminētais ir tikai neliela daļa no tām situācijām, kad notikuma aculieciniekiem zināšanas pirmajā palīdzībā varēja būt noderīgas.

 

Ļoti daudzās situācijās, jo īpaši tad, kad dzīvības glābšanā izšķirošas ir minūtes, ārkārtas tālruņa 113 dispečeri iedrošina līdzcilvēkus sniegt pirmo palīdzību un dod norādes par to, kā palīdzēt cietušajam, kamēr mediķu brigāde ir ceļā. Lai gan dispečers saka priekšā, kā rīkoties, iedzīvotāju zināšanas pirmajā palīdzībā šādā situācijā var tikai palīdzēt. Kā liecina NMPD novērotais, cilvēku gatavība sniegt pirmo palīdzību ir dažāda, tomēr pēdējo gadu laikā arvien biežāk tieši pateicoties līdzcilvēku rīcībai ir izdevies novērst smagas sekas vai pat glābt cilvēka dzīvību. Dienestā veiktā analīze par veiktajiem atdzīvināšanas pasākumiem sabiedriskās vietās liecina, ka katrā trešajā situācijā no 279 sirds apstāšanās gadījumiem līdzcilvēki snieguši pirmo palīdzību, veicot sirds netiešo masāžu.

 

Pirmās palīdzības apmācību sistēmu mūsu valstī uztur un nodrošina NMPD. Dienests sagatavo un sertificē pirmās palīdzības pasniedzējus, instruktorus, apmācīt tiesīgās organizācijas, kā arī izstrādā apmācību programmu saturu. Zināšanu apguvi īsteno pirmās palīdzības pasniedzēji un apmācītorganizācijas. Noslēdzoties kursiem, tiek izsniegta pirmās palīdzības apliecība.

 

 

 

 

                                                                                   

Aptauja par pirmās palīdzības kursiem, to kvalitāti ir anonīma, un rezultāti tiks izmantoti apkopotā veidā. Aptauju līdz 25.jūlijam var aizpildīt NMPD mājaslapā vai šeit: https://ieej.lv/NMPD_aptauja

 

Informāciju sagatavoja:

Ilze Bukša

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta

Komunikācijas nodaļas vadītāja

Lasīt vairāk...

Tiks veikti valsts ģeodēziskā tīkla punktu apsekošanas un sakārtošanas darbi Riebiņu novadā

15.06.2020

 

Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra (turpmāk - Aģentūra) ir Aizsardzības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas saskaņā ar Ģeotelpiskās informācijas likumu un Ministru kabineta 2013. gada 9. jūlija noteikumos Nr.384  „Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras nolikums” noteiktajām funkcijām un uzdevumiem iegūst, sagatavo un atjaunina ģeotelpiskās informācijas pamatdatus, tai skaitā uztur valsts ģeodēzisko tīklu, kas ietver valsts ģeodēziskā tīkla punktu apsekošanu apvidū.

 

Informējam novada iedzīvotājus un uzņēmējus, ka Aģentūras darbinieki minētā uzdevuma ietvaros laika periodā no 2020. gada jūlija līdz novembrim, veiks valsts ģeodēziskā tīkla punktu apsekošanas un sakārtošanas darbus Latgales reģionā, tai skaitā Riebiņu novada teritorijā. 

 

Vēlamies norādīt, ka saskaņā ar Ģeotelpiskās informācijas likuma 9.panta pirmo daļu, nekustamā īpašuma īpašnieks, tiesiskais valdītājs vai lietotājs neierobežo ģeodēzisko un kartogrāfisko darbu veikšanu savā īpašumā esošajā vai pārvaldāmajā teritorijā.

 

Aģentūras darbiniekiem ir darba apliecības, kuras nepieciešamības gadījumā var uzrādīt. Pārvietošanās notiek tikai ar Nacionālo bruņoto spēku automašīnām, kuras var atpazīt pēc valsts reģistrācijas numura zīmēm, kas sākas ar burtiem LA. Aģentūras darbinieki ir tērpti darba apģērbā, uz kura ir atpazīšanas zīmes - Aģentūras logo, ieņemamais amats un vārda iniciālis un uzvārds.

 

Valsts ģeodēziskā tīkla uzturēšanas darbus veic ģeodēzistu grupa divu cilvēku sastāvā, kuri izpilda šādus darbus:

 

 1. Veic ģeodēziskā punkta meklēšanu apvidū.
 2. Atrastai grunts zīmei atrok punkta centru un veic fotografēšanu.
 3. Veic ģeodēziskos mērījumus punktā.
 4. Grunts zīmei izveido aprakumu (kupicu) un ierīko norādītājstabu,
 5. 5 m rādiusā no punkta centra veic krūmu un koku līdz 12 cm diametrā nociršanu.
 6. Fotografē sakārtoto ģeodēzisko punktu un sagatavo punkta abrisu.
 7. Atrastas sienas zīmes attīra no rūsas un citiem uzslāņojumiem.
 8. Virs sienas zīmes piestiprina informējošo plāksnīti.
 9. Fotografē sakārtoto ģeodēzisko punktu un sagatavo punkta abrisu.

 

Lauka apsekošanas darbi var skart jebkuru vietu novada teritorijā.

 

Riebiņu novada teritorijā esošo valsts ģeodēziskā tīkla punktu saraksts un shēma.

 

Riebiņu novada teritorijā esošo valsts ģeodēziskā tīkla punktu shēma: 

Lasīt vairāk...

Satiksmes ierobežojumi uz autoceļiem remontdarbu laikā

15.06.2020

 

Autobraucēju ievērībai: uz Saulkrastu apvedceļa (A1) sāk atjaunot segumu; aicinām pievērst uzmanību ceļazīmēm un satiksmes organizācijai uz Jūrmalas šosejas

 

Sākas seguma atjaunošanas darbi uz Saulkrastu apvedceļa (A1) no Lilastes līdz Zvejniekciemam (21,030.-36,297. km). Jau šonedēļ tur būs viens ar luksoforiem regulēts posms un ātruma ierobežojums 70 un 50 km/h. Luksoforu posmu skaits ar laiku pieaugs. Būvdarbu ietvaros veiks izlīdzinošo frēzēšanu un jaunas asfalta virskārtas ieklāšanu. Būvdarbus veic SIA Via par līgumcenu 2,2 miljoni eiro (ar PVN), ko finansē valsts budžets. Plānots, ka darbs ilgs trīs mēnešus. 

 

Jūrmalas šosejas (A10) remontdarbu zonā no Rīgas robežas līdz Jūrmalai satiksme ir pārslēgta uz Rīgas virziena brauktuvi pa divām joslām katrā virzienā. Aicinām autobraucējus pievērst īpašu uzmanību ceļazīmēm pie divlīmeņu mezgla Jūrmalas šosejas krustojumā ar Rīgas apvedceļu, jo asfaltēšanas laikā satiksmes mezgla nobrauktuves būs slēgtas – satiksmes organizācija tur var tikt mainīta katru dienu! 

 

Rīgas apkārtnē turpinās remontdarbi uz Jelgavas šosejas (A8) posmā no Jaunolaines līdz Misas tiltam un uz Vidzemes šosejas (A2) no Garkalnes līdz Sēnītei. Satiksme uz Vidzemes šosejas ir slēgta uz Siguldas virziena brauktuves posmā no Vangažiem līdz Sēnītei un abos virzienos tiek organizēta pa Rīgas virziena brauktuvi.

 

Uz Daugavpils šosejas (A6) starp Skrīveriem un Aizkraukli remontposmā ir divi ar luksoforiem regulēti posmi un slēgts ceļa Bauska–Aizkraukle (P87) pieslēgums Daugavpils šosejai un satiksme ir novirzīta pa Jaunceltnes ielu Aizkrauklē.

 

Kopumā gandrīz 60 valsts autoceļu posmos notiek remontdarbi. Aicinām autovadītājus rēķināties ar satiksmes ierobežojumiem, plānojot savus braucienus, kā arī ievērot visus ierobežojumus un luksoforu signālus būvdarbu posmos. Ar visiem būvdarbiem un satiksmes ierobežojumiem var iepazīties kartē VAS Latvijas Valsts ceļi mājas lapā www.lvceli.lv.    

 

Lielākie satiksmes ierobežojumi sakarā ar ceļu remontdarbiem uz galvenajiem autoceļiem:

 

 • Uz Tallinas šosejas (A1) posmā no Lilastes līdz Zvejniekciemam viens luksoforu posms un vienā posmā – priekšrocības ceļazīmes, ātruma ierobežojums 70 un 50 km/h.  
 • Uz Vidzemes šosejas (A2) posmā no Garkalnes līdz Sēnītei. Satiksme ir slēgta uz Siguldas virziena brauktuves posmā no Vangažiem līdz Sēnītei un abos virzienos tiek organizēta pa Rīgas virziena brauktuvi. Posmos, kur notiek asfalta ieklāšana, satiksme tiek organizēta pa vienu joslu ar ātruma ierobežojumu 30 km/h, citur remontposmā – 70 km/h. Uz Valmieras šosejas (A3) uz Sēnītes mezgla pārvada satiksmi regulē luksofori, ātruma ierobežojums 30 km/h.
 • Uz Daugavpils šosejas (A6) starp Skrīveriem un Aizkraukli būvdarbu posmā ir divi ar luksoforiem regulēti posmi un ātruma ierobežojums 70 un 50 km/h. Slēgts ceļa Bauska–Aizkraukle (P87) pieslēgums Daugavpils šosejai un satiksme ir novirzīta pa Jaunceltnes ielu Aizkrauklē.
 • Uz Jelgavas šosejas (A8) posmā no Jaunolaines līdz tiltam pār Misu ir slēgta brauktuve virzienā no Jelgavas uz Rīgu. Satiksme abos virzienos tiek organizēta pa otru brauktuvi pa vienai joslai katrā virzienā. Ātruma ierobežojums posmā 70 km/h. Remontposma izbraukšanai nepieciešama vismaz pusstunda.
 • Uz Jūrmalas šosejas (A10) satiksme organizēta pa Rīgas virziena brauktuvi, pa divām joslām katrā virzienā. Asfaltēšanas darbu laikā būs slēgtas nobrauktuves satiksmes mezglā ar Rīgas apvedceļu A5 un satiksmes organizācija tur var mainīties katru dienu! Ātruma ierobežojums posmā 70 km/h.
 • Uz Liepājas šosejas (A9) Saldus pilsētas teritorijā divos posmos satiksmi regulē luksofori un ir noteikts ātruma ierobežojums 70 un 50 km/h.
 • Uz Rīgas apvedceļa A4 (Baltezers–Saulkalne) pārvada pār Daugavpils šoseju (A6) satiksme tiek organizēta pa vienu joslu ar priekšrocības zīmēm, ātruma ierobežojums 50 km/h. 

 

Lielākie satiksmes ierobežojumi sakarā ar ceļu remontdarbiem uz reģionālajiem autoceļiem:

 

 • Uz autoceļa Ventspils–Kuldīga–Saldus (P108) no Ventspils līdz pagriezienam uz Zirām ir vairāk nekā 20 km garš remontposms un seši ar luksoforiem regulēti posmi, ātruma ierobežojums 70 un 50 km/h – jārēķinās ar to, ka ceļā tur būs jāpavada stundu.
 • Uz autoceļa Inciems–Sigulda–Ķegums (P8) posmā no dzelzceļa pārbrauktuves Siguldā līdz Jūdažiem viens luksoforu posms un 70, 50 un 30 km/h.
 • Uz autoceļa Inčukalns–Ropaži–Ikšķile (P10) posmā no Tīnūžiem līdz Ikšķilei trīs luksoforu posmi, ātruma ierobežojums 70 un 50 km/h un līdz pusstundai ceļā.
 • Uz autoceļa Cēsis–Vecpiebalga–Madona (P30) posmā no Vecpiebalgas līdz Inķēnkalnam satiksmi četros posmos regulē ar luksoforiem, ātruma ierobežojums 70 un 50 km/h. Posma izbraukšanai nepieciešamas 40 minūtes.
 • Uz autoceļa Gulbene–Balvi–Viļaka (P35) darbi 10 km garā posmā no Gulbenes Balvu virzienā. Divi luksoforu posmi, ātruma ierobežojums 70 un 50 km/h. Vairāk nekā pusstunda remontposma izbraukšanai.
 • Uz autoceļa Gulbene–Balvi–Viļaka (P35) Viļakā trīs posmos satiksme tiek regulēta ar priekšrocības zīmēm. Posms prasa līdz pusstundai ceļā. 
 • Uz autoceļa Vecumnieki–Nereta–Subate (P73) 15 km garā posmā no Aknīstes Subates virzienā divi luksoforu posmi un vienā posmā satiksmi organizē regulētāji. Ātruma ierobežojums 70 un 50 km/h un vairāk nekā pusstunda ceļā.
 • Uz autoceļa Pūri–Auce–Grīvaiši (P96) posmā no krustojuma ar autoceļu Jelgava–Dobele–Annenieki (P97) līdz krustojumam ar autoceļu Dobele–Krimūnas–Zaļenieki (V1098) seši luksoforu posmi un ātruma ierobežojums 70 un 50 km/h. Posms prasa 45 minūtes ceļā.

 

Lielākie satiksmes ierobežojumi sakarā ar ceļu remontdarbiem uz tiltiem:

 

 • Uz Daugavpils šosejas (A6) uz satiksmes pārvada pār Rēzeknes–Daugavpils dzelzceļu pie Križiem pie Daugavpils satiksme organizēta pa vienu joslu ar luksoforiem. Ātruma ierobežojumi 70 un 50 km/h.
 • Uz Rēzeknes apvedceļa (A15) uz ceļa pārvada pār dzelzceļu. Satiksme organizēta pa vienu joslu ar luksoforiem. Ātruma ierobežojums 50 km/h, betonēšanas darbu laikā – 10 km/h.
 • Uz ceļa Tukums–Ķesterciems–Mērsrags–Kolka (P131) notiek Mērsraga kanāla tilta atjaunošanas darbi. Satiksme pa vienu joslu ar luksoforiem.
 • Uz Ērgļu ceļa (P4) uz tilta pār Piķurgu pie Ulbrokas (7,6. km). Būvdarbu zonā noteikts ātruma ierobežojums 30 km/h.
 • Uz autoceļa Smiltene–Velēna–Gulbene (P27) uz tilta pār Gauju Gulbenes novadā. Tilts ir satiksmei slēgts, satiksme ir novirzīta pa pagaidu tiltu ar luksoforiem pa vienu joslu. Ātruma ierobežojums 30 km/h.
 • Uz autoceļa Līvāni–Preiļi (P63) uz tilta pār Feimanku pie Preiļiem. Satiksme pār tiltu ar luksoforiem, ātruma ierobežojums 50 km/h.
 • Uz autoceļa Madona–Varakļāni (P84) uz tilta pār Kuju Madonas novadā. Satiksme tiek organizēta ar luksoforiem pa vienu braukšanas joslu, ātruma ierobežojums līdz 30 km/h.
 • Uz autoceļa Jelgava–Kalnciems (P99) uz tilta pār Klīves kanālu Jelgavas novadā. Satiksme tiek organizēta ar luksoforiem pa vienu braukšanas joslu. Ātruma ierobežojums 30 km/h.

 

Aktuāla informācija par satiksmes ierobežojumiem autoceļu tīklā ir pieejama, zvanot uz diennakts bezmaksas informatīvo tālruni 80005555, kā arī VAS Latvijas Valsts ceļi mājaslapā www.lvceli.lv un navigācijas lietotnē Waze

 

Informāciju sagatavoja VAS Latvijas Valsts ceļi Komunikācijas daļa un Satiksmes informācijas centrs

Lasīt vairāk...

Izdota rokasgrāmata par labu lauksaimniecības praksi amonjaka emisijas samazināšanai Latvijā

15.06.2020

 

Zemkopības ministrija, vadoties pēc ieteikumiem, kas sniegti ANO EEK 2014.gada Pamatkodeksā par labu lauksaimniecības praksi amonjaka emisiju ierobežošanai un sadarbībā ar lauksaimniecības nozares ekspertiem no Latvijas Lauksaimniecības universitātes, Latvijas lauku konsultāciju un izglītības centra un lauksaimnieku nevalstiskajām organizācijām, ir sagatavojusi rokasgrāmatu par labu lauksaimniecības praksi amonjaka emisijas samazināšanai.

 

 

Rokasgrāmata ir praktisku ieteikumu ceļvedis lauksaimniekiem amonjaka emisijas samazināšanai saimniecībā, ietverot ieteikumus par uzlabojumiem dzīvnieku novietnēs un ēdināšanā piena un gaļas liellopu, cūku un mājputnu audzēšanā, kūtsmēslu uzglabāšanā un izmantošanā, kā arī amonjaka emisijas samazināšanā no minerālmēslu lietošanas.

 

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā 2016/22843 (NEC direktīva) Latvijai ir noteiktas amonjaka emisijas samazināšanas saistības uz 2020.gadu un 2030.gadu. Lauksaimnieki var sniegt nozīmīgu ieguldījumu amonjaka emisijas samazināšanā šī mērķa sasniegšanai, īstenojot labas lauksaimniecības prakses ieteikumus saimniecībā. Tādēļ ir sagatavota rokasgrāmata kā noderīgs palīgs labās prakses ieviešanai saimniecībā.

 

Aicinām lauksaimniekus iepazīties ar rokasgrāmatu un pielietot sniegtos ieteikumus savā saimniecībā!

 

Labās prakses īstenošana nenozīmē tikai ilgtspējīgu saimniekošanu, sniedzot savu ieguldījumu vides aizsardzībā šodien un nākotnē, bet arī ekonomisku ieguvumu saimniecībai. Sniegtie ieteikumi kūtsmēslu apsaimniekošanā ļauj palielināt to ekonomisko vērtību, bet ieteikumi precīzā minerālmēslu lietošanā ļauj samazināt to patēriņu un līdz ar to arī izmaksas.

 

Rokasgrāmata pieejama Zemkopības ministrijas TĪMEKĻVIETNĒ.

Lasīt vairāk...
Visi jaunumi