Notikumu kalendārs

    Jūlijs    

Novads

Pašvaldība

Tūrisms

Galerija

Jaunumi

TIC uzsāk projekta “Tev, Dieviņ, spēks, varīte, tev gudrais padomiņš” realizāciju

27.07.2017

Preiļu un Riebiņu novada TIC uzsāk projekta “Tev, Dieviņ, spēks, varīte, Tev gudrais padomiņš” īstenošanu, kura galvenais vadmotīvs ir senās latvju spēka zīmes un to pielietojums mūsdienās.

 

Pašreiz mūsu senču mantojums, tai skaitā dažādas senās zīmes,  ir modes lieta, taču pamazām tas kļūst par ikdienas nepieciešamību. Senie latvieši, arī latgaļi uzskatīja, ka zīmes ir daļa no dabas, tās enerģētiskais attēlojums. Zīmēm bija sava nozīmē un skaidrojums, un agrāk cilvēki zināja, kurā situācijā kuru pielietot. Dažādas zīmes un simboli tika iecirsti akmeņos, upurvietās, darba instrumentos, vēlāk arī iestrādātas māju logu un durvju ailēs, jumta korēs, ieausti raksti dvieļos, tērpos utt. Mūsdienās moderni ir nēsāt rotas ar senajām spēka zīmēm, ēst no traukiem ar zīmēm, naudas makā nēsāt amatnieku izkaltas monētiņas ar simboliem un citur izmantot senās spēka zīmes, bet reti kurš painteresējies, ko tā īsti nozīmē un kāda ir tās būtība.

 

Projekta īstenošana tiek uzsākta ar Preiļu novada iedzīvotājas, masieres un yogas pasniedzējas Kristīnes Mūrnieces lekciju – sarunu par dzīvi, veicinot klausītājus palūkoties uz mūsdienu sarežģītājām lietām bērna acīm caur senču zināšanām un viedumu. Tikšanās notiks 27.jūlijā plkst.11 Preiļu Galvenajā bibliotēkā.

 

 

Turpmākās projekta aktivitātes: vietējo amatnieku radošā darbnīca Preiļu novada svētku laikā 19.augustā, kur interesenti varēs izgatavot nelielus suvenīrus ar latvju zīmēm. Septembrī dzejas dienu ietvaros tiks organizēts “Dzejas busiņš” no Preiļiem uz Galēniem, Roberta Mūka muzeju, kur notiks kopīga literāra pēcpusdiena ar apvienību “Mūka ķēķis”, darinot spēka zīmi. Savukārt, patriotisko noskaņu mēnesī – novembrī Preiļu Galvenajā bibliotēkā notiks gleznotājas, seno spēka zīmju pētnieces, enerģētiķes un zintnieces Brigitas Ektermanes lekcija par zīmju spēku un nozīmi, kā arī viņas darbu izstādes atklāšana. Pasākumos ieeja bezmaksas, visi laipni aicināti sekot informācijai un piedalīties!

 

Projekta kopējais budžets ir EUR 580, no kuriem EUR 510 ir piešķirti no Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas „Latvijas valsts mežu atbalstītā Latgales kultūras programma 2016” un EUR 70 ir Preiļu novada domes finansējums.

 

Iveta Šņepste

Projekta vadītāja,

Preiļu un Riebiņu novada TIC pārstāve

 

Šis projekts tiek realizēts ar Latgales reģiona attīstības aģentūras, Valsts kultūrkapitāla fonda un A/S Latvijas valsts meži finansiālu atbalstu.

Lasīt vairāk...

Projektu konkurss novada uzņēmējiem

01.09.2017

Projektu konkursa NOLIKUMS

Pieteikuma VEIDLAPA

Vērtēšanas KRITĒRIJI

Naudas PLŪSMA

Lasīt vairāk...

Izstāde "Mēs lepojamies"

20.07.2017

Ieved pasauli savās mājās – uzņem apmaiņas skolēnu!

20.07.2017

 

Vidusskolēnu apmaiņas organizācija YFU Latvija aicina pieteikties viesģimenes apmaiņas skolēniem no Vācijas un Taizemes.

 

Vēl atlicis pusotrs mēnesis līdz brīdim, kad Latvijā ieradīsies apmaiņas skolēni no Vācijas, Taizemes un Austrijas. Viņi turpmāko gadu aizvadīs, dzīvojot viesģimenēs un apmeklējot vietējo skolu, lai iepazītu mūsu zemes kultūru un valodu.

 

“Šobrīd meklējam vēl 5 ģimenes, kuras būtu gatavas savā vidū uz vienu mācību gadu uzņemt 15–17 gadus vecas skolnieces no Vācijas un Taizemes,” stāsta YFU Latvija direktors Valdis Salaks. “Viesģimenes nozīme apmaiņas skolēna dzīvē ir patiešām liela - tā ir iespēja ne tikai gūt starptautisku pieredzi, iepazīt apmaiņas skolēna dzimtās zemes kultūru, bet arī uzlabot svešvalodu zināšanas, saskarsmes prasmes un paplašināt redzesloku gan bērniem, gan viņu vecākiem.”

 

Viesģimenes uzdevums ir palīdzēt jaunietim iepazīt mūsu valsti, apgūt latviešu valodu, kā arī atbalstīt ikdienā. “Nereti apmaiņas gada laikā radušās draudzības saites kļūst tik ciešas, ka arī pēc apmaiņas gada skolēni ik pa laikam dodas apciemot savas viesģimenes,” atklāj Valdis Salaks, kurš arī pats savulaik devies apmaiņas gadā uz ASV. Apmaiņas gada iespaidos dalās apmaiņas skolniece Natalie no Vācijas: ”Gads, ko pavadīju Latvijā, ir bijis labākais manā dzīvē. Nekad neesmu tik daudz smaidījusi un priecājusies. Paldies manai fantastiskajai viesģimenei par to, ka Latviju tagad varu saukt par savām mājām.” Tāpat arī viesģimenes nozīmi uzsver Paola no Meksikas: "Zinu, ka pieņemt ģimenē apmaiņas skolēnu ir liels izaicinājums, jo var nākties mainīt ikdienas rutīnu un saskarties ar neierasto. Taču, ja atvērsi savu sirdi un māju apmaiņas skolēnam uz vienu gadu, vari būt drošs, ka iegūsi labu draugu uz visu mūžu."

 

Kopš organizācijas pastāvēšanas brīža Latvijā apmaiņas skolēnus ir uzņēmušas vairāk nekā 300 viesģimenes. Pieteikties var ikviena ģimene, kura vēlas un spēj savās mājās izmitināt apmaiņas skolēnu uz vienu gadu. Apmaiņas skolēniem nav nepieciešami īpaši apstākļi, istabu jaunietis var dalīt ar viesbrāli vai viesmāsu, galvenais - draudzīga attieksme un gultasvieta. Bez ēdienreizēm, kuras apmaiņas skolēns ietur kopā ar viesģimeni, ikdienas tēriņus sedz apmaiņas skolēna īstā ģimene.

 

Lai kļūtu par viesģimeni, aicinām sazināties ar YFU Latvija – zvanot 27706596 vai rakstot info@yfu.lv. Plašāka informācija: www.yfu.lv.

 

“Youth For Understanding” jeb latviešu valodā “Jaunatne par saprašanos” ir viena no lielākajām skolēnu apmaiņas programmām visā pasaulē, kas sniedz iespēju vidusskolēniem vienu mācību gadu pavadīt kādā no pasaules valstīm, dzīvojot vietējā ģimenē un apmeklējot vietējo skolu, šādā veidā arī vistiešāk iepazīstot viesvalsts ikdienu, tradīcijas un kultūru. Ik gadu YFU organizētajās programmās piedalās vairāk kā 7000 skolēni visā pasaulē. YFU birojs Latvijā darbojas jau kopš 1991. gada kā nevalstiska, reliģiski un politiski neitrāla mācību apmaiņas programma, kuras darbība balstīta uz brīvprātīgu iesaistīšanos.

 

 

Kontaktinformācija:

Tīna Pētersone

YFU Latvija programmu koordinatore

tina@yfu.lv

Mob.tel. nr. +371 27706596

Lasīt vairāk...

Aicinājums piedalīties novadpētniecības materiālu krājuma papildināšanā

20.07.2017

Gleznu izstādes atklāšana

21.07.2017

Kino diena un izstāde Riebiņu centrālajā bibliotēkā

21.07.2017

Pludmales volejbola turnīrs "RIEBIŅI 2017"

23.07.2017

 

Sacensību NOLIKUMS

Lasīt vairāk...
Visi jaunumi