Notikumu kalendārs

    Jūlijs    

Novads

Pašvaldība

Tūrisms

Galerija

Jaunumi

Mācību kursi "Minimālās higiēnas prasības pārtikas uzņēmumā"

28.07.2018

 

Biedrība “Preiļu nevalstisko organizāciju centrs“ Kooperatīva iela 6, Preiļi, LR izglītības un zinātnes ministrijas izglītības iestāde, reģistrācijas apliecības numurs 4260800593 organizē mācību kursus pārtikas apritē strādājošajiem "Minimālās higiēnas prasības pārtikas uzņēmumā".

Kursus vada higiēnas ārsts – Valentīna Petrova.

 

Kursi notiks 28.jūlijā pulksten 10.00 Kooperatīva ielā 6 (3.stāvā), Preiļos.

 

Maksa par kursiem 25.00 EUR.

 

Kursu apmeklētājiem tiek izsniegta apliecība.

 

Pieteikšanās un sīkāka informācija pa tālruni 26636243

Lasīt vairāk...

Var saņemt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumu par nestrādājošu laulāto ar bērnu

01.07.2018

 

Sākot ar 2018.gada 1.jūliju iedzīvotāji var izmantot iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumu par tāda nestrādājoša laulātā uzturēšanu, kura apgādībā ir bērns.

 

No šā gada 1. jūlija paplašināts personu loks, par kurām iedzīvotāju ienākuma nodokļa (nodokļa) maksātājs ir tiesīgs piemērot atvieglojumu par apgādībā esošām personām. Tas nodrošina lielāku finansiālu atbalstu ģimenēm, kurās viens no vecākiem izvēlas savu laiku veltīt bērna audzināšanai.  Piemēram, ja tēvs strādā, un savā algas nodokļa grāmatiņā ir ierakstījis apgādībā bērnu, bet bērna mamma nestrādā un situācija atbilst kādam no likumā noteiktajiem kritērijiem, tad no 1. jūlija vīrs varēs izmantot nodokļa atvieglojumu par nestrādājošu laulāto.

 

Nodokļa atvieglojuma apmērs par vienu apgādājamo ir 200 euro. Par šādu summu tiek palielināta ar nodokļiem neapliekamā algas daļa tam ģimenes loceklim, kura apgādībā atrodas nestrādājošais laulātais. Ar nodokli neapliekamā algas daļa tiek palielināta atbilstoši apgādājamo skaitam.

 

Nodokļa atvieglojumu par nestrādājošu laulāto var piemērot noteiktos gadījumos:

- ja laulātā apgādībā ir bērns vecumā līdz trim gadiem[1];

- ja laulātā apgādībā ir trīs vai vairāk bērni līdz 18 gadu vecumam vai līdz 24 gadu vecumam, no kuriem vismaz viens ir jaunāks par septiņiem gadiem, kamēr bērns turpina izglītības iegūšanu[2];

- ja laulātā apgādībā ir pieci bērni līdz 18 gadu vecumam vai līdz 24 gadu vecumam, kamēr bērns turpina izglītības iegūšanu[3].

 

Lai saņemtu nodokļa atvieglojumus, apgādībā esošas personas ir jāreģistrē VID, veicot ierakstu savā elektroniskajā algas nodokļa grāmatiņā. Ierakstus ikviens var veikt pats – VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmas sadaļā “Algas nodokļa grāmatiņa”. 

 

Ar plašāku informāciju par atvieglojumu piemērošanu var iepazīties VID interneta vietnē vietnē www.vid.gov.lv/ Nodokļi/ Iedzīvotāju ienākuma nodoklis/ Informatīvie un metodiskie materiāli/ Nodokļa aprēķina un maksāšanas kārtība/ metodiskais materiāls “Iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumu piemērošana (ar 2018.gada 1.janvāri)”

 

Jautājumu un neskaidrību gadījumā aicinām iedzīvotājus zvanīt uz VID Konsultatīvo tālruni 67120000, konsultēties ikvienā VID klientu apkalpošanas centrā, uzdot savu jautājumu rakstiski VID mājaslapā vai arī VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā.

 

 

Informāciju sagatavoja:

Kristīne Augstkalne–Jaunbērziņa

VID Sabiedrisko attiecību daļa

tālr. 67122670, 67122668

e-pasts komunikacija@vid.gov.lv 

Talejas iela 1, Rīga, LV-1978

www.vid.gov.lv

 

[1] Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 13.panta pirmās daļas 1.punkta “l” apakšpunkts

[2] Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 13.panta pirmās daļas 1.punkta “m” apakšpunkts

[3] Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 13.panta pirmās daļas 1.punkta “n” apakšpunkts

Lasīt vairāk...

Rušonas ezera svētki

04.08.2018

Riebiņu novada svētki

28.07.2018

Aicinām piedalīties pludmales volejbola sacensībās "RIEBIŅI 2018"

22.07.2018

 

Sacensību NOLIKUMS

Lasīt vairāk...

OiRA – interaktīvs rīks darba vides risku novērtēšanai

05.07.2018

 

Darba vides riska novērtēšana katram darba devējam ir jāveic ne retāk kā reizi gadā. Lai mazo uzņēmumu darba devēji vieglāk varētu izpildīt normatīvo aktu prasības darba aizsardzības jomā, Valsts darba inspekcija (VDI) sadarbībā ar Eiropas darba drošības un veselības aizsardzības aģentūru (EU-OSHA) izstrādājusi interneta vietnē bāzētu interaktīvu rīku OiRA (Online Interactive Risk Assessment), kas ir īpaši piemērots mazajiem uzņēmumiem.

 

Šobrīd latviešu valodā ir izstrādāti vienpadsmit rīki:

 • darbam birojā, 
 • izglītības iestādēm,
 • veikaliem,
 • lauksaimniecības uzņēmumiem,
 • uzkopšanas darbiem,
 • sabiedriskajā ēdināšanai,
 • viesnīcām un viesu mājām,
 • skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzējiem,
 • uzņēmumiem, kas veic automobiļu apkopes un remontu,
 • uzņēmumiem, kas veic būvdarbus telpās.
 • autotransporta uzņēmumiem,

 

Plašāka informācija par rīku pieejama VDI mājaslapā, sadaļā OiRA- http://www.vdi.gov.lv/lv/OiRA/   

 

Šis rīks ir paredzēts, lai darba devējs bez īpašām priekšzināšanām darba aizsardzībā varētu atpazīt savā darba vietā esošos darba vides faktorus un novērtēt, cik liels ir risks, ka nodarbinātie cietīs vai saslims darba vietā. Ar rīka palīdzību iespējams noteikt veicamos darba aizsardzības pasākumus, kā arī sagatavot nepieciešamo dokumentāciju.

 

Rīks OiRA ir pieejams jebkuram uzņēmumam pilnīgi bez maksas. To iespējams izmantot tiešsaistē jebkurā laikā un vietā. Lai izmantotu rīku, nav nepieciešamas īpašas priekšzināšanas un prasmes. Turklāt rīku iespējams izmēģināt bez reģistrēšanās, taču, lai izmantotu rīka priekšrocības pilnībā, ir jāreģistrējas. Lai reģistrētos, ir vajadzīga derīga e-pasta adrese un paša izdomāta parole.

 

Rīkā ir iekļauta nozarei specifiska skaidrojoša informācija, saites uz normatīvajiem aktiem, informatīvie materiāli, video no semināriem par darba vidi konkrētajā nozarē, saites uz plakātiem, interaktīviem rīkiem u.c. praktiska informācija. Rīkā vienuviet ir atrodams viss par darba vidi konkrētajā nozarē.

 

Plašāka informācija:

Linda Matisāne, Sadarbības un attīstības nodaļas vadītāja, Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūras nacionālā kontaktpunkta vadītāja
Tālr.:+371 67021721; Mob.t.: +371 26482297

Lasīt vairāk...

Šovasar laiks laukiem – Latgalē notiks divu dienu forums „Mana Latvija, mani lauki, mana kopiena: mūsu rīcība”

04.07.2018

 

Latvijas kopienu vasaras forums „Mana Latvija, mani lauki, mana kopiena: mūsu rīcība” notiks 3. un 4. augustā Smelterē, Saunas pagastā, Preiļu novadā, lai veicinātu pieredzes apmaiņa un sadarbība starp kopienām un dažādu sektoru pārstāvjiem, netradicionālā veidā parādot kopienas idejas būtību – cilvēks palīdz cilvēkam.

 

Forums norisināsies divu dienu garumā, ietverot trīs tematiskos blokus: kontaktu veidošana, pieredzes apmaiņa, interaktīvas tematiskās aktivitātes par kopienu aktualitātēm un līdzdalību, aktīvos komandu uzdevums un kultūras un norises vietas izziņas aktivitātes.

 

Dalībnieku ierašanās plānota pēcpusdienā, lai arī tie pārstāvji, kuri darbojas NVO vai neformālā interešu apvienībā brīvajā laikā, spētu piedalīties, nekavējot darbu.

 

Pirmajā dienā dalībniekiem būs iespēja izzināt norises vietu – tās kultūru un vēsturi, bet galvenokārt, ciemā īstenotās kopienu iniciatīvas un labās prakses, kas būtu nododamas citiem kā labās prakses piemēri, ietverot gan NVO un neformālu apvienību, gan visu sektoru sadarbībā radītos labās prakses stāstus. Tāpat pirmās dienas vakarā ikvienam būs iespēja izbaudīt Smelteres viesmīlību un kultūras bagātību dančos un dziesmās.

 

Otrā diena ietvers dalībnieku izveidotu komandu darbošanās uzdevumos un risinājumu meklēšanu dažādiem lauku teritoriju izaicinājumiem, izmantojot dažādas līdzdalības formas. Tādejādi tiks spēcināts kopienas gars, pārliecība par spēju ietekmēt procesus un komandu saliedētība, vienlaikus izzinot, mācoties un popularizējot kopienu iniciatīvu veidošanos Latvijā.

 

Dalībai uz forumu tiek aicināti ne tikai Latvijas Lauku foruma biedri un sadarbības partneri, bet ikviens, kam rūp ilgtspējīga lauku attīstība, lai sekmētu sadarbību starp tiem, kas ikdienā neatrodas vienā informācijas telpā.

 

Kontakti:

Anita Seļicka,

biedrības „Latvijas Lauku forums”  izpilddirektore

laukuforums@gmail.com, Tel. 28855427

 

Latvijas Lauku forums (LLF) ir nacionāla mēroga nevalstiskā organizācija, kas dibināta 2004. gadā. Biedrības misija ir veicināt Latvijas lauku līdzsvarotu attīstību, lai Latvijas lauki kļūtu par vietu, kur dzīvo apmierināti cilvēki, kuri savā dzīves vietā spēj realizēt ekonomiskās un sociālās vajadzības. LLF darbojas 69 biedru organizācijas. Vairāk par LLF: www.llf.partneribas.lv
 
 

Kopienu spēļu norisi atbalsta  Saunas pagasta pārvalde, Preiļu Bērnu un Jauniešu sporta skola, Amatnieku biedrība “Austra”, p/s “Irbītes”, z/s”Dižozols”, z/s “Miezīši, SIA „Akotehnika”.

 

Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Lasīt vairāk...

Riebiņu novada ezeros ielaisti līdaku mazuļi

03.07.2018

 

Ar zivju fonda atbalstu realizēti projekti “Zivju resursu pavairošana un atražošana Riebiņu novada Eikša, Lielais Kurtaša, Lielais Salkas, Kaučera, Kategrades ezeros” un “Zivju resursu pavairošana un atražošana Riebiņu novada Salmeja, Bicānu un Jāšezerā”.

 

Projekta mērķis bija papildināt līdaku mazuļu krājumus Riebiņu novada Eikša, Lielais Kurtaša, Lielais Salkas, Kaučera, Kategrades, Salmeja, Bicānu, Jāšezerā, radot vietējiem iedzīvotājiem pievilcīgu dzīves telpu, kā arī palielinot makšķerēšanas un vides tūrisma attīstības iespējas Riebiņu novadā.

 

Projekta ietvaros tika veikta 5-20 g – 35 000 gabalu līdaku mazuļu iegāde un ielaišana Riebiņu novada Salmeja ezerā – 10 000 gab., Bicānu ezerā – 15 000 gab., Lielais Kurtaša ezers – 5000 gab., Lielais Salkas ezers – 5000 gab.

 

 

Projektu kopējās izmaksas – EUR 10 454.40, no kuriem EUR 1571.90 pašvaldības līdzfinansējums. Projekts tika īstenots jūnijā. Līdaku mazuļus piegādāja SIA “Rūjas zivju audzētava”.                                                        

 

Attīstības un plānošanas daļa

Lasīt vairāk...

Kā rīkoties, ja sausuma dēļ cietušas kultūraugu platības

03.07.2018

 

Pēc dabas katastrofas izsludināšanas lauksaimniecībā Lauku atbalsta dienests ir papildinājis informāciju, kā lauksaimniekam jārīkojas, lai saglabātu ES un valsts atbalstu par sausuma dēļ cietušajām kultūraugu platībām.

 

Ja lauksaimnieks izar iepriekš iesēto kultūraugu un iesēj citu, tad, lai saņemtu specifiskos maksājumus (brīvprātīgo saistīto atbalstu, maksājumu par vidi saudzējošām dārzkopības metodēm vai bioloģisko lauksaimniecību), ir jāraksta iesniegums Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā ar skaidrojumu par kultūraugu nomaiņu. LAD lūdz lauksaimniekus veikt foto fiksāciju ar 2-3 fotogrāfijām no dažādām lauka vietām (ar koordinātām vai identificējamiem objektiem - kokiem, stabiem, ēkām). Kultūras kodu Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā nevajag mainīt. Iesniegums lūdzam iesniegt sadaļā “Pievienot dokumentus”.

 

Ja lauksaimnieks atstāj sākotnēji iesēto kultūraugu, tad par deklarētājiem iesētajiem un šobrīd slikti izaugušajiem kultūraugiem kods sistēmā nav jāmaina. Šādā gadījumā tiks saglabāts arī specifiskais ar konkrēto kultūraugu saistītais maksājums.

 

 

 

 

Informāciju sagatavoja:
Kristīne Ilgaža
Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja

Tālrunis: 67027830, 67027384

E-pasts: kristine.ilgaza@lad.gov.lv

Lasīt vairāk...

Steidzami meklē viesģimenes skolēniem no Taizemes, Beļģijas, Vācijas, Japānas un Itālijas

02.07.2018

 

Jau augustā Latvijā ieradīsies viesskolēni no dažādām pasaules valstīm, lai uzsāktu skolas gaitas kādā no Latvijas skolām un pavadītu šeit 2018./2019. mācību gadu, iepazītu Latvijas kultūru, apgūtu valodu un tradīcijas. Lai nodrošinātu, ka ārvalstu skolēns Latvijā var dzīvot, mācīties un pilnvērtīgi šeit pavadīt savu mācību gadu, steidzami tiek meklētas viesģimenes. Daļai skolēnu ģimenes jau ir atrastas, taču vairāki skolēni no Taizemes, Beļģijas, Vācijas, Japānas un Itālijas joprojām gaida atsaucīgas ģimenes kā Rīgā, tā reģionos.  

 

„Par viesģimeni var kļūt ikviena ģimene, kura ir atvērta starpkultūru pieredzei. Ģimenes tiek aicinātas pieteikties ne tikai no Rīgas, bet arī mazākiem Latvijas reģioniem, jo, kā rāda pieredze, daļa viesskolēnu labprāt izvēlas dzīvot mazākās Latvijas pilsētās, lai vairāk iepazītu latviešu kultūru un tradīcijas,” norāda „„AFS Latvija” Starpkultūru programmas” uzņemšanas koordinatore Ilze Liepiņa. Tāpat I.Liepiņa arī uzsver, ka Kļūšana par viesģimeni ir ieguvums ikvienam ģimenes loceklim. Viesskolēniem ļoti patīk uzņemties starpkultūru vēstnieku lomu, iepazīstinot savus viesvecākus, jaunos brāļus un māsas ar pārstāvētās valsts paražām, tradīcijām un valsts svētkiem, kas sniedz plašas zināšanas kā ģimenes jaunākajām atvasēm, tā vecākiem.

 

Viesskolēni Latvijā ierodas ar bezpeļņas organizācijas „AFS Latvija” Starpkultūru programmas” starpniecību. Mācību apmaiņas programmas ietvaros ārvalstu viesskolēnu mērķis ir adaptēties jaunā vidē, iepazīt jaunu kultūru un tradīcijas, apgūt latviešu valodu. Lai to īstenotu, viesskolēni dzīvo viesģimenēs un mācās vietējās skolās. Vairāku gadu pieredze pasaulē liecina, ka vairums viesģimeņu ar uzņemtajiem viesskolēniem vēl pēc programmas beigām uztur ciešas un draudzīgas attiecības un viesojās cits pie cita. 

 

Viesģimenes galvenais pienākums ir uztvert viesskolēnu nevis kā ārvalstu viesi, bet kā savas ģimenes locekli, nodrošināt skolēnu ar dzīvesvietu un ēšanu, kā arī censties adaptēt skolēnu savās ikdienas gaitās un ģimenes dzīvē. Tā ir iespēja parādīt Latviju, tās kultūru un tradīcijas, citiem pasaules iedzīvotājiem.

 

Viesģimenes ieguvumi

No vecāku skatījuma:

 • Uzlabojas attiecības ģimenē ar saviem bērniem;
 • Uzlabojas strīdu risināšanas māka, kas ļauj labāk iepazīt sevi;
 • Uzlabojas prasme komunicēt ar dažāda vecuma bērniem;
 • Tiek praktizētas svešvalodu zināšanas;
 • Sniegta iespēja saviem bērniem iepazīst citu kultūru un paplašināt redzesloku, atrodoties savās mājās.

No bērna skatījuma:

 • Iegūti jauni draugi;
 • Izveidoti kontakti ar cilvēkiem dažādās pasaules valstīs;
 • Iespēja iemācīties darīt ko jaunu;
 • Rodas priekšstats par citu kultūru un svešzemju skolēnu dzīvesveidu;
 • Kopā ar viesskolēnu ģimene vairāk laiku pavada kopā, dodas atpūsties dažādos atpūtas un izklaides braucienos pa Latviju;
 • Iespēja nostiprināt angļu valodas zināšanas, kā arī apgūt citu svešvalodu.

 

 

No ģimenes skatījuma:

 • Iespēja izdarīt labu darbu kādam bērnam, ļaujot justies kā mājās un palīdzot iepazīt svešu valsti;
 • Ģimenes locekļi vairāk laika pavada kopā;
 • Kopā ar viesskolēnu atklātas jaunas vietas Latvijā, labāk izprasta latviešu kultūra;
 • Iespēja paskatīties uz sevi no malas, uzzinot daudz jaunu arī par savu ģimeni.

 

Vairāk informāciju par viesskolēniem iespējams atrasts mājas lapā https://afs.lv/viesskoleni2018/, kurā iespējams arī aizpildīt pieteikuma anketu, lai kļūtu par viesģimeni.

 

„AFS Latvija” ir bezpeļņas brīvprātīgo organizācija, kas nodrošina starpkultūru mācīšanās iespējas vidusskolēniem vairāk nekā 50 valstīs. Tā pārstāv starptautisko asociāciju „AFS Intercultural Programs”. Organizācija darbību Latvijā uzsāka 1990.gadā. Vairāk nekā 25 gadu laikā ar organizācijas palīdzību mācību apmaiņas programmās uz ārvalstīm devušies vairāk nekā 640 vidusskolēnu, savukārt Latvijā no citām valstīm uzņemti ap 860 jauniešu. AFS vispasaules tīklā ir vairāk nekā 60 partnervalstu.

 

 

Papildu informācija:
„AFS Latvija” Starpkultūru programmas
Tālrunis: 67280646
E-pasts: zane.ievina@afs.org

www.afs.lv

Lasīt vairāk...

Piesaki Eiropas veselības apdrošināšanas karti E-veselības portālā!

02.07.2018

 

Vasaras mēnešos – atvaļinājumu un ceļojumu laikā – būtiski pieaug iedzīvotāju interese par iespēju bez maksas saņemt valsts nodrošināto Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK). Atbilstoši statistikas datiem par mēnesī izgatavoto EVAK skaitu, šogad mēnesī vidēji tiek izgatavotas vairāk nekā 8500 EVAK, kas ir divas reizes vairāk nekā iepriekšējā gadā.

 

Nacionālais veselības dienests (NVD) atgādina, ka EVAK karti ātri un ērti iespējams pieteikt arī autorizējoties E-veselības portālā www.eveseliba.gov.lv. Šādu iespēju ceļotāji novērtē atzinīgi un izmanto arvien biežāk – kopumā šī gada 1. pusgadā E-veselībā saņemts jau vairāk nekā 16 tūkst. EVAK pieteikumu. Apdrošināšanas kartes elektroniska pieteikšana būtiski ietaupa laiku, izvairoties no gaidīšanas rindā, un pieteiktā EVAK tiek nosūtīta uz norādīto pasta adresi.

 

NVD atgādina, ka, dodoties īslaicīgā atpūtas, tūrisma, biznesa vai mācību braucienā uz citu Eiropas Savienības dalībvalsti, Islandi, Norvēģiju, Lihtenšteinu vai Šveici, iedzīvotāji ir tiesīgi bez maksas saņemt EVAK, kas nodrošina neatliekamās un nepieciešamās medicīniskās palīdzības sniegšanu citā dalībvalstī tādā pašā apjomā, kāda tā tiek nodrošināta attiecīgās valsts iedzīvotājiem.

 

EVAK saņemšanai nav vecuma ierobežojumu – to var noformēt gan zīdainim, gan senioram. Jānorāda, ka nepilngadīga bērna EVAK karti var saņemt tikai bērna vecāki, uzrādot savu personas apliecinošu dokumentu. Citam likumiskajam pārstāvim jāuzrāda arī dokuments par pārstāvības likumību. E-veselības portālā EVAK var pieteikt bērna vecāku vai likumiskā pārstāvja E-veselības profilā.

Kartes saņemšanai nav arī jāveic ceļotāja veselības stāvokļa novērtēšana. Jāatzīmē, ka atšķirībā no privātu uzņēmumu piedāvātajām veselības apdrošināšanas polisēm, EVAK nesedz pacienta iemaksas, ja tādas ir noteiktas, līdz ar to tās pacientam ir jāveic pašam, kā arī medicīniskās transportēšanas izdevumus, ja tāda ir nepieciešama.

 

EVAK var pieteikt klātienē, elektroniski vai pa pastu. Klātienē apdrošināšanas karti var pieteikt un uzreiz saņemt NVD filiālēs Rīgā, Jelgavā, Kuldīgā, Smiltenē vai Daugavpilī. Savukārt, ja iedzīvotājs vēlas EVAK saņemt pa pastu, pieteikumu var iesniegt:

 

 • autorizējoties E-veselības portālā www.eveseliba.gov.lv (sadaļā “Mans EVAK” jāaizpilda pieteikums) vai portālā www.latvija.lv (e-pakalpojums "Pieteikt Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK)";
 • nosūtot to e-pastā (ja tiek izmantots e-paraksts) vai pa pastu.

 

Lai nosūtītu pieteikumu pa pastu, pieteikuma veidlapa ir jāizdrukā un jāaizpilda. Veidlapa ir pieejama NVD mājaslapas www.vmnvd.gov.lv sadaļā "NVD pakalpojumi" – "EVAK karte".

 

 

Informāciju sagatavoja:

Tanita Tamme

Nacionālā veselības dienesta

Sabiedrisko attiecību speciāliste

Tālr. 67043744

Lasīt vairāk...

Pilnvara – kam un kādās situācijās nepieciešama?

02.07.2018

 

Visbiežāk cilvēki izdod pilnvaru kādai citai personai pārstāvēt savas intereses, ja plānotā darījuma vai lēmuma pieņemšanas laikā nav Latvijā, ja nav vēlēšanās pašam ar konkrēto jautājumu nodarboties vai ir pārliecība, ka kāds cits to izdarīs labāk, kā arī tad, ja savu interešu pārstāvība jāuztic profesionālim, piemēram, valsts iestādēs vai tiesas procesā. Tā liecina Latvijas zvērinātu notāru novērojumi, katru gadu sagatavojot ap 40 000 dažādu pilnvaru.

 

Kādi ir pilnvaru veidi?

 • Speciālpilnvara – uzdod vest atsevišķas un noteiktas lietas;
 • Universālpilnvara – uzdod pārzināt visas pilnvarotāja lietas;
 • Ģenerālpilnvara – uzdod pārzināt tikai zināmas šķiras lietas;
 • Nākotnes pilnvarojums – pilnvarnieks tiesīgs pārstāvēt pilnvardevēju situācijā, kad viņš veselības vai citu iemeslu dēļ būs zaudējis spēju saprast un vadīt savu rīcību.

 

Piemērs: Cilvēkam ir nepieciešams pārdot konkrētu nekustamo īpašumu. Ir pat zināma aptuvena samaksa, kādu pilnvaras devējs vēlas saņemt un zem kuras īpašumu pārdot nevēlēsies. Kādu pilnvaru izsniegt? Šeit noteikti nav nepieciešama universālpilnvara, jo pilnvarojums skar tikai rīcību ar vienu konkrētu nekustamo īpašumu. Ja skaidri zināms, ka īpašumu nepieciešams pārdot (nevis, piemēram, uzdāvināt, ieķīlāt vai iznomāt), nav nepieciešama pilnvara brīvi rīkoties ar īpašumu, slēdzot jebkāda veida ar likumu atļautus darījumus. Minētajā situācijā vispiemērotākā būs pilnvara pārdot konkrētu nekustamo īpašumu, piešķirot tiesības pilnvarniekam pārstāvēt pilnvaras devēju visur, kur nepieciešams, lai sagatavotu un noslēgtu vienu noteiktu darījumu. Pilnvarā iespējams norādīt arī vēlamo minimālās pirkuma maksas apmēru.

 

Svarīgi! Vienmēr ir vērts apsvērt iespēju tomēr arī personiski piedalīties darījuma noslēgšanā un pirkuma līgumu parakstīt pašam, pilnvarniekam uzticot tikai darījuma sagatavošanas procesu.

 

Izsniedzot pilnvaru, ir svarīgi ņemt vērā un ar zvērinātu notāru apspriest šādas lietas:

 

 • Pilnvaras devējs un pilnvarnieks uzņemas savstarpējas saistības – viņiem abiem ir gan tiesības, gan pienākumi. Ar pilnvarojuma līgumu pilnvarnieks uzņemas izpildīt konkrētu uzdevumu pilnvaras devēja vārdā. Savukārt pilnvaras devējs apņemas pilnvarnieka rīcību atzīt sev par saistošu. Šajā darījumā saistības uzņemas ne vien pilnvarnieks, bet arī pilnvaras devējs.
 • Pilnvarnieka klātbūtne, izsniedzot pilnvaru, nav obligāta. To paraksta tikai pilnvaras devējs, taču tam ir pienākums izstāstīt pilnvarotajai personai tās tiesības un pienākumus. Ja ir šaubas par spēju šīs tiesības un pienākumus īstenot pilnvērtīgi, abām pusēm – gan pilnvardevējam, gan pilnvarniekam būtu vēlams ierasties pie notāra uz kopīgu konsultāciju.
 • Cilvēkam, kuram tiek izdota pilnvara, ir jābūt zināmam, uzticamam un pietiekami kompetentam jomā, kurā tas uzņemas pilnvaras devēju pārstāvēt.
 • Pilnvaras apjomam jābūt atbilstošam uzticētajam pienākumam, lai pilnvarnieks varētu kvalitatīvi veikt viņam doto uzdevumu.
 • Tajā pašā laikā ne mazāk svarīgi ir tas, lai pilnvarojuma apjoms nebūtu pārāk plašs un nepiešķirtu pilnvarniekam tādas tiesības kuras pilnvaras devējs tomēr vēlas paturēt tikai savā pārziņā.
 • Pilnvarnieka veiktās darbības, ja vien tas nebūs pārsniedzis pilnvarojuma apjomu, pilnvaras devējam būs jāatzīst un jāpieņem par pareizām.
 • Ir svarīgi  detalizēti izstāstīt zvērinātam notāram, ko tieši iecerēts pilnvarniekam uzticēt.
 • Ja nepieciešama pārstāvība atsevišķos jautājumos – nav nepieciešams izsniegt universālpilnvaru, kas pilnvarniekam dod tiesības pārzināt pilnīgi visas pilnvaras devēja lietas visās jomās, tai skaitā rīkoties ar visa veida mantu un bankas kontiem. Jāapsver arī ģenerālpilnvaras izsniegšanas lietderība.

 

Sākot ar 1. jūliju Latvijas zvērinātu notāru klientu portālā www.latvijasnotars.lv būs iespējama videokonsultācija ar notāru un attālināta notariālo darbību veikšana. Tādējādi vairs nevienam, kurš, piemēram, pašlaik atrodas ilgstošā prombūtnē ārvalstīs, nebūs jāmēro ceļš uz Latviju tikai, lai izdotu kādam pilnvaru, piemēram, saņemt pastā korespondenci vai risināt ar nama apsaimniekošanu saistītus jautājumus.

 

Latvijas Zvērinātu notāru padome ir izstrādājusi arī elektronisku Pilnvaru reģistru, kurā ieinteresētās personas varēs pārliecināties par pilnvaras izdošanas faktu, pilnvarojuma atsaukuma esību un pilnvarojuma saturu. Paredzams, ka Pilnvaru reģistrs būs pieejams jau šovasar Latvijas zvērinātu notāru klientu portālā www.latvijasnotars.lv.

 

 

Vairāk informācijas:

Liene Krīvena

Latvijas Zvērinātu notāru padomes

komunikācijas vadītāja

Tālr.: 67218955

E-pasts: liene.krivena@latvijasnotars.lv

 

Lasīt vairāk...

Izstrādās vadlīnijas datu aizsardzībā lauksaimniecības sektorā strādājošajiem

02.07.2018

 

Datu valsts inspekcija (DVI) ar Latvijas lauksaimniecības, mežsaimniecības un zivsaimniecības kameru sagatavos priekšlikumus un izstrādās vadlīnijas datu aizsardzībā lauksaimniecības sektorā strādājošajiem un mazajiem un vidējiem uzņēmējiem. Par to panākta vienošanās Latvijas lauksaimniecības, mežsaimniecības un zivsaimniecības kameras sapulcē ar Datu valsts inspekcijas direktori Daigu Avdejanovu, kurā tika pārrunāti nosacījumi jaunās datu aizsardzības regulas vienkāršotai pielietošanai lauksaimniecības un citu nozaru strādājošajiem, lai mazinātu stereotipus par tās sarežģīto izmantošanu.

 

Sarunās tika panākta vienošanās, ka Datu valsts inspekcija sniegs nepieciešamo informāciju, dalīsies ar labāko praksi, lai sagatavotu minimālo dokumentu kopumu datu aizsardzības prasību ievērošanai darba devējiem.

 

Latvijas lauksaimniecības, mežsaimniecības un zivsaimniecības kameras valdes priekšsēdētājs Dīns Cielavs atzīst: „Datu valsts inspekcija dara lielu darbu, lai sabiedrība būtu informēta par jauno regulu un tās ietekmi uz ikdienas biznesu. Lauksaimniekiem ir svarīgi, lai arī šajā jomā valdītu kārtība, tāpēc vadlīniju izstrāde ir liels solis uz priekšu šajā virzienā. Ne katrs mazais un vidējais uzņēmējs var algot juristu vai datu aizsardzības speciālistu, lai pareizi juridiski izstrādātu dokumentāciju, kas ietvertu jaunās regulas nosacījumus, tāpēc mēs griezāmies pie DVI ar šādu iniciatīvu – izstrādāt paraugus, kurus uzņēmēji paši var vienkārši pielāgot savām vajadzībām, līdzīgi, kā tas ir, piemēram, LR Uzņēmuma reģistram.”

 

Arī uzņēmējs, SIA “Bioefekts” valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vizbulis uzskata, ka jaunās datu aizsardzības regulas piemērošana ir ļoti pārspīlēta, un priekš mazā un vidējā uzņēmēja rada tikai papildu izdevumus, tāpēc, lai mainītu pašreizējos sabiedrības stereotipus par datu aizsardzību, jāveic mērķtiecīga un tieša sabiedrības informēšana par datu aizsardzības ievērošanu.

 

Kā pirmās, DVI sagatavos datu aizsardzības un privātuma politikas tādas kā pamatnostādnes, kas ietvers obligātos jautājumus un nosacījumus, kā arī izstrādās paraugu, kas būs pilnveidojams atkarībā no nozares, datu apstrādes apjoma utt.  Plānots, ka minētais dokuments būs gatavs līdz šī gada 15.augustam un tiks ievietots DVI mājaslapā.

 

Tāpat tiks sagatavoti atsevišķi paraugi citiem dokumentiem, kas saistīti ar svarīgākajiem un visbiežāk uzdotajiem jautājumiem katra uzņēmēja ikdienas darbā. Latvijas lauksaimniecības, mežsaimniecības un zivsaimniecības kamera ir apkopojusi priekšlikumus un ierosinājusi DVI sagatavot nostādnes par personāla un lietvedības dokumentu aprites politiku, darbinieku piekrišanu datu apstrādei, datu nodošanu trešajām personām, fotogrāfiju izvietošanu darba vietā, informācijas ievietošanu mājaslapā utml. Tāpat uzņēmējiem būtiski ir atbilstoši jaunajai datu aizsardzības regulai sakārtot dokumentāciju par videonovērošanu objektos, tās nepieciešamības izvērtēšanas nosacījumiem un sadarbību ar videonovērošanas pakalpojumu sniedzējiem, kā arī par transportlīdzekļu aprīkošanas ar ģeolokācijas iekārtām politiku.

 

DVI ir gatava sniegt savas rekomendācijas un priekšlikumus uzlabojumiem arī citiem dokumentiem, piemēram, darba līgumam, ja saņems lūgumu šādu dokumentu pārskatīt.

 

 Latvijas lauksaimniecības, mežsaimniecības un zivsaimniecības kamera pārstāv vairāk nekā 340 zemnieku saimniecību, biedrību un citu, fizisko un juridisko personu intereses no dažādiem Latvijas reģioniem, piemēram, Cēsu, Baltinavas, Rēzeknes, Limbažu, Kokneses, Preiļu, Krustpils, Talsu, Līvānu, Krāslavas, Dagdas, Siguldas, Salacgrīvas, Bauskas un citiem novadiem.

 

Vairāk informācijas:

Dīns Cielavs

Latvijas lauksaimniecības, mežsaimniecības un zivsaimniecības kameras valdes priekšsēdētājs

E-pasts: agrichamber@agrichamber.lv

Tel. 29471161

Lasīt vairāk...

Aicinām novada iedzīvotājus piedalīties Riebiņu novada attīstības programmas izstrādē 2019. – 2025. gadam, piedaloties aptaujā

22.06.2018

 

2018. gada februārī tika uzsākta Riebiņu novada attīstības programmas izstrāde 2019. – 2025. gadam, kurā tiks noteikts rīcību kopums pašvaldības ilgtermiņa prioritāšu īstenošanai.

 

Riebiņu novada domes Attīstības un plānošanas daļas speciālisti sadarbībā ar Riebiņu novada attīstības programmas izstrādātājiem SIA “Konsorts” jūnija sākumā organizēja sanāksmes četrās nozaru darba grupās:

 • Pašvaldības pārvalde, sadarbība un vides jautājumu darba grupa,
 • Uzņēmējdarbības un tehniskās infrastruktūras darba grupa,
 • Veselības, sociālo jautājumu un drošības darba grupa,
 • Kultūras, izglītības un sporta darba grupa.

 

Pašvaldības speciālisti, deputāti, novada nevalstisko organizāciju pārstāvji, uzņēmēji un tūrisma pakalpojumu sniedzēji kopīgi diskutēja par jomu labajām un sliktajām pusēm, aktualizēja noteiktās prioritātes, un izvirzīja jaunus uzdevumus mērķu sasniegšanai, ko nepieciešams veikt tuvākajos septiņos gados.

 

Šobrīd notiek rezultātu apkopošana, kā arī ar attīstības programmu saistītu augstāka un līdzīga līmeņa dokumentu analīze, konsultācijas ar kaimiņu pašvaldībām un Latgales Plānošanas reģionu.

 

Šobrīd iedzīvotāji aicināti piedalīties aptaujā, aizpildot anketas.

 

Iedzīvotāju aptauja:

https://www.visidati.lv/aptauja/1373117306/

 

Uzņēmēju aptauja:

https://www.visidati.lv/aptauja/1373223591/

 

Jūlijā plānota Attīstības programmas 1. redakcijas projekta izskatīšana vadības grupā. Iedzīvotājus aicinām sekot līdzi informācijai pašvaldības interneta vietnē www.riebini.lv, būt aktīviem, piedaloties aptaujā.

 

 

Attīstības programmas izstrādes vadītāja A. Meluškāne

Lasīt vairāk...

Uz Riebiņu novada autoceļiem un ielām uzsākta infrastruktūras uzlabošana

22.06.2018

 

        Riebiņu novada dome uzsākusi realizēt darbības programmas „Izaugsme un nodarbinātība” SAM 5.6.2. specifiskā mērķa „Teritoriju revitalizācija, reģenerējot degradētās teritorijas atbilstoši pašvaldību integrētajām attīstības programmām” trešās projektu iesniegumu atlases kārtas „Ieguldījumi degradēto teritoriju revitalizācijā Latgales plānošanas reģiona attīstības programmas pielikumā noteikto teritoriju pašvaldībās” projektu Nr. 5.6.2.0/18/I/009 “Preiļu novada un ietekmes areāla pašvaldību uzņēmējdarbības vides infrastruktūras attīstība”, kur Riebiņu novada dome ir viens no sadarbības partneriem.

 

         Projekta Nr. 5.6.2.0./18/I/009 “Preiļu novada un ietekmes areāla pašvaldību uzņēmējdarbības vides infrastruktūras attīstība”, mērķis ir paaugstināt Viduslatgales novados /Preiļu, Riebiņu, Aglonas/ esošo uzņēmumu sasniedzamību, attīstīt uzņēmējdarbību un paaugstināt konkurētspēju, uzlabot novada pievilcību, revitalizējot degradētās teritorijas novadā, līdz ar to arī veicinot potenciālu sociālo, ekonomisko aktivitāšu un pakalpojumu nodrošināšanu novadu un apkārtējo teritoriju iedzīvotājiem.

 

         Projekta ietvaros plānots atjaunot 15.4 ha lielu degradēto teritoriju sadarbības novados, izveidot 57 darba vietas un 3 651 873.10 EUR komersantu ieguldījums nefinanšu investīcijās pašu nemateriālos aktīvos un pamatlīdzekļos.

 

         Projekta kopējās izmaksas visiem sadarbības partneriem 4 733 983,29 EUR no kurām attiecināmās 4 524 090.59 EUR, neattiecināmās 207 892.70 EUR, ERAF ir 3 651 873,10 EUR, valsts budžeta un pašvaldību finansējums 644 448,18 EUR.

 

Pašvaldības autoceļu un ielu atjaunošanas darbi 2018.gada jūnijā uzsākti šādiem objektiem:

 

 1. Pašvaldības autoceļa Nr. 26 Saules iela 0.38-0.47 km  un Domes iela km 0.00-0.14 pārbūve, Riebiņu pagastā Riebiņu novadā pārbūvi 0.23 km garumā.

Minētā ceļa būvdarbus veic SIA “Ošukalns”, būvdarbu kopējās izmaksas 201261.53 EUR, būvuzraudzību veic SIA “Firma L4” izmaksas sastāda 7515.31 EUR.

 

 

 1. Pašvaldības autoceļa Nr. 19 Saimniecības iela 0.00-0.250 km pārbūve, Riebiņu pagastā Riebiņu novadā pārbūvi 0.250 km garumā.

Minētā ceļa būvdarbus veic SIA “Ošukalns “, būvdarbu kopējās izmaksas 95881.88 EUR, būvuzraudzību veic SIA “Firma L4”izmaksas sastāda 4359.63 EUR.

 

 

 1. Pašvaldības autoceļa Nr.15 Opūgi-Runcavnieki 0.00-0.745 km pārbūve, Riebiņu pagastā Riebiņu novadā pārbūvi 0.745 km garumā.

Minētā ceļa būvdarbus veic SIA “Ošukalns”, būvdarbu kopējās izmaksas 276768.72 EUR, būvuzraudzību veic SIA “Firma L4” izmaksas sastāda 9804.63 EUR.

 

 1. Pašvaldības autoceļa Nr.7 Riebiņi-Kalnacki 0.00-0.795 km pārbūve, Riebiņu pagastā Riebiņu novadā pārbūvi 0.795 km garumā.

Minētā ceļa būvdarbus veic SIA “Ošukalns”, būvdarbu kopējās izmaksas 112835.96 EUR, būvuzraudzību veic SIA “Firma L4”, izmaksas sastāda 5811.63 EUR.

 

 1. Pašvaldības autoceļa Nr. 48 Duntišķi-Skangaļu karjers- Riebiņi 1.63-2.18 km pārbūve, Riebiņu pagastā Riebiņu novadā pārbūvi 0.550 km garumā.

Minētā ceļa būvdarbus veic SIA “Ošukalns”, būvdarbu kopējās izmaksas 184641.44 EUR, būvuzraudzību veic SIA “Firma L4”,izmaksas sastāda 6295.63 EUR.

 

Pašvaldības autoceļu un ielu atjaunošanas darbi,  kas tiks uzsākti 2018.gada augustā:

 

 1. Pašvaldības autoceļa Nr. 15 Upes iela 0.00-0.620 km pārbūve, Rušonas pagastā, Riebiņu novadā pārbūvi 0.620 km garumā.

Minētā ceļa būvdarbus veic SIA ”Ošukalns”, būvdarbu kopējās izmaksas sastāda 168417.33 EUR, būvuzraudzību veic SIA “Firma L4”, izmaksas sastāda 5690.63 EUR.

 

 

Tā kā iepriekš minētie darbi tiks uzsākti vasarā, tad aicinām autovadītājus un iedzīvotājus izturēties ar sapratni pret satiksmes ierobežojumiem un neērtībām minēto pašvaldības ceļu pārbūves darbu laikā! 

 

                                     

                                                                           

Attīstības un plānošanas daļa

Lasīt vairāk...

Riebiņu novada Galēnu pamatskola aicinām darbā pirmsskolas izglītības skolotāju (profesijas kods 2342 01)

20.06.2018

 

Darbs pirmsskolas grupiņā  „Mazie rūķīši” (1- 3 gadīgie) latviešu grupā (1 slodze) no 03.09.2018.

 

Galvenie amata pienākumi: plānot un organizēt integrētas rotaļnodarbības, bērnu darbību atbilstoši pirmsskolas izglītības programmas mērķiem un uzdevumiem, veidot pozitīvu sadarbības vidi, informēt bērnu vecākus par viņu bērnu ikdienu un sasniegumiem, dažādot mācību metodes, formas saskaņā ar bērna spējām, mācīšanās stiliem, u. c. pienākumi saskaņā ar amata aprakstu.

 

Nepieciešama augstākā pirmsskolas pedagoģiskā izglītība vai arī studē pirmsskolas pedagoģiju.

 

Lūdzu sūtīt CV uz e-pasta adresi: galenupsk@riebini.lv, jautājumi pa tālruni 26357781.

Lasīt vairāk...
Visi jaunumi